Akys krypsta į Manto Adomėno interesus: dešinieji: prakalbo apie Gabrieliaus Landsbergio gelbėjimo planą
(6)Sparčiai blogėjant Lietuvos ir Kinijos santykiams prastėja ir iš baltarusiškų trąšų tranzito skandalo išsikapsčiusio užsienio politikos stratego padėtis.
Konservatoriai ir jų koalicijos partneriai jau beveik neabejoja, kad G. Landsbergis gali būti vis nuožmiau spaudžiamas trauktis iš užsienio reikalų ministro posto.
Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad buvo padaryta klaida pasirenkant jos pavadinimą.
Ar ministras turi tokį planą? „Lietuvos ryto“ kalbinti kai kurie įtakingi konservatoriai tuo abejoja.
„G. Landsbergis tikrai nepripažins klydęs. To būtų galima tikėtis nebent iš naujos ministerijos vadovybės, bet tikimybė, kad dabartinis ministras trauktųsi, irgi labai menka“, – svarstė valdantieji.
Gabrielius Landsbergis. Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.
Įvertino ne visas rizikas
Dauguma neoficialiai kalbintų konservatorių pripažino, kad gesinti dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo kilusias liepsnas gali būti gerokai sunkiau, nei sustabdyti vagonus su baltarusiškomis trąšomis.
Anot kai kurių dešiniųjų, Taivaniečių atstovybės atidarymas buvo pernelyg skubotas, neįvertinus galimų neigiamų pasekmių, tačiau esą trauktis jau nėra kur.
Kritikos strėlės dėl šio projekto jau ir iš pačių konservatorių lūpų dažniausiai skrieja į jo architektu laikomą užsienio reikalų viceministrą M. Adomėną.
Mantas Adomėnas. Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.
Pastarasis jau irgi pripažino, kad dabartinė Pekino reakcija nebuvo numatyta.
„Rizikos įvertinimas atsirėmė į mūsų dvišalių ekonomikos santykių lubas, tai yra į eksportą ir importą iš Kinijos, kurie nėra dideli ir negalėtų sukelti didelių ekonominių nuostolių. Bet Kinija atsaką formuoja ne tik dvišalėje plotmėje, ji ėmėsi sankcijų prieš bendrąją ES rinką.
Yra tas naujas nenumatytas elementas, kurio, žiūrint į istorinę raidą, nebuvo įmanoma numatyti“, – LRT pripažino M.Adomėnas.
Įžvelgia asmeninį interesą
Į viceministrą piktai šnairuoja jau ir patys konservatoriai. Jie įtarinėja, kad Vyriausybę jis esą galėjo pakišti turėdamas asmeninių interesų.
Jau kurį laiką dešinieji pusbalsiu kalba, kad M.Adomėną su šia šalimi galbūt sieja ne tiktai draugiški ryšiai.
Kaip galimas Lietuvos užsienio politikos posūkį lėmęs dalykas pateikiamas faktas, kad viceministro dukra Sofija Adomėnaitė buvo laimėjusi stipendiją ir 2017–2018 metais mokėsi Taivano nacionaliniame universitete.
Nuo tada buvęs parlamentaras ėmė ypač aktyviai piršti mintį, kad stiprėjančio Kinijos autoritarizmo ir vienašališkos ekonominės ekspansijos kontekste Lietuva turi persvarstyti savo santykius su Taivanu.
Pasuko pramintais keliais
Beje, A.Maldeikienė taip pat yra turėjusi ryšių su Taivanu. Dabartinė europarlamentarė 2013 metais darbavosi Taivano nacionaliniame universitete.
Politikė savo tviterio paskyroje itin kritiškai sureagavo ir į G.Nausėdos viražą dėl Taivano atstovybės: „Mūsų apgailėtinas prezidentas šiandien pasiūlė Lietuvai nusilenkti Kinijos komunistų partijai po to, kai mus išvadino šunimis. Kas per velnias, vyruti (WTF, dude)?“
Europarlamentarės sūnus konservatorius Matas Maldeikis taip pat yra ne tik vienas aršiausių G.Nausėdos kritikų, bet ir Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Kinijos respublika (Taivanu) grupės pirmininkas.
Jis vadovavo neseniai į Taibėjų vykusiai šešių Lietuvos parlamentarų delegacijai.
M.Maldeikis, kaip ir A.Maldeikienė, priklauso praėjusiais metais įsteigtam Lietuvos ir Taivano forumui, kuriam vadovauja buvęs parlamentaras Gintaras Steponavičius.
Matas Maldeikis. Stasio ŽUMBIO nuotr.
Gali būti skandinamas
Beje, net patys konservatoriai stebisi, kad iš partijos išvytas ir jos lyderiui G. Landsbergiui kenkti bandęs M.Adomėnas taip lengvai surado prieglobstį po dešiniųjų lyderio sparnu.
Kaip svarstė vienas įtakingas konservatorius, matyt, G. Landsbergiui ministerijoje trūko dirbančių žmonių, bet jis esą nenumatė, kad M.Adomėnas ne tik dirbs, bet ir pridirbs.
Kalbintas politikas „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad frakcijoje kol kas nėra griežtai reikalaujama, jog M.Adomėnas turėtų trauktis iš posto.
Tačiau, anot pašnekovo, situacija gali keistis, jeigu reikėtų gelbėti G. Landsbergį: „Profesorius (Vytautas Landsbergis. – Red.) M.Adomėno tikrai nemėgsta ir, jei bus tokia situacija, kad reikės ką nors paaukoti, jis nuskęs pirmasis.“
Rašyti komentarą