Garis Kasparovas: reikia dviejų trijų mėnesių, kad Rusijos visuomenė pradėtų suvokti, jog karas Ukrainoje pralaimimas

Rusijos žmogaus teisių aktyvistas ir buvęs pasaulio šachmatų čempionas Garis Kasparovas mano, kad po dviejų trijų mėnesių Rusijos visuomenė pradės suvokti, kad karas Ukrainoje yra pralaimimas.

Būtent po šio rusų susivokimo, pasak G. Kasparovo, galima tikėtis, kad Rusijoje prasidės dideli masiniai protestai.

„Galbūt aš klystu, bet maždaug 16 tūkst. žmonių yra suimti per pirmąsias dvi karo savaites. Taip, jūs galbūt pasakysite, kad tai labai maži skaičiai lyginant su 144 mln. rusų, bet nepamirškime, kad tai ne demonstracija Vilniuje, Paryžiuje ar Niujorke.

Tu išeisi į gatvę, būsi suimtas ir galimai leisi metus kalėjime“, – žurnalistams Seime po susitikimo su Seimo pirmininkė Viktorija Čmilyte-Nielsen teigė G. Kasparovas.

Nors Rusijos žmogaus teisių aktyvistas pripažįsta, kad prieštaraujančių karui Ukrainoje rusų vis dar yra mažuma, pasak jo, tikrasis karo Ukrainoje palaikymas Rusijos visuomenėje taip pat nėra toks reikšmingas, kaip skelbia režimas.

G. Kasparovas mano, kad palaikymas karui Rusijoje šiuo metu gali siekti apie 30 proc., didžioji dalis rusų, pasak jo, laikosi neutralios pozicijos.

„Todėl Putinas ir neskelbia visuotinės mobilizacijos, nes jis supranta, kad jei tai tikras karas ir tu pradedi į jį įtraukti žmones, tai gali išbalansuoti pusiausvyrą visuomenėje“, – sakė jis.

G. Kasparovas mano, kad Rusijos visuomenės atsitokėjimui ir susivokimui, kad karas pralaimėtas, reikia dar dviejų trijų mėnesių.

„Aš manyčiau, kad, deja, bet mums reikia šiek tiek daugiau laiko, galbūt dar dviejų trijų mėnesių. Nes dabar Rusijos visuomenei reikia suvokti tai, kad karas pralaimėtas. Ir manau, kad jūs būsite nustebinti Rusijos visuomenės protrūkio“, – sakė G. Kasparovas.

„Nes kiekvienas diktatorius visada savo palikimą stato ant kokių nors mitų. Putinui tai buvo Čečėnijos karas ir Krymas. (...) Žmonės yra linkę toleruoti tam tikrus nepatogumus, sunkumus, jeigu jie supranta, kad jie gaus kažką mainais, net jei tai netikra idėja.

Bet dabar, manau, kad jie susidurs su žiauria realybe ir sumokės kainą už nuostolius. Ir dėl to aš manau, kad mes galime sulaukti didelių masinių protestų Rusijoje “, – taip pat pažymėjo jis.

V. Čmilytė-Nielsen: kalbėjomės apie situaciją Rusijoje ir pagalbą Ukrainai

Savo ruožtu Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad susitikimo su G. Kasparovu metu buvo aptarta situacija Rusijoje ir pagalba Ukrainai.

„Šiandien kalbėjome ne apie šachmatus, o apie situaciją Rusijoje, apie demokratines opozicijos galimybes, apie pergalę ukrainiečių, daug kalbėjome apie tai, ką dar galėtume padaryti, kad padėtume Ukrainai.

Garis Kasparovas yra žinomas kaip labai įžvalgus politikos ekspertas, dar 2015 metais jis parašė knygą „Ateina žiema“, kurioje ypač tiksliai numatė Putino režimo veiksmus ir apie tai, kaip jam tai pavyko ir kaip jis mato perspektyvas ateityje“, – žurnalistams po susitikimo su G. Kasparovu penktadienį teigė V. Čmilytė-Nielsen.

„O artimiausioje ateityje jis prognozuoja, kad V. Putino režimas neišlaikys ir todėl jau dabar reikia imtis labai konkrečių veiksmų palaikant demokratinę galimą opoziciją ir, žinoma, padedant Ukrainai pasiekti pergalę“, – pridūrė ji.

Seimo pirmininkė atkreipia dėmesį, kad G. Kasparovo lyderystė, jo politinės įžvalgos turi labai didelį svorį.

„G. Kasparovo lyderystė, jo kalbėjimas CNN, „The New York Times“, nuolatinės jo įžvalgos, jo prognozės ir jo raginimai politikams, demokratinio pasaulio lyderiams visų pirma turi didelę vertę ir didelį svorį.

Ir šiandien kaip tik kalbėjome apie tai, kad Lietuva yra viena iš šalių lyderių, kuri nepriklausomai nuo savo formalaus geografinio dydžio sugeba dažnu atveju garsiau ir aiškiau pasakyti svarbią žinią ir žengti pirmoje vietoje ir paskui save telkti pagalbą toms šalims, kurioms jos labiausiai reikia, šiuo atveju, žinoma, Ukrainai“, – akcentavo V. Čmilytė-Nielsen.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder