Gitanas Nausėda

Nausėda: sprendimai dėl dujų kainos „lubų“ šiandien priimti nebus

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad ketvirtadienį Prahoje vykstančioje neformalioje Europos vadovų taryboje (EVT), sprendimai dėl dujų kainos „lubų“ bei kitų priemonių, energetinei krizei suvaldyti nebus priimti. Jis tikisi, kad sprendimas bus priimtas mėnesio pabaigoje.

„Ne, šiandien apskritai sprendimai nebus priimti. Šiandien, manau, kad apie tai diskutuosime ir tikiuosi, jog vis dėlto jau mėnesio pabaigoje (sprendimas bus priimtas – ELTA)“, – ketvirtadienį Prahoje žurnalistams teigė G. Nausėda.

Jis tvirtina, kad ES šalių atstovai turi įvertinti skirtingas pozicijas, nes 17 valstybių remia Lietuvos poziciją dėl dujų kainų „lubų", tačiau yra šalių, kurios laikosi kitokios pozicijos.

„Kai kurios (šalys – ELTA) kategoriškai nusiteikusios kitoje pusėje.

Nesakyčiau, kad labai kategoriškai, bet vis dėlto Vokietija ir kai kurios kitos valstybės ieško nacionalinių sprendimo būdų dujų kainai suvaldyti ir Komisija čia atsistoja į tam tikrą kompromiso poziciją ieškodama pasiūlymų, kurie atitiktų abiejų pusių interesus“, – sakė šalies vadovas.

„Kaip pasiūlymas galimas naudoti dujų kainų lubas tik elektros generavimui naudojamoms dujoms ir naudoti tai laikinai.

Žodis laikinai turbūt priimtinas visiems, kadangi visi suprantame, kad tokia betvarkė energetikos rinkoje negali tęstis amžinai“, – pridūrė jis.

G. Nausėda pažymėjo, kad siekiant suvaldyti energetinę krizę Europos Sąjungoje, yra pasiūlyta eilė priemonių ir kai kurios iš jų jau didele dalimi yra įgyvendintos.

„Pirmiausia geriau išnaudojami dujų saugojimo pajėgumai, saugyklos, jos jau užpildytos beveik 90 proc.

Taip pat pasiūlytos energijos taupymo priemonės, pasiūlyta organizuoti drąsiau ir aktyviau bendruosius dujų pirkimus, kad vieni su kitais nekonkuruotume ir nekeltume vieni kitų sąskaita dujų kainas dar labiau“, – tvirtino prezidentas.

„Mūsų 17 valstybių pasiūlymas tebegalioja nustatyti dujų kainų ribą būtent Europos Komisijos pastangomis ir ieškoti finansavimo instrumentų, kieno sąskaita mes tai galėtume kompensuoti“, – pridėjo jis.

Šalies vadovo manymu, taip pat sprendžiant krizę būtų galimas finansinis instrumentas, kuomet Europos Komisija pasiskolintų lėšų patrauklia kaina ir jas panaudotų laikinam dujų kainų pikui įveikti.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę Lietuva ir dar 14 ES šalių pasiūlė Europos Komisijai įvesti kainų „lubas“ perkamoms gamtinėms dujoms, šis pasiūlymas buvo aptartas praėjusį penktadienį vykusiame ES už energetiką atsakingų ministrų susitikime, tačiau konkretaus sprendimo priimta nebuvo.

Viršutinei dujų kainų ribai priešinosi Vokietija, kuri teigė, kad, žengus tokį žingsnį, suskystintųjų gamtinių dujų tiekėjai pradėtų vengti Europos rinkos ir taip dabartinė energetikos krizė paaštrėtų dar labiau.

Savo ruožtu energetikos ministras D. Kreivys po susitikimo žurnalistams sakė, jog dauguma ES valstybių vis tik išreiškė norą nustatyti vienokį ar kitokį kainų „lubų“ dujoms modelį.

Anot jo, tą reglamentuojantį dokumentą pavesta parengti EK, kurį ES ministrams Komisija turėtų pristatyti kitame jų posėdyje spalio 11–12 d.

„Manau, kad tas procesas su dujų lubomis judės, spartės ir turėsim antrą priemonę greta viršpelnių, kuri yra žymiai efektyvesnė ir Lietuvai žymiai priimtinesnė“, – tądien tikino ministras.

Ketvirtadienį ir penktadienį G. Nausėda vieši Čekijos sostinėje Prahoje, kur dalyvaus neformalioje Europos Vadovų Taryboje.

Pirmąją vizito dieną vyksiančiame Europos politinės bendruomenės susitikime ES lyderiai kartu su kitų 17 Europos šalių vadovais aptars Rusijos karą Ukrainoje, paramą Ukrainai ir sankcijas Rusijai, taip pat – energetinės nepriklausomybės ir saugumo klausimus.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder