Visuomenės požiūriui nesikeičiant - laukia itin griežtas karantinas

(5)

Pasak epidemiologų, skiepijimo skaičiai Lietuvoje gana prasti, o metų pradžioje išsikelto tikslo paskiepyti bent 70 proc. šalies gyventojų pasiekti nepavyko. Situacijai negerėjant, tikėtina, jog rudenį sutiksime griežtame karantine.

Statistikos departamento duomenimis, antradienį šalyje buvo nustatyti 33 nauji koronaviruso atvejai. Klaipėdoje per parą šia infekcija užsikrėtė 3 žmonės, o Klaipėdos rajone - 8.

Per savaitę naujų ligos atvejų Klaipėdoje sumažėjo 16,7 proc., o dviejų savaičių skaičius nežymiai padidėjo - nuo 27,5 iki 28,2 atvejo, tenkančio 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Klaipėda pagal šį rodiklį tarp visų šalies savivaldybių yra 9 nuo galo, o Klaipėdos rajonas - 8 nuo galo.

Lietuvoje nuo COVID-19 ligos iš viso mirė 4395 žmonės, o Klaipėdoje - 156, tiesa, jau kelias savaites šis skaičius uostamiestyje nesikeičia.

Klaipėdoje, trečiadienio duomenimis, koronavirusine infekcija yra užsikrėtę 48 žmonės, o pasveikusiais laikomi 14 537 gyventojai.

Pasak Statistikos departamento, antradienį Klaipėdoje pirmą vakcinos dozę gavo vos 5, o antrąja doze (arba viena doze „Janssen“ vakcinos") pasiskiepijo 15 klaipėdiečių. Iš viso jau vakcinavosi 36,3 proc. uostamiesčio gyventojų.

Klaipėdos rajone situacija panaši - antradienį pirmąją vakcinos dozę gavo 4 gyventojai, o antrąją - 11. Iš viso pasiskiepijo 36,1 proc. Klaipėdos rajono gyventojų.

Vienintelė išeitis - vakcina

Dar metų pradžioje LR prezidentas Gitanas Nausėda išsakė lūkestį suformuoti kolektyvinį imunitetą, tai yra iki liepos vidurio paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų - 2 mln. žmonių. Tačiau šio tikslo dėl visuomenės abejingumo pasiekti nepavyko, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas tikino, jog norint sukurti kolektyvinį imunitetą reikėtų vakcinuoti bent 85-90 proc. šalies gyventojų.

„Norint įgauti kolektyvinį imunitetą, pagal epidemiologines teorijas, turėtų būti apie 90 proc. visuomenės pasiskiepijusi. Tokiu atveju, jei likusioji dalis susirgtų, nebebūtų rizikos, kad virusas kur išplistų ir pridarytų didelių bėdų. Šiuo metu Klaipėdoje turime 36,3 proc. pasiskiepijusių žmonių, o ir vis dažniau atsiranda įvairių mutavusio viruso variantų, tad mokslininkai sako, jog reikia mažiausiai 85-90 proc. pasiskiepijusių“, - dėstė R. Grigaliūnas.

Pasak R. Grigaliūno, viskas priklauso nuo žmonių sąmoningumo, o jei visuomenė ir toliau vangiai skiepysis, rudenį pasitiksime kartu su dar vienu griežtu karantinu.

"Jau seniai bandau tai sakyti, kad jei bus tokia situacija, kokia yra dabar, tai turėsime labai sunkų rudenį ir labai sunkią žiemą. Kuo daugiau neskiepytų žmonių, tuo daugiau ateina viruso atmainų, ir jos tikrai mūsų neaplenks.

Jei visuomenės požiūris ir toliau bus toks, tai tikėtina, jog grįšime prie karantino reikalavimų. Tai reiškia, jog būtų apribotas verslas, ypač kavinių ir maitinimo įstaigų veikla, taip pat ir ugdymo įstaigos.

Tą, ką praėjome, vėl reikėtų kartoti iš naujo. Tad klausimas, ar žmonės to nori?" - retoriškai klausė R. Grigaliūnas.

Skiepytis vilioja dovanomis

Klaipėdos rajono savivaldybė, suprasdama, jog vienintelis būdas kovoti su koronavirusu - skiepytis, surengė akciją su galimybe liepos 5-15 dienomis pasiskiepijusiems Klaipėdos rajono gyventojams laimėti puikius prizus. Gyventojai, dalyvaujantys loterijoje, gali laimėti elektrinius paspirtukus, dviračius, skrydžius oro balionu ir daug kitų prizų. Daugiau informacijos: www.klaipedos-r.lt.

Keliautojams reikės tirtis pakartotinai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atkreipia dėmesį, kad saugantis COVID-19 delta atmainos plitimo Lietuvoje šią savaitę sugriežtintos sąlygos keliautojams.

Vienas iš pasikeitimų - nebeliko šalių, neįtrauktų į paveiktų šalių sąrašą.

Žaliai zonai priskirtos šalys nuo šiol taip pat yra paveiktų šalių sąraše. Tai reiškia, kad grįžus iš bet kurios užsienio šalies, be QR kodo, kuris gaunamas užpildžius keleivio anketą, privaloma turėti ir neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą. Izoliacija taikoma tik grįžusiems iš raudonai ir pilkai zonai priskirtų šalių.

Primenama, kad nuo COVID-19 pasiskiepiję ir šia liga persirgę asmenys nei tirtis prieš atvykdami, nei izoliuotis atvykę į Lietuvą neturi. Kad būtų pritaikytos šios išimtys, po skiepijimo turi būti praėję ne mažiau kaip 14 dienų. Visgi jeigu atvykus į Lietuvą po skiepijimo nėra praėję 14 dienų, būtina izoliuotis, kol sueis šis terminas.

Vienas iš svarbesnių pakeitimų, įsigaliojusių šią savaitę, taikomas atvykstantiesiems iš geltonai zonai priskiriamų šalių. Jie nuo šiol privalo ne tik atsivežti neigiamą tyrimo rezultatą, bet dar kartą atlikti COVID-19 tyrimą (PGR) ne anksčiau kaip trečią ir ne vėliau kaip penktą dieną po atvykimo į Lietuvą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder