Iš Rusnės į Rusiją su pagrobta dukra pabėgęs vyras: „Skyrybų priežastis – vadovavimo perleidimas moteriai“

(19)

Lietuvoje apie metukų dukrą iš mamos pagrobęs tėtis Algirdas Švanys gumine valtimi Skirvytės upe, Šilutės rajone, kirto Lietuvos ir Rusijos sieną, nors tą dieną pabendravęs su mergaite turėjo grąžinti ją mamai. Šeima yra išsiskyrusi, bet A. Švanys jau kurį laiką daug kur skundėsi, neva yra atstumtas tėtis. 

„Tapau tėvu. Truputį daugiau kaip prieš metus. Lyg ir turėtų būti džiugu. Tačiau… Mano vaiko mama besilaukdama išėjo. Išėjo pas kitą. Puoselėtos svajonės apie laimingą šeimą, pilną ir gausią, žlugo.

Gyvenime ne visko, ko norima, pasiekiama. Ką darysi. Visgi, tai, kad motina lengvu gestu gali mūsuose atriboti nuo vaiko tėvą, man dar ir šiandien kelia lengvą nuostabą“, – šių metų gegužės 7-ąją savo tinklaraštyje rašė A. Švanys.

Socialiniame tinkle „Facebook“ matyti, kad vyras buvo prisijungęs prie grupių „Stop tėvų atstūmimui“, taip pat dalijosi vizualais, kur angliškai teigiama „Atsiprašau, brangusis, bet mama nori paversti tavo tėvą apgailėtinu ir tai kur kas svarbiau nei tavo laimė“. 

Straipsnyje „Nepatogus vienišos mamos šešėlis“ vyriškis postringavo, kad daugelio skyrybų priežastis yra „vadovavimo perleidimas moteriai arba dar kitaip vadinama dominavimo inversija“.

„Per paskutinius metus kalbėjausi su bene šimtu skyrybas išgyvenusių vyrų, kurie neteko ar netenka savo vaikų. Daugelio jų skyrybų priežastis vadovavimo perleidimas moteriai arba dar kitaip vadinama dominavimo inversija“, – rašė vyras. 

A. Švanys aiškino, kad vienišų mamų statusas visuomenėje yra gerbtinas ir globojamas, tačiau esą tai įvyksta tėvų sąskaita: iš pradžių vaiko gyvenamoji vieta priteisiama su mama, paskui tėvui apribojama prieiga prie vaiko arba sukuriama tokia griežta bendravimo tvarka, kad atstumtas tėtis dažnai nuleidžia rankas.

Tuomet vyras neva apkaltinamas, kad vaikas jam nerūpi ir tik atkakliausieji kovoja teismuose, pasitelkę antstolius ar panašiai. A. Švanys rašo, jog mamos „pelnosi iš gero alimentų biznio“, o manipuliacijomis vaiku prieš tėvą suveda sąskaitas dėl skyrybų ar neišpildytų lūkesčių. 

„Aš jį pažįstu. Girdėjau, kad ten jis norėjo to vaikučio, kad ten neleido susitikti ar kažką, bet daugiau nieko nežinau. Kadangi susiję su vaiku, tai aš nieko neklausiau“, – trumpai nurodė Klaipėdos rajono Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė. 

Asmeniniuose pokalbiuose – bendravimas rusiškai

A. Švanys tinklaraštyje dalijosi savo nuomone ir apie tai, kas padeda tobulinti gyvenamąją aplinką, atkurti protėvių kultūrą, darniau ir laimingiau gyventi.

Vyras yra gimęs 1986 metais, pastaruoju metu gyveno Gedminų kaime Klaipėdos rajone, kur organizuodavo įvairias stovyklas vaikams, kurios taip ir vadinasi „Gedminų vasaros stovyklos“.

Iš tinklaraščio matyti, kad vyras domėjosi įvairiais žoliniais augalais, ekologija, šiaudinių namų statyba, bet nemažai dėmesio skirta ir šeimos kūrimui. 

Tarkime, 2020 m. lapkričio 9-ąją vyras publikavo įrašą, pavadinimu „Noriu sukurti laimingą šeimą“, kuriame išsakomas ilgesys prasmingam šeiminiam ryšiui bei vienišumo jausmas.

Įdomu tai, kad šiame įrašė A. Švanys pasakoja, jog su keletu bičiulių nuotoliniu būdu susitiko pokalbiui, kurio tikslas buvo padėti vienas kitam sukurti šeimą. Tame įraše teigiama, kad vyrai tarpusavyje kalbėjosi rusiškai, nes taip jiems geriau išreikšti save. 

„Mūsų pokalbis atviras, aptariami tikri įvykiai su tikrais žmonėmis ir detalėmis. Pokalbyje visi lygūs. Kalbame rusiškai, taip eina tikriau išsireikšti, o kartu ir rečiau naudojamą kalbą praktikuojame“, – rašė A. Švanys. 

Tai gali būti detalė, paaiškinanti, kodėl vyras su vaiku nutarė bėgti į Rusiją.

Ryšiai su Rusija užčiuopiami ir kitose srityse. Pavyzdžiui, A. Švanio tėvas yra Gedminų bendruomenės valdybos pirmininkas Vytautas Švanys, kuris yra susijęs su Vaidu Lekstučiu ir sambūriu „Būkime vieningi“.

Šis sambūris yra minimas Valstybės saugumo departamento Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, aktyviai skleidžia prorusišką propagandą internete. Savo laiku V. Švanys ir V. Lekstutis aktyviai priešinosi skalūninių dujų gavybai Lietuvoje. 

„Negaliu nieko papasakoti, atsiprašau“, – tv3.lt portalui sakė V. Švanys. 

Paties A. Švanio telefono numeris, suprantama, šiuo metu yra išjungtas, nes vyras su vaiku kirto Lietuvos ir Rusijos sieną, todėl, tikėtina, yra apklausiamas. 

Pabėgo gumine valtimi

Sekmadienį į policiją kreipėsi maždaug metukų mergaitės mama, kuri nurodė, kad vaiko tėtis, kaip sutarta, pasiėmė vaiką ryte 10 valandą pabendrauti, bet sutartu laiku negrąžino, todėl 27 metų moteris kreipėsi į policiją. Mama gyvena Kretingos rajone, Sausdravų kaime. 

Paskui policija nustatė, kad tą pačią dieną, apie 13 valandą, 37 metų mergaitės tėtis Rusnės miestelyje, Skirvytės upe gumine valtimi nuplaukė iki Rusijos sienos ir ją kirto.

Vyrą ir vaiką sulaikė Rusijos pasieniečiai. Skirvytės upės viduriu eina Lietuvos siena su Rusija. 

Lietuvos pasieniečiai dar bandė žodžiais šaukti vyrą, bet jis neatsiliepė ir įplaukė į didelį nendryną. Krante buvo paliktas lengvasis automobilis. Rusijos pasieniečiai patvirtino Lietuvai, kad iš tiesų sulaikė vyrą ir vaiką. 

Lietuvos institucijos dėl vaiko grąžinimo toliau bendraus per Užsienio reikalų ministeriją. Kadangi Rusija yra užpuolusi Ukrainą, Lietuvos ir Rusijos santykiai yra prasti, todėl procesas gali būti lėtas ir sudėtingas. 

„Apie minimą įvykį vaiko teisių gynėjai informaciją gavo iš policijos pareigūnų, šio metu aiškinamės aplinkybes. Jau bendravome su vaiko mama, toliau bendradarbiausime bei padėsime pasirengti dokumentus ir kreiptis į Rusijos institucijas dėl vaiko gražinimo.

Šiuo metu bendravimas su Rusijos institucijomis vyksta per Užsienio reikalų ministeriją“, – nurodė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. 

Galimybę susigrąžinti į Rusiją išvežtą vaiką sunkina tėvo galbūt turima dviguba pilietybė

Lietuvai nepavyko greitai susigrąžinti į Rusiją išvežto vaiko, nes jo tėvas gali turėti Lietuvos ir Rusijos pilietybę, pirmadienį pranešė Nacionalinis krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Jis teigė, kad Lietuva neturi duomenų, jog vaiką išvežęs asmuo būtų Rusijos pilietis, tačiau taip tvirtina tos šalies pareigūnai.

„Tai keičia kardinaliai situaciją ir mūsų galimybes, tai apsunkina patį procesą“, – žurnalistams teigė V. Vitkauskas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder