Kaip patenkinti savo poreikius, kai esate bedarbiai ar ieškote darbo

(1)

Taigi, jei esate bedarbis arba ieškote naujo darbo, svarbu suprasti, kokie poreikiai gali būti netenkinami. Supratimas apie tai gali padėti jums ieškoti būdų patenkinti šiuos poreikius darbo paieškos metu ir taip pat padės suprasti, ko ieškoti galimose darbo pozicijose.

Kai galvojame apie tai, kodėl dirbame, pinigai dažnai būna sąrašo viršuje. Galų gale, vėlyvojo kapitalizmo visuomenėje finansinis stabilumas yra svarbus mūsų pagrindinių poreikių tenkinimui ir gyvenimo džiaugsmui. Tačiau taip pat žinome, kad darbas suteikia svarbių psichologinių naudų, kurios atlieka esminį vaidmenį mūsų gerovėje.

Dauguma psichologinių darbo naudų yra dalykai, kuriuos dažnai laikome savaime suprantamais:

Laiko struktūra: Darbas suteikia mūsų dienoms ritmą ir tikslą. Be darbo gali būti lengva jaustis pasiklydus, kai laiko nėra struktūrizuota, o tai prisideda prie jausmo, kad esame be tikslų ir sukelia stresą.

Kolektyvinis tikslas: Būti komandos ar organizacijos dalimi kuria jausmą, kad prisidedame prie kažko didesnio nei mes patys. Šis kolektyvinis tikslas suteikia mums prasmę ir jungia mus su visuomene, teikdamas pasitenkinimą.

Socialiniai kontaktai: Darbas natūraliai plečia mūsų socialinius horizontus. Jis suteikia mums galimybę susitikti su žmonėmis už artimiausios šeimos ribų, kurdami santykius ir stiprindami savo priklausomybės jausmą.

Socialinis statusas: Darbas taip pat suteikia socialinį statusą. Nesvarbu, ar mes to sąmoningai galvojame, ar ne, darbas padeda formuoti mūsų tapatybę. Mūsų užimamos pozicijos ir atpažinimas iš kitų gali pakelti mūsų savivertę ir padėti jaustis vertinamiems.

Priverstinė veikla: Darbas užtikrina, kad liktume aktyvūs. Ši priverstinė veikla prisideda prie mūsų produktyvumo ir kompetencijos jausmo, kurie yra pagrindiniai gerovės veiksniai.

Finansinė laisvė: Be nuolatinių atlyginimų, mūsų gebėjimas priimti sprendimus ir kontroliuoti savo gyvenimą tampa ribotas, o tai sumažina mūsų gerovę.

Darbo finansinė nauda, ypač išsilaisvinimas nuo finansinių sunkumų, tiesiogiai susijusi su gyvenimo pasitenkinimu. Žmonės, patiriantys finansinius sunkumus, dažnai jaučiasi labiau riboti savo pasirinkimuose ir turi mažiau kontrolės savo gyvenime, kas žymiai veikia jų bendrą gerovę.

Psichologinės naudos gavimas už darbo ribų

Jei esate bedarbis arba nepakankamai užimtas, svarbu žinoti, kad psichologinės darbo naudos gali būti pasiekiamos ir kitose veiklose. Pavyzdžiui, savanoriška veikla gali suteikti kolektyvinį tikslą ir išplėsti socialinius horizontus. Dienos grafiko sudarymas gali padėti atkurti laiko struktūrą ir suteikti kontrolės jausmą. Be to, fizinė ir psichinė veikla per hobius ar mankštą gali imituoti priverstinę veiklą, kurią paprastai suteikia darbas. Štai keletas pavyzdžių, kaip galite stengtis patenkinti savo poreikius:

· Sudarykite dienos grafiką.

· Įsitraukite į savanorišką veiklą.

· Darykite aukas labdarai.

· Padėkite kaimynams ar šeimai atlikti įvairius darbus.

· Bendraukite su draugais ir šeima.

· Jei esate dirbantis, aktyviai ieškokite būdų padidinti psichologinės naudos prieigą darbe per darbo kūrimą (job crafting).

· Ieškokite būdų būti įtraukti į svarbių sprendimų priėmimą darbe.

· Paprašykite didesnės darbo valandų ar vietos kontrolės.

· Ieškokite iššūkių teikiančio darbo.

Darbas svarbus ne tik finansinėmis priežastimis. Jis suteikia paslėptų psichologinių naudų, kurios yra būtinos mūsų gerovei. Tiems, kurie šiuo metu yra bedarbiai arba susiduria su darbo nestabilumu, šių psichologinių naudų ieškojimas kitais būdais gali padaryti reikšmingą skirtumą išlaikant gerovę. Ilgai būnant bedarbiu gali kilti spaudimas tiesiog priimti bet kokį darbą tik dėl atlyginimo. 

Tačiau neatsižvelgiant į savo psichologinius poreikius, galite pastebėti, kad ne tik finansiškai, bet ir psichologiškai pasijusite blogiau. Šie atradimai patvirtina, kad užimtumas suteikia prieigą tiek prie psichologinių, tiek prie finansinių išteklių, kurie kartu palaiko gerovę.

Šaltinis: www.psychologytoday.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.