Klaipėdos Kultūros fabrikas švenčia veiklos 10-metį ir kviečia į tarptautinę konferenciją

Klaipėdos Kultūros fabrikas (KUFA) – pirmasis toks uostamiestyje ir visoje Vakarų Lietuvoje veikiantis kultūros ir kūrybinių industrijų centras. 

Kūrybai, darbui ir kultūrai atvira erdvė šiemet švenčia veiklos 10-metį ir lapkričio 29 dieną rengia tarptautinę konferenciją ir parodą „Kultūra, technologijos, intelektas: lūžio taškai“.

KUFA pirmasis veiklos dešimtmetis sutampa su radikaliu technologijų proveržiu sprendžiant kūrybos, verslo, žaliojo kurso ir žmogaus produktyvumo iššūkius. 

Ta proga drauge su Kauno technologijos universitetu rengiamoje konferencijoje bus skaitomi pranešimai apie technologijas, dizaino filosofiją, kūrybą ir inovacijas, šių sričių sankirtos taškus. Renginio temos atlieps tai, kas šiuo metu aktualiausia kūrybiniame sektoriuje. 

Čia susiburs auditorija iš įvairių kūrybos, kultūros, technologijų ir verslo sričių, bus galimybė apsilankyti inovacijų parodoje.

2014 m. duris atvėrusi KUFA per šį laiką Klaipėdos gyventojus ir miesto svečius pakvietė į daugiau nei 9 tūkstančius renginių, mokymų, seminarų ir konferencijų kultūros ir verslumo temomis, čia veikiančio verslo ir kūrybos inkubatoriaus studijose ir bendradarbystės erdvėse rezidavo virš 400 kūrybinių verslų ir pradedančių įvairiausių sričių kultūros profesionalų. 

KUFA įsikūrusi pačioje Klaipėdos miesto širdyje, Bangų gatvėje – tai itin patogi vieta dirbti, leidžianti vos per kelias minutes pasiekti visus svarbiausius miesto taškus. 

Čia savo namus randa ne tik įvairios, dideles komandas turinčios įmonės, bet ir savarankiškai dirbančių kūrybininkų bendruomenė.

Erdvė, vertinantiems laisvę kurti

Viena iš Kultūros fabriko steigėjo atstovių, Klaipėdos miesto savivaldybės vicemerė Vaida Raugelė sako, kad per dešimtmetį KUFA tapo neatsiejama Klaipėdos miesto dalimi, kuri sujungia kūrybą, inovacijas ir verslumą po vienu stogu.

„Kelias buvo nelengvas ir pilnas iššūkių, tačiau šiandien čia gimsta nauji verslo planai, rengiami spektakliai ir festivaliai, susitinka menas, technologijos ir tradicija. 

KUFA praturtina kultūrinį turizmą, suteikdama Klaipėdai išskirtinį žavesį“, – teigia V. Raugelė.

Kultūros fabriko vadovė Raimonda Masalskienė sako, kad esminė įstaigos misija nuo pirmų dienų buvo sudaryti palaikančias ir įkvepiančias sąlygas dirbti naujos kartos kultūros profesionalams.

Klaipėdai reikėjo vietos, kur jauni menininkai ir kūrybininkai būtų apsupti bendraujančios, spalvingos bendruomenės ir šiuolaikinės kūrybos.

Tam, kad Klaipėdoje atsirastų tokia verslui ir kūrybai atvira erdvė, prireikė beveik 10 metų. Pastatas, kuriame veikia Kultūros fabrikas, išgyveno didelius pokyčius. KUFA įsikūrusi buvusiame Klaipėdos tabako fabrike, jo istorija prasidėjo 1894 metais. 

Nuo to laiko pastatas ne tik iš vieno aukšto  fabriko virto keturių aukštų namu, bet ir keitė savo funkcijas ir šeimininkus. 

Pokariu buvusio tabako fabriko kompleksui teko liūdna misija – čia įrengtas karo belaisvių lageris. 

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, nuo 1992 m. dabartinėse Kultūros fabriko erdvėse įsikūrė ir penkerius metus veikė kompanija „Philip Morris”. 

Vėliau įmonė persikėlė į užmiestį ir išreiškė norą miestui perleisti senojo fabriko pastatus. 2002 m. Klaipėdos miesto savivaldybė priėmė šią dovaną už simbolinę vieno lito kainą.

Rezidentų bendruomenė: užaugę verslai ir surasti žiūrovai

Per 10 veiklos metų KUFA tapo svarbiu tašku scenos meno kūrėjų ir kūrybinių verslininkų akiratyje. Čia savo namus rado šiuo metu reziduojantys virtualios realybės ir animacijos kūrybinė studija Play life“, vaizdo žaidimų kūrėjai „Matima Studio“, architektų biuras „KOPA architects“, filmų kūrimo studija „Kino Fabrikas“ ir kiti. Kol vieni į KUFA ateina dirbti, kiti renkasi šią vietą pramogoms. 

Į įvairius scenos menų pasirodymus daugiafunkcinėse Kultūros fabriko erdvėse kviečia menų kolektyvai: Klaipėdos Jaunimo Teatras, Šeiko šokio teatras ir „Taško“ teatras, šokių mokykla CODA.

Klaipėdos jaunimo teatro direktorius Tomas Jankauskas sako, kad jų kolektyvas buvo pirmasis, radęs savo namus po KUFA stogu. T. Jankauskas teigia, kad Klaipėdoje nėra kitų tokių erdvių, kuriose savo veiklą galėtų plėtoti nevyriausybinio sektoriaus atstovai. 

Jei ne Kultūros fabriko suteikiamos sąlygos, tektų dirbti kur kas nepatogesnėmis aplinkybėmis – mokėti didelę nuomą už administracines patalpas ar spektaklių rodymo erdves.

 Kultūros fabrike mes radome savo žiūrovą. Čia patogu ne tik rodyti spektaklius, bet ir susitikti su mūsų žiūrovais neformaliam bendravimui“, - pasakojo T. Jankauskas.

Kinas – dar vienas svarbus Kultūros fabriko veiklos aspektas. Čia veikia virtualios realybės kino erdvė „Hexa cinema“, vyksta Čiurlionio kūrybą pristatančio virtualios realybės projekto „Angelų takais“ peržiūros, o platų filmų pasirinkimą ir susitikimus su kino kūrėjais siūlo kino teatras „Arlekinas“.  

Kino teatro „Arlekinas“ steigėja Erika Godlevska prisimena, kad Klaipėdoje ilgą laiką nebuvo jaukios erdvės, kurioje žiūrovai galėtų mėgautis aukštos kokybės autoriniais ir nepriklausomais filmais.

„KUFA erdvė suteikė puikias galimybes realizuoti šią viziją, gavome lanksčias ir kūrybiškas darbo sąlygas. Veiklos metai parodė, kad žiūrovai vertina intymesnį ir asmeniškesnį bendravimą su kino kūrėjais, alternatyvų repertuarą ir galimybę giliau patirti kino meną“, – sako E. Godlevska.

Kai kurios KUFA savo veiklą pradėjusios komandos užauga ir žengia į naują plėtros etapą. Interjero dizaino studija „Moskro“ paliko inkubatorių ir prieš metus atvėrė naujos studijos duris Klaipėdos senamiestyje.

„Kol dirbome Kultūros fabrike, jautėmės globojami, tai buvo saugi erdvė augti ir stiprėti. Galėjome koncentruotis į savo tiesioginį darbą, kol KUFA komanda rūpindavosi visais pastato administravimo darbais, o tai buvo didelis palengvinimas veiklos pradžioje. 

Paramos sulaukėme ir įmonei sunkesniais etapais. Tai meniška ir darbui įkvepianti erdvė šalia senamiesčio“, – prisimena studijos „Moskro“ steigėja Monika Skrodenė.

Šiandien KUFA nuolat vyksta įvairūs seminarai, konferencijos ir dirbtuvės, kuriose gerų idėjų turintys kūrėjai ir verslininkai tobulina veiklos pradžiai reikalingus įgūdžius. 

Čia organizuojami mokymai apie grafikos dizainą, finansų valdymą, informacines technologijas, reklamos kūrimą, socialinių tinklų valdymą. 

Lapkričio 29 dieną rengiama KUFA dešimtmečio konferencija – vienas iš tokių, kūrybos ir kultūros sektoriui aktualių renginių. Kviečiame dalyvauti!

Daugiau informacijos: www.kulturosfabrikas.lt ir Kultūros fabriko Facebook paskyroje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder