Filmui „Pūga prie Mėmelio“ pritrūko tik sniego

(3)

Antradienio vakarą Klaipėdoje, dviejose pilnutėlėse „Forum Cinemas“ salėse, dalyvaujant gausiam būriui garbingų svečių, pristatytas vienas ryškiausių artėjančių Klaipėdos krašto metų akcentų - istorinis filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“.

„Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ - istorinis atkuriamosios dokumentikos filmas pagal istoriko prof. Alfonso Eidinto to paties pavadinimo knygą. Filmo prodiuseris - Edmundas Jakilaitis, režisierius - Andrius Lygnugaris, scenarijaus autorė Lina Antanavičiūtė.

Istorinis įvykis, turėjęs didžiulę reikšmę mūsų valstybės nepriklausomybei, ekonomikai ir politikai, filme atkuriamas realiais dokumentiniais vaizdais iš tuometinio Klaipėdos krašto ir Prancūzijos, kurioje po Pirmojo pasaulinio karo buvo perbraižomas Europos žemėlapis. To meto įvykius pasakoja ir herojus atskleidžia vaidybiniai siužetai, komentuoja istorikai prof. dr. Vygantas Vareikis, Zita Genienė, prof. Alfonsas Eidintas, Kęstutis Kilinskas.

Klaipėdos krašte prieš šimtmetį šeimininkavo Prancūzija. Regioną buvo ruošiamasi skelbti savarankiška valstybe, kurią 15 metų būtų kontroliavę svetimi - Tautų Sąjunga. Tuo metu be Vilniaus ir jo krašto likusiai jaunai Lietuvos valstybei tai būtų buvusi pražūtis.

Tuometis ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas inicijavo slaptą karinę operaciją - civiliais perrengti Ypatingos paskirties rinktinės vyrai inscenizavo vietos gyventojų sukilimą ir perversmą, kurio rezultatas - 1923 m. sausio 15 d. atkovotas Klaipėdos kraštas ir jūrų uostas - Lietuvos vartai į pasaulį.

Filmo pasakojimas išskleidžiamas iš centrinės jo figūros E. Galvanausko perspektyvos, tad daugiausia dėmesio skiriama sudėtingų politinių ir diplomatinių peripetijų išnarpliojimui.

"Šį vakarą pačiu įtaigiausiu būdu primintas svarbus Klaipėdos ir Lietuvos istorijos akcentas. Skirtingomis sąvokomis apibūdinamas Klaipėdos istorijos momentas - atvadavimas, išvadavimas, prijungimas - nekeičia turinio, kurio esmė ir prasmė viena - Lietuva ir Klaipėda jau 100 metų drauge.

Labai linkiu, kad žengdami į antrą šimtmetį, visi suprastume Klaipėdos istorinę ir dabartinę reikšmę bei Lietuvos kaip jūrinės valstybės svarbą.

KONSULTANTAS. Filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ buvo sukurtas pagal istoriko prof. Alfonso Eidinto to paties pavadinimo knygą. Jis buvo ir šio filmo konsultantas ir vienas iš komentatorių.  Domo RIMEIKOS nuotr.

KONSULTANTAS. Filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ buvo sukurtas pagal istoriko prof. Alfonso Eidinto to paties pavadinimo knygą. Jis buvo ir šio filmo konsultantas ir vienas iš komentatorių.  Domo RIMEIKOS nuotr.

Tai unikali galimybė jaunajai kartai sugrįžti, atrasti ir būtent tokiu būdu pažvelgti į šį Klaipėdos ir Lietuvos istorijos puslapį, vis dar pilną įvairių interpretacijų.

Dėkodamas kūrybinei komandai sakau, kad tai viena gražiausių ir įtaigiausių dovanų Lietuvos sujungimo su Klaipėda šimtmečio kontekste", - per filmo pristatymą sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

„Tokias istorijas, kokią papasakojome šiandien, reikia atrakinti dažniau - ir tam nereikia laukti specialios progos. Ši istorija tokia plati, tokia didelė, kad analizės ir kūrybinių darbų su ja gali būti begalės. Visiems linkiu atrakinti istorijas dažniau nelaukiant jokio ypatingo jubiliejaus“, - sakė filmo režisierius Andrius Lygnugaris.

„Filmas pavyko toks, kokio ir norėjome. Pritrūkome gal tik sniego Klaipėdoje, filmuodami “Pūgą prie Mėmelio", - džiaugėsi rezultatu filmo prodiuseris E. Jakilaitis.

Filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ kino teatruose bus rodomas nuo lapkričio 18 d.

Dauguma filmo seansų bus dienos metu, siekiant, kad jį pasižiūrėtų kuo daugiau moksleivių. „Tikimės, kad jaunimui šis filmas bus įdomi istorijos pamoka“, - vylėsi filmo kūrėjai.

Klaipėdos krašto prijungimo 100-mečiui paminėti skirti renginiai kitąmet vyks visus metus ir visoje šalyje.

Sausio 14-ąją miestiečiai bus pakviesti į jubiliejinį koncertą su žymiausiais šalies atlikėjais „Švyturio“ arenoje. Sausio 15-ąją bus atidaryta paroda „1923-iųjų metų Klaipėda ir Lietuva: istorija, politika, diplomatija“. Istorinėje sukilimo vietoje bus organizuojamas teatralizuotas prefektūros šturmas.

Klaipėdos miesto savivaldybė finansuoja 8 tęstinius šiai sukakčiai dedikuotus projektus, tarp jų ir dienraščio „Vakarų ekspresas“ ir portalo www.VE.lt kartu su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi, Klaipėdos universitetu, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąja biblioteka ir uostamiesčio moksleiviais įgyvendinamą projektą „Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos“.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder