Ar prieš Kalėdas tikrai visi tampame geresni?

(1)

Artėjant Kalėdoms pasipila įvairių labdaros akcijų, gerumo demonstravimo pavyzdžių. Teiravomės klaipėdiečių, ar jie prisideda prie tokių akcijų, ar tiki jų nuoširdumu. Visi šeši apklausoje dalyvavę žmonės kaip susitarę sakė, kad geram reikia būti ištisus metus, o ne tik prieš šventes.

Jonas DUMAŠIUS, verslo žmogus

Jonas DUMAŠIUS

Gerumas, kurio niekada nebūna per daug, neturėtų būti siejamas tik su šventėmis. Kalėdos gali būti ta diena, kai to gerumo parodoma truputį daugiau.

Ir apie įvairias akcijas šiuo laikotarpiu verslininko samprata kitokia - jis žino, kad nemokamų pietų nebūna. Tikrai nebėgu per jas ko nors pirkti. Ir tokioms labdaros akcijoms kaip „Maltiečių sriuba“ nepritariu. Per Kalėdas pavalgys, o paskui badaus? Turėtų būti rasti ilgalaikiai sprendimai, kad nereikėtų žmonėms prašyti maisto. Ta dalinama sriuba nepuošia valstybės, ji parodo jos nesugebėjimą atsižvelgti į senų žmonių gyvenimą. Akcijos metu koks nors politikas pasidaro reklamą, nusifotografuoja su sriubos šaukštu, ir viskas. Visa tai daugiau primena tam tikrą šou. O tam, kas valgo tą sriubą, jos reikia kiekvieną dieną. Kai pripranta prie nemokamos, jos nori kasdien. Geriau duokime darbo.

Šeimoje vienas kitam dovanojame nedidelę dovanėlę, bet to nesureikšminame. Nemanau, kad kalėdiniu laikotarpiu reikia labai stipriai išlaidauti. Žmonėms nereikėtų dėl tų švenčių prisidaryti sunkumų.

Eglė SONGAILIENĖ, VšĮ „Klaipėda ID“ direktorė

Eglė SONGAILIENĖ

Tradicijos yra gerai. Manau, kalėdinė tradicija atsigręžti į ką nors, kam to reikia, gera. Žinau, kad ne visi, bet jau daugelis mūsų gyvename gausoje. Taigi turime daug ir galime dalintis. Kai pats pradedi rengti dovanų sąrašą, supranti, kad tavo vaikai jau nebežino, ko nori, nes visko turi. Kai galvoji, kokį prašmatnesnį patiekalą ant švenčių stalo padėti, gal gerai, kad kyla noras padėti kitam. Tas šventinis metas ir yra toks gausos laikotarpis, kai daug dovanų, maisto, šventinės nuotaikos, puošimosi. Gal dėl to ir kyla klausimas - o kaip gyvena per šventes žmogus už sienos ar tvoros?

Prisikrauni pilną pirkinių vežimėlį parduotuvėje, kurio nepastumi, ir žvilgtelėjęs į kito žmogaus, stovinčio eilėje, vežimėlį, suvoki, kaip tu gerai gyveni. Manau, tai ir pažadina norą dalintis. Nėra ko pykti ant tokios tradicijos. Kodėl per Kalėdas negalime būti dar dosnesni?

Benediktas PETRAUSKAS, Klaipėdos universiteto infrastruktūros ir plėtros prorektorius

Benediktas PETRAUSKAS

Gerumas šalia mūsų ir mumyse turi būti visada. Tik tada sukursime geresnę aplinką, mūsų šalis gyvens geriau. Gal prieš Kalėdas galima būti ypač geram. Man sunkiai suprantama, kaip žmogus gyvena visus tuos vienuolika mėnesių, jeigu jis geras yra tik prieš Kalėdas. Mes visi šioje žemėje gyvenantys ar geru žodžiu, ar kuo kitu vienas kitą turime palaikyti, paremti, padėti, nebūtinai tik materialiai.

Pats dažnai dalyvauju organizuojamose labdaros akcijose su visuomeninėmis organizacijomis, su Rotary klubu. Žinoma, visose dalyvauti nepavyksta, bet neturiu tokio tikslo.

Dažnai girdime apie tą sriubos akciją. Bet negi tik prieš Kalėdas vargstantiems ji reikalinga, o po švenčių - ne? O apie tai, kas vyksta paskui, nėra jokios informacijos.

Dovilė RINGIS, žurnalistė

Dovilė RINGIS

Šiemet suruošiu mažas dovanėles ir nuvešiu vienai labdaros organizacijai. Šiuo laikotarpiu būnu aktyvesnė. Man labdaros akcijos labai gražu. Jų tikslas geras, bet daug verslo atstovų jose dalyvauja tik tam, kad užsidėtų socialinį ir moralinį pliusiuką. Jau daug kompanijų pinigų skiria ne darbuotojų šventei, o kokiai nors socialinei veiklai. Savireklamos atžvilgiu tai labai gerai.

Mes šeimoje labdarai atiduodame dar tinkamus naudoti daiktus, bet tai nėra mūsų šventinė akcija, tai darome nuolatos. Šiemet nusprendėme atsisakyti dovanų gausos, kiekvienas atsineš po kokią nors smulkmenėlę, darysime laimės šulinį, nebeapsidovanosime krūvomis dovanų. Kasmet juk gauni daug nereikalingų daiktų, ir jokio smagumo.

Mūsų giminėje vienas šeimos ratelis sugalvojo į kalėdinę šventę nesinešti nė vienos dovanos. Pinigėlius, kuriuos būtų skyrę dovanoms, sudės į dėžutę ir juos dovanos kokiai nors vargstančiai šeimai. Manau, kad visi jau yra pervargę nuo dovanų gausos.

Ričardas LUČKA, tolimojo plaukiojimo kapitonas

Ričardas LUČKA

Dar prieš kokius penkerius metus labai aukodavau, o dabar, manau, visa tai daroma dirbtinai ir tos labdaros pasiimti ateina visai ne tie žmonės, kuriems jos reikia. Žinoma, gyvenime visko pasitaiko, būna, žmonės lieka ir be šeimų, bet šiais laikais, kai Lietuva gyvena gerai, nemanau, kad reikia bėdotis ir lieti ašaras.

Man pasitaikė kelis kartus matyti prie „Maisto banko“ stovinčią žmonių eilę ir dar didesnę taksi, mersedesų ir labai prestižinių mašinų eilę. Ir į tas mašinas žmonės nešėsi maisto paketus. Todėl dabar tas labdaros akcijas vertinu santūriai. Būna, kad kaimynui nunešu stiklainiuką medaus, bet ne todėl, kad jis neturi ko valgyti, o todėl, kad parodyčiau dėmesį.

Tadas BALTUONIS, verslininkas

Tadas BALTUONIS

Prieškalėdiniu laikotarpiu juntamas įvairių bendruomenių suaktyvėjimas, pagausėja labdaros prašymų. Peržiūri juos, vertini, kokios tavo galimybės, gali kažkiek skirti ar ne.

Tas laikotarpis prieš šventes vis tiek yra truputį kitoks turint omenyje tradicijos. Nematau nieko blogo, kad juo žmonės daugiau dėmesio rodo toms grupėms, kurioms jo labiausiai reikia. Netgi skatinčiau tai. Pavyzdžiui, jeigu esi koks nors verslininkas, matai, kad metus baigei gerai, pasidalink tuo, ko turi per daug, su tuo, kam šiuo metu sudėtinga. Mano manymu, tai daryti ne tik labai gražu, bet netgi būtina.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder