„Ištikimi Klaipėdai“: kaip prikelti Klaipėdos senamiestį?

Tai mato visi. Šį faktą tarp didžiausių miesto skaudulių apklausose įvardija klaipėdiečiai: mūsų senamiestis merdi. Jame nėra ką veikti. Pavieniai verslininkai sutvarko vieną kitą pastatą ar kiemą, bet bendras vaizdas nekinta dešimtmečiais: apleistų vietų daugiau nei sutvarkytų, įveiklintų erdvių.

Senamiesčio patalpų šeimininkai ir nuomininkai vis bando įsukti įvairiausius verslus, kurie klesti Vilniaus ir Kauno senamiesčiuose, o Klaipėdoje - tuščia.

Bet šįkart pakalbėkime ne apie priežastis, o apie galimybes. Nepartinis komitetas „Ištikimi Klaipėdai“ savo programoje numatė Klaipėdos senamiesčio atgaivinimo idėjas. Tad nuo ko pradėsime?

Senamiestyje turi gyventi žmonės

„Trinkelių pakeitimas ir gatvių sutvarkymas senamiestyje yra gerai. Bet tai neduoda reikiamo efekto. Senamiesčiui reikia žmonių. Žmonės neina ten, kur nėra kas veikti, kur nėra kavinių, aktyvaus poilsio ir turistų traukos objektų, kur skverai - tik vieta su keliolika augančių medžių. Mes turime apšiurusių, nedažytų senų pastatų kvartalą, bet ne senamiestį - žmonių traukos centrą“, - sako Arvydas Vaitkus, komiteto kandidatas į Klaipėdos miesto merus.

Kaip pavyzdį jis pateikia Vilniuje per keletą metų apleistoje teritorijoje šalia Užupio iškilusį modernų ir iškart populiariu tapusį Paupio kvartalą.

„Man žinoma, kad investuotojai norėtų ateiti ir į Klaipėdos senamiestį, centrinę miesto dalį. Bet jie kelia pagrįstą klausimą: ar ir vėl reikės 5 ar 10 metų laukti, kol miestas paruoš detalųjį teritorijos vystymo planą? Investuotojai tiek laukti nenori ir negali“, - argumentuoja A. Vaitkus. Pasak jo, nekilnojamojo turto vystytojai renkasi Palangą, Vilnių, Anykščius ir kitus miestus, kurie gal ir ne tokie patrauklūs, bet biurokratinius formalumus sutvarko daug greičiau, nei tai vyksta uostamiestyje. Ir pastaraisiais metais stebimas spartaus Kauno suklestėjimo receptas buvo toks pat: greitas teritorijų detaliųjų planų paruošimas.

„Jei greitai ir efektyviai įgyvendinsime AB “Klaipėdos energija„ teritorijos ties Danės upe konversiją, suteiksime visokeriopą Savivaldybės pagalbą “Memelio miesto„, Bastionų kvartalo ir kitiems projektų vystytojams, ten apsigyvensiantys žmonės užpildys senamiesčio erdves. Tai vienas iš esminių sprendinių, kaip atgaivinti senamiestį, jame esantį verslą ir šią svarbiausią miesto zoną paversti dideliu traukos objektu klaipėdiečiams ir miesto svečiams“, - įsitikinęs A. Vaitkus.

Sukurkime gerą miesto vystymo planą

„Ar kas nors suskaičiavo, kiek išleista pinigų visokioms tramvajų, tilto į jūrą, tilto per Danę bei kitoms utopinėms studijoms, kurios taip ir netapo realybe? Jau kadaise už tuos pinigus buvo galima pasamdyti pasaulinio lygio urbanistą, kuris dešimtmečiams sukurtų Klaipėdos miesto vystymo planus“, - teigia komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ narys Arūnas Tuma.

Jis asmeniškai savo lėšomis iš griuvėsių prikėlė buvusį „Auroros“ kino teatrą, įkūrė ten viešbutį su konferencijų centru. O pernai atšvęstos įkurtuvės kitame jam priklausančiame pastate - istoriniame „Viktorijos“ viešbutyje.

Pasak pašnekovo, nė vienas verslininkas niekada nepradės vykdyti projekto, prieš tai gerai nepaskaičiavęs, neįvertinęs visų aplinkybių. Ir svarbu ne tik kas daroma, bet ir kaip daroma. O kad miesto vykdomi projektai blogai valdomi - akivaizdu.

Arūnas Tuma.

Arūnas Tuma.

„Neūkiškumas bado akis. Prisiminkite naujai statomą mokyklą, kuri, palyginti su pradine sąmata, jau pabrango beveik du kartus. Už tuos pinigus Klaipėdoje buvo galima pastatyti dvi mokyklas ir dar liktų naujam vaikų darželiui“, - įsitikinęs A. Tuma.

Kas darysis su eismu Liepų gatvėje, kai iškils visi suplanuoti daugiabučiai ir individualūs namai Bachmano kvartale? Apie darželius, mokyklą toje teritorijoje, kur įsikūrė ir dar įsikurs tūkstančiai jaunų klaipėdiečių, ir vėl nebuvo kam pagalvoti.

Komiteto narių manymu, šias klaidas reikia taisyti nedelsiant ir ateityje nepradėti jokių projektų, kol nėra sukurtas vientisas konkrečios teritorijos vystymo planas. Bet pirmiausia ketinama sukviesti ir paprašyti pateikti idėjas mūsų miesto architektus ir urbanistus, kurie jau dabar komiteto nariams siūlo įvairiausius projektus: Danės krantinių įveiklinimą, pėsčiųjų promenados nuo Šiaurinio rago link Žiemos uostelio įrengimą.

Senamiesčio pastatai atgims

Kai Tiltų gatve ateinate į mūsų senamiestį, jus pasitinka namai aptrupėjusiais fasadais. Žinoma, tie namai privatūs, turi savininkus, bet ar miestas neturėtų ištiesti jiems pagalbos rankos?

„Daug bendravau su Kauno meru Visvaldu Matijošaičiu. Jis aiškiai pasakė, ką padarė, kad atgaivintų Kauno senamiestį. Su Savivaldybės daliniu finansavimu perdažė pastatų fasadus, sutvarkė apšvietimą. Tai norime padaryti ir Klaipėdoje“, - sako A. Vaitkus.

Komiteto programoje numatyta senamiesčio teritorijoje įrengti miesto meno kolektyvų pasirodymų vietą, skatinti vietos menininkus. Tokia gyva senamiesčio vieta šiltuoju metų laikotarpiu ir laisvadieniais taptų turistų ir miestiečių traukos vieta.

„Galiu pateikti Talino pavyzdį. Ten labai prastame stoties rajone buvo leista įsikurti menininkams. Atsirado kavinės, vyksta diskotekos, vakarėliai, daugybė renginių. Vyksta gyvenimas! Tokią viziją turi ir mūsų komitetas. Aš asmeniškai irgi noriu pabandyti šią idėją įgyvendinti Klaipėdoje“, - pasakojo Tomas Juočys, komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ narys, Klaipėdos dramos teatro vadovas.

Tomas Juočys

Tomas Juočys

Žiniasklaidoje jau buvo skelbta, kad dabartinių komiteto narių A. Vaitkaus ir Vidmanto Dambrausko pastangomis buvo sustabdytas Klaipėdos centrinio pašto pastatų pardavimas ir jie turi būti perduoti miestui.

„Neduosime ramybės, teiksime pasiūlymus centrinės valdžios institucijoms, kad istorinis Klaipėdos centrinis paštas ir buvęs kalėjimas Jūros gatvėje būtų kuo greičiau restauruoti ir įveiklinti. O į senamiesčio sutvarkymo procesą įtrauksime iniciatyvius, miesto kultūros paveldą mylinčius klaipėdiečius, šios srities mokslininkus, panaudodami jų žinias ir iniciatyvas“, - apie Klaipėdos senamiesčio vystymo perspektyvas pasakojo A. Vaitkus.

Daugiau idėjų Klaipėdai rasite www.istikimiklaipedai.lt, kur komiteto aktyvui galite pateikti ir savo mintis.

Politinė reklama apmokėta iš komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ sąskaitos. Užsakymo Nr. 307186

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder