Kaip pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją? (1)

Gyventojai, kurie per mėnesį vidutiniškai suvartoja daugiau nei 80 kilovatvalandžių elektros energijos (daugiau nei 1 000 kWh per metus), turi pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. „Vakarų ekspresas“ pateikia keletą rekomendacijų, į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis tiekėją.

Spalio 1 dieną iš maždaug 780 tūkstančių vartotojų, kuriems jau privalu rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją, tai buvo padarę tik trečdalis.

Šiandien aiškėja, kad žmonės gali neskubėti, nes iki šiol buvęs terminas, kad elektros energijos tiekėją reikia pasirinkti iki šių metų gruodžio 18 d., greičiausiai bus nukeltas iki 2022 metų birželio 30 d. Kaip tik trečiadienį toks siūlymas svarstomas Vyriausybėje. Jai pritarus, šį klausimą turėtų svarstyti LR Seimas skubos tvarka.

Taigi laiko dar yra, tačiau rinktis informaciją ir analizuoti reikia jau dabar.

Pirmiausia reikia žinoti, kad galima rinktis iš 7 elektros energijos tiekėjų: BM „Birštono elektra“, UAB „EGTO“ energija, UAB „Elektrum Lietuva“, UAB „Enefit“, UAB „Ignitis“, UAB „Perlas energija“ ir UAB „Vilniaus elektra“. Pasirinkus bet kurį elektros energijos tiekėją, valstybė garantuoja, kad bet kuriuo atveju be elektros neliksite, net jei tiekėjas bankrutuos ar dėl kitų priežasčių negalės vykdyti savo įsipareigojimų.

Jo funkcijas tokiu atveju perimtų ESO, kuris yra garantinis energijos tiekėjas. ESO pusę metų tieks elektros energiją ir tiems vartotojams, kurie nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinks.

Informacija apie visus nepriklausomus elektros energijos tiekėjus yra pateikta vienoje vietoje internete www.pasirinkitetiekeja.lt.

Šioje svetainėje galima rasti visų elektros tiekėjų standartinius pasiūlymus, palyginti jų kainas.

Rinkitės planą

Dažnai elektros energijos tiekėjo pasirinkimas lyginamas su mobiliojo ryšio operatoriaus pasirinkimu, nes galioja panašūs paslaugų tiekimo principai. Kuo daugiau energijos naudojate, tuo mažesnė vienos kilovatvalandės kaina galutinėje sąskaitoje. Įprastai minimalus planas yra siūlomas vartotojams, kurie per mėnesį sunaudoja iki 200 kWh elektros energijos.

Tokiu atveju nėra taikomas mėnesinis tiekimo mokestis, tačiau kilovatvalandės kaina yra didžiausia.

Taip pat vartotojai gali prisiimti rizikas dėl kainų svyravimo. Galima pasirinkti planus, kurie būtų susieti su elektros energijos rinkos kaina. Tokiu atveju pradinė elektros kaina būna mažesnė, nei renkantis planus su fiksuotu tarifu, tačiau kaina keistųsi kiekvieną mėnesį priklausomai nuo kainos svyravimų biržoje.

Fiksuotą tarifą patartina rinktis tiems, kurie įpratę gana tiksliai planuoti savo išlaidas ir nenori priklausyti nuo kasmėnesinio kainų svyravimo.

Sutarties sąlygos

Taip pat vartotojai turėtų atkreipti dėmesį į sutarties nutraukimo sąlygas. Labai realu, kad ateityje gali kilti sprendimas pakeisti elektros energijos tiekėją. Todėl reikia žinoti, ar sutartis yra terminuota, prieš kiek laiko reikia pranešti apie pageidavimą ją nutraukti, kokios tokio nutraukimo pasekmės: ar nutraukiant terminuotą sutartį pirma laiko nereikės grąžinti suteiktų nuolaidų, mokėti netesybas ar kokius kitus mokesčius. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, kokios yra sąlygos, jei ateityje norėtumėte pas tą patį tiekėją keisti elektros energijos tiekimo planą.

Labai svarbūs yra ir atsiskaitymo už suvartotą elektros energiją būdai. Tiems, kurie įpratę naudotis tokia paslauga kaip „Viena sąskaita“, reikia žinoti, kad visi nepriklausomi elektros tiekėjai yra sudarę sutartis su šią paslaugą teikiančia įmone ir dėl to problemų neturėtų kilti. Tiems, kurie mėgta atsiskaityti ne elektroninėmis priemonėmis, o grynais pinigais, reiktų pasidomėti, kokiose vietose ir kokiomis sąlygomis (komisiniai mokesčiai) priimamos įmokos.

Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, kokios tiekimo sutartyje yra numatytos sankcijos už laiku neapmokėtas sąskaitas, kokiais atvejais gali būti atjungtas elektros tiekimas ir kiek kainuos vėl jį atnaujinti.

Tiems, kurie bijo pokyčių ir nenorėtų, kad iš esmės keistųsi tvarka, bet nėra taip svarbu kaina, kaip nepriklausomą tiekėją gali rinktis „Ignitis“, kuris elektrą tiekia iki šiol nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems vartotojams. Todėl žmonėms nesikeistų nei apmokėjimo, nei skaitliukų rodmenų deklaravimo tvarka.

Norintiems prisidėti prie aplinkos išsaugojimo tiekėjai siūlo galimybę rinktis „žalią“ (vėjo jėgainių ir pan.) energiją, tačiau už tai reikia mokėti šiek tiek daugiau.

Kainos didesnės

Bet kokiu atveju šiandien nereikėtų stebėtis, kad, renkantis nepriklausomą elektros tiekėją, jo siūloma kaina yra didesnė nei mokate dabar. Šiuo metu standartinė vieno tarifo kaina nepasirinkus tiekėjo yra 0,137 euro už kilovatvalandę. O štai nepriklausomų tiekėjų kaina be nuolaidų gali būti ir du kartus didesnė.

Taip yra todėl, kad nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems vartotojams elektra yra tiekiama už kainą, kuri buvo nustatyta imant už pagrindą ankstesnį laikotarpį, kai elektros kaina rinkoje buvo žemesnė. Ateityje kainos keisis priklausomai nuo situacijos rinkoje. Reikia akcentuoti tai, kad Estija savo elektros tiekimo rinką liberalizavo dar 2013 metais, Latvija - 2015 metais.

Lietuva rinkos liberalizavimą planuoja baigti 2023 metais.

kam klausiate? abejojete? pasirinkimo budu pasirenkama
Svečias, 2021-10-16 10:06
Sidebar placeholder