Viktoras Pranckietis

Viktoras Pranckietis: EK nesvarsto drausti kailinių žvėrelių fermų, tačiau ieško, kaip gerinti jų auginimo sąlygas

(2)

Seimui artėjant prie kailinių žvėrelių fermų uždraudimo, Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Europos Komisija (EK) nesvarsto šios veiklos uždrausti visos Bendrijos mastu.

Vietoje to, pasak parlamentaro, Komisija siūlo gerinti gyvūnų auginimo sąlygas. Tokį žemės ūkį kuruojančio eurokomisaro Januszo Wojciechowskio atsakymą į anksčiau siųstą kreipimąsi komitetas gavo praėjusią savaitę.

„Atsakymą gavome tą vakarą (...) po svarstymo, ten aiškiai yra parašyta, kad EK nesvarsto kailinių fermų uždarymo klausimo, bet yra užsakiusi tyrimą dėl gyvūnų gerovės gerinimo sąlygų. Jie laukia Europos maisto saugos tarnybos mokslinių išvadų, kaip reikėtų pagerinti sąlygas. Apie uždraudimą kalbos nevyksta“, – Eltai teigė V. Pranckietis.

Seimas praėjusią savaitę po svarstymo pritarė projektui dėl kailinių žvėrelių fermų Lietuvoje uždraudimo. Juo siūloma drausti auginti ir žudyti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio.

Dabar projektą vertina EK – jei Komisija per tris mėnesius pastabų neturės, parlamentas galės jį priimti paskutiniame balsavime.

Anot KRK pirmininko, EK nesvarsto šios žemės ūkio šakos drausti visose Europos Sąjungos šalyse dėl itin didelių kaštų valstybių biudžetams.

„Palikta galimybė, kad valstybės pačios gali spręsti, bet europiniu mastu uždarymo turbūt ir nesiimama dėl to, kad tai baisūs pinigai“, – kalbėjo jis.

„Danijos pavyzdys – jie susiskaičiavo, kad turi kompensuoti 2,3 mlrd. eurų už fermų uždarymą. Jie sako taip, mes turim kompensuoti, turim būti humaniški ne tik vienu atveju, bet ir kitu atveju“, – pažymėjo politikas.

Įstatymo projekte numatyta, kad kailių fermų draudimo įstatymas įsigaliotų nuo 2024 m. sausio 1 d., nuo tada besiverčiantiems šia veikla būtų galima gauti kompensacijas. 2027 m. sausio 1 d. įsigaliotų draudimas verstis kailinių žvėrelių auginimo veikla.

Nutraukiantiems šią veiklą Aplinkos komitetas numato laiptuotos kompensacijos principą: verslą uždarę 2024 m. gautų 3 eurų už kiekvieną gyvūną, 2025 m. 2 eurų, o pasitraukę iš rinkos 2026 m. – 1 euro išmoką.

Priėmus projektą būtų numatyta, jog visiems vykdžiusiems kailinių žvėrelių auginimo veiklą būtų suteikiama galimybė gauti valstybės finansavimą naudotiems įrenginiams, kurie niekur kitur negali būti panaudojami kitais tikslais, tvarkyti. Dirbusiems tokio tipo fermose numatoma suteikti kompensacijas iš valstybės biudžeto.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder