Silva POCYTĖ, istorikė
Tuos laikrodžius pradėjo sukinėti mano vaikystėje. Tada buvau šventai įsitikinusi, kad jeigu anksčiau pamokos prasidėdavo 9 val., tai kai persukame laikrodį, jos prasidės 8 val.
Žinokite, man tas laikas, kai dabar atsisuko valanda atgal, žiauriai patinka. Mes jau šeštadienio vakare visus laikrodžius atsisukame ir vakaras tampa ilgesnis. Sekmadienį jau prabundi valanda anksčiau, diena tarsi ilgesnė. Žinoma, kai vakarais greičiau temsta, būna liūdniau, gali pablogėti nuotaika. Bet laiko sukimas rudenį man patinka.
Kai pavasarį sukame valanda į priekį, vakaras sutrumpėja, rytas būna sunkesnis, anksčiau adaptuodavausi sunkiau, o šiemet, nežinau kodėl, tik porą dienų jaučiau kažkokį diskomfortą, o paskui viskas buvo gerai. Nejutau, kad man kažkaip trukdytų tas laiko sukinėjimas.
Man nėra tekę kur nors važiuoti tą naktį, kai persukami laikrodžiai. Būtų baisiai įdomu išbandyti, kaip vienu atveju gyvenimas patrumpėja valanda, o kitu - pailgėja. Nors galų gale vis tiek viskas išsilygina: pavasarį patrumpėjo, o dabar pailgėjo.
Žinoma, būtų geriau, kad nereikėtų sukinėti, kad būtų stabilu. Vis tiek bet kokiu atveju, jeigu tu ir nejauti pokyčių, asmeniškai aš nieko prieš neturiu prieš tą sukinėjimą, bet kai kuriems žmonėms tai nesuteikia teigiamų emocijų.
Osvaldas KUDZEVIČIUS, jachtos „Lietuva“ kapitonas
Dėl to sukinėjimo, manau, esu papuolęs į ne vieną keblią situaciją. Pasakiau „chebrai“ tada ir tada susirinkti, o naktį, puch, ir persisuko laikas. Visiems konfūzą padariau, ir pats sau.
Man nėra kada reaguoti į tuos persukinėjimus. Tai vyksta savaitgaliais, o aš vis tiek turiu visuomeninės veiklos, keliuosi anksti. Kai kurie žmonės, pavyzdžiui, mano mama, sako, kad tai jiems nelabai gerai, jie junta pasikeitimus. Man geriau būtų, kad visą laiką būtų va tas dabar atsuktas laikas. Anksčiau atsikeli, viską kažkaip anksčiau pasidarai. Man patinka, kai pasidarai, ir ramu.
Jeigu būtų mano valia, nesukinėčiau laikrodžių, nes paskui visos tos sistemos persisukinėja ir t. t., tai turi daugiau minusų nei pliusų. Aišku, sakoma, kad taip elektros sutaupoma. Na, nežinau, bet kai pasitvarkai anksčiau, ilgesni vakarai būna vasarą. Man norisi, kad jos būtų kuo daugiau.
Irena GREIČIŪNIENĖ, klaipėdietė
Nesuprantu, ar ta valanda nulemia mūsų gyvenimo kokybę. Nesu iš tų žmonių, kurie pyksta, kad lyja, kad sninga, kad slidu. Yra patvirtintos tokios taisyklės ir prie jų reikia prisitaikyti. Vieniems jos patinka, kitiems - ne. Esu iš optimistų. Man dažniausiai viskas yra gerai. Patikdavo, kaip sakydavo uošvė: „Per vainą visaip prisieina: ir nušauti, ir gyvą pagauti.“ Nebūna taip, kad visiems viskas patiktų.
Aš dėl to sukinėjimo jokių problemų neturiu, kažkaip nusiteikiu, kad vasara ilgiau švies saulė, o žiemą bus anksčiau tamsu, viskas turi privalumų. Jeigu reikia anksti keltis, stengiesi iš vakaro anksčiau atsigulti. Valentinas (vyras - aut. past.) pasako: „Žinok, rytoj kelsimės anksčiau“, ir viskas. Prisitaikiau ir dirbdama, prisitaikau ir dabar. Žmonės gali sakyti, pensininkams gerai, jie miega tiek, kiek nori. Bet jie irgi turi savo gyvenimo ritmą.
Pačioje pradžioje laikrodžiai būdavo persukami sekmadienį vakare. Žinoma, pirmadienį kai kurie žmonės labai susipainiodavo laike. Kai valdžia tai pamatė, padarė tą sukimą naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Per tą dieną žmonės apsipranta ir jau gali susiorientuoti. O jeigu koks nors žmogus ir nublūdija kur nors, ar tai yra bėda? Pavėlavo į spektaklį, na, ir kas? Kitą kartą bus dėmesingesnis.
Baisiausios diskusijos vyksta, kurį laiką rinktis. Atsiranda dvi stovyklos, laužomos ietys. Vieni sako esą už žiemos laiką, kiti - už vasaros. Ir visi su savo argumentais. Yra visokių tų aiškinimų: ir mokslinių, ir liaudiškų. Aš nesu įsigilinus ir jų neturiu. Valentinas yra už vasaros laiką, tai ir aš iš paskos, nes jis išmintingesnis už mane.
Rimantas SENIŪNAS, Gimnazijos seniūnaitis
Kad persukame laiką, dažnai pasako per radiją. Mašinoje reikia persisukti laikrodį. Nori nenori, sužinai apie tai. Laiko sukiojimas man nedaro jokios įtakos. Tai visiškai nesvarbus dalykas, jokio diskomforto man nesukelia, nei šuniui išvesti į lauką pasivaikščioti. Nemanau, kad ir jis reaguoja į tą laiko pasikeitimą. Tai tokia smulkmena, kad visai nekreipiu dėmesio.
Gal kažkada ir buvo kokių nepatogumų pamiršus persisukti laikrodį, bet dabar telefonuose automatiškai persukamas laikas. Man jokio skirtumo, ar būna žiemos, ar vasaros laikas. Ir tas, ir tas tinka. Aš prisitaikau ir priimdamas sprendimą pasikliaunu daugumos nuomone.
Eglė BUIVYDAITĖ, klaipėdietė
Aišku, kad erzina laiko kaitaliojimas. Man nepatinka, kai gyveni gyveni vienu laiku, o paskui staiga paima ir atsuka tau laiką atgal. Sutrinki, kol persiorientuoji. Netgi mano šuo į tuos pokyčius reaguoja, kol prisitaiko.
Prieš kelerius metus turėjau važiuoti į kelionę, pražioplinau pasukti laikrodžio rodyklę ir atlėkiau paskutinę minutę, vos vos spėjau.
Ar tai tikrai yra energetinių resursų taupymas, labai didelis klausimas.
Man norėtųsi, kad būtų apsispręsta, arba vienu, arba kitu laiku gyventi. Jeigu mano valia būtų, niekada nesukinėčiau laiko. Mano laikas yra va tas, žieminis, ir pavasarį jo jau nereikėtų liesti. Aš taip manau.
Aurimas ŠIRVYS, architektas
Turbūt mano atvejis retas, nes man nėra jokio skirtumo. Visą laiką keliuosi 6 valandą. Man dažnai tenka keliauti, tai tiesiog esu pripratęs prie laiko pokyčių. Na, neišsimiegi, bet praeina kelios dienos ir viskas normalizuojasi.
Man viso šito proceso juodoji pusė yra tai, kad vakarai ir rytai yra tamsūs, nei tas laiko persukiojimas. Su tokiais dalykais, kuriais skundžiasi žmonės, kad permušinėtų širdį, nesu susidūręs.
Jeigu priima Europa nesukinėti laiko, tegu nesukinėja, jeigu nusprendžia sukinėti, tegu sukinėja, man iš tikrųjų nėra jokio skirtumo. Dabar išmanūs laikai, pranešimų apie tai, kad laikas bus persuktas, nereikia, viskas persisuka savaime. Anksčiau gal ir būdavo diskomforto. Atsimenu, mokyklos laikais esu valanda anksčiau į pamokas nuėjęs. Mano aplinkoje visi bamba dėl to laikrodžių sukinėjimo, jie man nepritartų, bet aš jokių nepatogumų nejaučiu.
Rašyti komentarą