Delfinų terapija sulaukė didžiulio susidomėjimo

Visą šią savaitę nuo pirmadienio iki penktadienio 16 val. Lietuvos jūrų muziejus registruoja norinčius dalyvauti 2025 metais delfinų terapijos programoje. Šiemet pirmą kartą registruojama elektroniniu formatu, tad pasiektas rekordas.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos skyriaus vedėjos prof. dr. Brigitos Kreivinienės, kasmet sulaukiama daug norinčiųjų išbandyti delfinų terapiją.

Šiemet pirmąją registracijos dieną, t. y. pirmadienį, jau per pirmąsias dvi valandas užsiregistravo daugiau nei 400 dalyvių. 

Tai yra visų 20 metų rekordas. Anksčiau būdavo sulaukiama apie 350 anketų per visą savaitę. Pirmoji registracija į terapinius užsiėmimus su delfinais buvo paskelbta prieš 10 metų - 2014-aisiais.

Beje, vieno delfinų terapijos užsiėmimo kaina šiandien - 120 Eur.

Anksčiau Delfinų terapijos centro paslaugomis galėjo pasinaudoti tik apie 50 šeimų, auginančių vaikus su negalia. Dabar jis jau yra pasirengęs per metus priimti daugiau nei 200 vaikų ir suaugusiųjų.

Per visus centro gyvavimo metus delfinų terapija buvo taikyta daugiau nei 1 500 vaikų, o per pastaruosius penkerius metus - apie 100 suaugusiųjų.

Šiuo metu Delfinų terapijos centre dirba 8 specialistai, 6 jų - licencijuoti papildomosios ir alternatyviosios medicinos delfinų terapeutai, du šiuo metu studijuoja PASP delfinų terapeutų programoje.

Delfinų iš viso yra 14, terapijos seansuose dalyvauja įvairiai - po 1 ar 2-3 delfinus, priklauso nuo paciento, specialisto programos, gyvūnų gerovės specialistų.

„Paprastai jokios vaikų atrankos nevykdome. Pagrindinis kriterijus yra skaidrumas, t. y. kviečiame visus atvykti eilės tvarka. 

Kas pirmieji užsiregistruoja, tuos pirmuosius ir kviečiame, ir taip toliau - eiliškumo tvarka“, - tikina profesorė.

B. Kreivinienės teigimu, delfinų terapija yra akstinas paskatinti raidoje esančius besiformuojančius įgūdžius, verbalinę kalbą, emocinę raišką, psichomotorinius įgūdžius ir kt., jeigu kalbame apie vaikus iki 6-7 metų amžiaus.

Vėlesniuose etapuose galima padėti suformuoti alternatyvios komunikacijos būdus, socialinius įgūdžius, savarankiškumą, pagerinti motorikos įgūdžius, atliepti neurosensomotorinius poreikius, nustatyti bei įveikti patologinius refleksus ir kt.

Pasak profesorės, didžiausią visų Lietuvos vaikų, turinčių negalią, grupę sudaro vaikai, turintys psichikos ir elgesio sutrikimų, autizmo spektrą, raidos sutrikimų ir t. t. 

Jeigu registruojasi suaugę, tuomet jų sunkumai būna susiję su perdegimu, emociniais sudėtingais išgyvenimais, depresijomis ir kt.

Ko bijo vaikai

„Turime daug puikių atsiliepimų, dažnai dalyvavusios šeimos nori pakartoti delfinų terapijos užsiėmimus, tai dabar jau turime ir kompleksinę pagalbos programą, į kurią registruotis galima tiesiog el. paštu. Eilės laukti reikia apie vieną mėnesį“, - sako B. Kreivinienė.

Profesorės teigimu, didžiausią poveikį daro kompleksinės delfinų terapijos programos, kuomet organizuojama 10 delfinų terapijos užsiėmimų bei 6 ar daugiau papildomos veiklos, orientuotos į individualius poreikius.

„Tada turime geresnį miegą, fizinės būklės pagerėjimą, emocinį stabilumą, kalbinę raidą ir raišką, mokome ir vystome alternatyvių komunikacijos būdų. 

Taip pat ir tėvai labiau atsipalaiduoja, susitinka čia kitus tėvus, susidraugauja, turi galimybę pasikonsultuoti su psichoterapeutu“, - sako Delfinų terapijos skyriaus vedėja.

Teiravomės, ar vaikai greitai susidraugauja su delfinais. „Vaikai delfinų nebijo. Būna, kad dėl sensorinių poreikių vaikai bijo lipti į baseiną, judančio vandens ir kt. 

Tačiau tie patys sensoriniai poreikiai pasireiškia ir kitoje aplinkoje. Jeigu čia pavyksta tuos poreikius atliepti, rasti “raktą" į vaiko tobulėjimą, tai padeda ir namų aplinkoje įveikti daugelį iššūkių.

Dažniausiai baimė susijusi su tuo, kad vaikas nesupranta konteksto - kas bus, kiek ilgai truks, kas bus, kai tai baigsis. 

Taikant struktūros metodus tampa aišku, ko iš vaiko tikimės, kas vyks, todėl aplinka tampa suprantamesnė. Ypač tai aktualu vaikams su autizmo spektro sutrikimu", - aiškino Delfinų terapijos centro vedėja.

Paklausta, dėl kokios priežasties terapija nebuvo taikoma daugiau nei dvejus metus, B. Kreivinienė atsakė: „Delfinų terapija taikoma buvo, tiesiog vykdėme intensyvius mokslinių tyrimų darbus bei dirbome su pacientų sąrašu, kurie buvo registruoti tik pasibaigus kovido laikotarpiui. Norėjome atliepti visų lūkesčius ir visus pakviesti dalyvauti.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder