mama

„Kaltės motinystėje yra labai daug“

(1)

„Pamanyk, turi vieną vaiką, o jau tokia pavargusi! Po tris ir dar daugiau užauginome ir nenumirėm!“ Kažkur girdėta, tiesa? Tokių ir dar daugiau panašių pasisakymų vis dar pasitaiko. Dažnai ir mūsų artimiausioje aplinkoje. Apie tai, kaip keitėsi mamos sąvoka visuomenėje per keletą dešimtmečių, ko iš mamų yra tikimasi ir reikalaujama šiandien, apie poilsį nuo mamos pareigų be kaltės jausmo kalbamės su psichologe, knygos „Motinystės kelias“ autore Sigita Valevičiene ir žinomomis uostamiesčio moterimis.

Pasak S. Valevičienės, motinystės sąvoka keitėsi labai stipriai. „Gal per pastaruosius porą dešimtmečių itin ryškių pokyčių ir neįvyko, bet jeigu kalbėtume apie paskutinį šimtmetį, tai permainų buvo daug. Požiūris pasikeitė ne tik į mamas, bet ir į vaikus, ko jiems apskritai reikia ir kas yra ta vaikystė“, - kalbėjo psichologė.

Visuomenės spaudimas šiuolaikinėms mamoms

Specialistė sako, kad anksčiau pagrindinis visuomenės lūkestis iš mamų apsiribojo tuo, kad moteris savo vaiku turi pasirūpinti fiziškai. „Tačiau, remdamiesi ilgamečiais psichologiniais tyrimais, matome, kad vaikystė formuoja labai daug žmogaus asmenybės ir gyvenimo. Todėl atsirado kitas lūkestis - mamos turi išpildyti vaiko emocinius poreikius“, - pasakojo S. Valevičienė.

Tačiau lūkesčių mamoms didėjimą visuomenėje stipriai nulėmė įvairių medijų atsiradimas, o kartu su jomis ir didžiulis informacijos srautas.

„Šiandien mes norime suformuoti tobulą vaiko asmenybę. Negana to, visi turi savo nuomonę, kaip mamos turėtų auklėti savo vaikus. Ir moterys nuolat susiduria su įvairiais komentarais ir patarimais, nes visi turi aiškų “vaizdą„ šiuo klausimu. Todėl motinystė šiuolaikinei moteriai sukelia daug įtampos“, - šiandieninę situaciją komentavo pašnekovė, pridurdama, kad vieno ir visiems tinkamo recepto visgi nėra.

„Dėl to mes turime tikrai daug mamų, kurioms pasireiškia depresija pagimdžius, nerimo sutrikimai ir apskritai toks perdėtas bandymas viską padaryti gerai ir idealiai“, - teigė psichologė.

REALYBĖ. „Kol tu laukiesi, visi tavimi rūpinasi: klausinėja, ar tu pavalgei, ar pamiegojai, kaip jautiesi ir t. t. Tačiau gimus vaikui staiga visų akys nukrypsta tik į jį ir mamai belieka klausimai, ar pamaitinai, ar tą ir aną gerai padarei, ar į būrelius ar mankštas nuvežei“, - pasakojo specialistė.

Specialistė pabrėžia, kad kiekvieno žmogaus uždavinys gyvenime yra išmokti atskirti, kur esu aš ir kur yra visuomenė. „Visa tai tam, kad būčiau tos pačios visuomenės dalimi, bet kad nebūčiau vien tik tai, ką aplinka man sako. Turiu sugebėti atsirinkti, kas man tinka, o kas ne. Tai, ką išgyvena mama su savo vaiku, ieškojimas jai ir jos vaikui geriausio kelio yra į brandą vedantis dalykas. Nes šitam reikia turėti pasitikėjimo savimi, vidinio tvirtumo, pajautimo, kad aš esu gera mama ir kad visi dalykai, kuriuos aš renkuosi, yra kelionė“, - apie motinystės iššūkius kalbėjo S. Valevičienė.

Motinystė ir karjera: ar įmanoma suderinti?

Karjeros siekiančios mamos visuomenėje dažnai idealizuojamos. Dauguma įsitikinę, kad tokios moterys puikiai geba suderinti motinystę, darbą ir begalę kitų veiklų lengvai viskam rasdamos laiko. Tačiau kaip būna iš tiesų? Kiek moteriai kainuoja tas nuolatinis laviravimas tarp karjeros ir motinystės?

Nepaisant to, kiek moteris šeimoje uždirba, gimus vaikui didžiąją dalį buities rūpesčių ji vis vien neša ant savo pečių. „Tai rodo, kad mamos net nesirenka, o paprasčiausiai bando padaryti viską vienu metu. Nėra paprasta susivokti, kad vis dėlto rinktis teks. Dėl to mamos patiria stiprų perdegimo sindromą ir įtampą. Tai nereiškia, kad reikės rinktis arba motinystę, arba karjerą. Tiesiog reikės laviruoti tarp šitų dalykų ir suprasti, kad nebus viskas tobula“, - pabrėžė pokalbininkė.

Jeigu moteris nori siekti karjeros, S. Valevičienės teigimu, tikrai nebus taip, kad vaikui pavyks skirti tiek dėmesio, kiek norėtųsi. O nusprendus daugiau laiko skirti vaikui, natūralu, kad karjera irgi nebus tokia, kokia galėtų būti.

Sigita VALEVIČIENĖ, psichologė

„Vis dėlto mes nenorime savo vaikams pasakyti, kad, atsiprašau, bet aš galiu duoti tau tik tiek. Todėl moterys nešasi savyje didžiulę kaltę ir bando kompensuoti tai įvairiais būdais. Kartais pirkdamos vaikams daiktus, kartais darydamos tai, ko jau pačios nebegali, tarkime, su vaiku žaisti lego, nors jau bloga nuo to. Nėra lengva suvokti ir priimti, kad vis dėlto reikės sumokėti tam tikrą kainą“, - kalbėjo specialistė.

Psichologės teigimu, tokiose situacijose verta pasvarstyti apie psichoterapiją. „Žinoma, tai nepanaikins problemos, tačiau vienas iš psichoterapijos uždavinių yra tas, kad žmogus galėtų matyti, kur jis yra, ir sąmoningai pradėti rinktis, tokiu būdu tampant brandžiai visame tame, o ne pasiliekant jaunatviškame naivume, kad gyvenime yra viskas įmanoma. Aišku, įmanoma, bet, kaip jau minėjau, už atitinkamą kainą“, - akcentavo pašnekovė.

Anot S. Valevičienės, su kalte susidurti visgi reikia, ir motinystėje jos yra labai daug. „Tai nėra paprasta tema. Tačiau tas sąmoningumas ir situacijos matymas duoda galimybę toje kaltėje išbūti, o ne daryti viską, kad jos nejaustum“, - teigė psichologė.

Ar svarbūs mamos poreikiai?

Pasak pokalbininkės, mama dažnai tampa tiesiog vaiko poreikių tenkinimo objektu. Ir šis požiūris, S. Valevičienės teigimu, yra atėjęs būtent per pastarąjį šimtmetį.

„Tu kaip mama esi gera tiek, kiek patenkini vaiko poreikius. Mamos tikrai jaučia, kad tuo metu, kol tu laukiesi, visi tavimi rūpinasi: klausinėja, ar tu pavalgei, ar pamiegojai, kaip jautiesi ir t. t. Tačiau gimus vaikui staiga visų akys nukrypsta tik į jį ir mamai belieka klausimai, ar pamaitinai, ar tą ir aną gerai padarei, ar į būrelius ar mankštas nuvežei ir pan.“, - pasakojo specialistė.

Galiausiai jeigu su vaiku kažkas yra negerai, pabrėžia S. Valevičienė, tampa tarytum savaime suprantama, jog dėl to yra kalta mama.

„Aš vis pasakoju, kaip parduotuvėje mano vaikui buvo užėjęs isterijos priepuolis. Jis krito ant žemės ir rėkė, o man tiesiog reikėjo pralaukti visa tai. O kadangi laukiant nebuvo ką veikti, tai skaičiavau žmones, kurie per tą laiką buvo priėję prie manęs ir man paaiškino, kokia bloga mama aš esu ir koks blogas mano vaikas. Tokių žmonių buvo apie 6 ar 7. O tuo metu man tiesiog reikėjo, kad kas nors paimtų mano pirkinius, padėtų nunešti į mašiną, nes man dar reikia į automobilį nusinešti ir vaiką“, - savo patirtimi dalijosi psichologė.

Pašnekovės teigimu, būtent tokiose situacijose išryškėja, kad mamos poreikiai tikrai nėra prioritetas. „Visuomenė nelabai džiaugsmingai žiūri į tai, kad mama pasirūpina savimi ir kartais atsitraukia šiek tiek toliau“, - kalbėjo S. Valevičienė.

Specialistė sako, kad kartais reikia labai daug dirbti, jog moteris leistų sau atsitraukti ir pasirūpinti savimi. „Tada ji grįžta į kasdienybę visiškai kitokia, pailsėjusi. Ir šito mes dar nelabai suprantame, nes vis galvojame, kad mamai reikia labiau pasistengti. Bet jeigu ji neišsimiegojusi, pervargusi ir jos viduje kažkas vyksta, ji negali pasistengti. Mama turi pasirūpinti savimi ir tik tada grįžti prie santykių su vaiku“, - akcentavo pokalbininkė.

Tačiau, anot jos, visuomenėje vis dar jaučiasi kategoriškas požiūris, jog mama, kuri nusprendžia pasirūpinti savimi, yra neatsakinga. „Nepavyks sukurti santykio su vaiku, jeigu mama jaučiasi blogai. Todėl mama paprasčiausiai turi būti laiminga.“

Dėl visko kalti tėvai?

Psichologė pabrėžia, kad dėl kiekvieno blogo vaiko poelgio ne visada būna kalti tik tėvai.

„Tai yra visuomenės iliuzija. Aš pati turiu keturis vaikus, kurie su savo problemomis ir reikalais, asmenybėmis ir temperamentais yra visiškai skirtingi. Tada ir supranti - taip, mes kaip tėvai esame reikšmingi, bet tikrai nesame dėl visko kalti, kas vyksta su vaiku. Jie visi turi skirtingas charakterio savybes, kurias atsineša jau gimdami. O tai mus, tėvus, nukarūnuoja. Ir tas nukarūnavimas yra labai gerai, nes tada tu, kaip tėtis ar mama, tampi tiesiog paprastu žemišku žmogumi, kuris nors ir gali padaryti daug ką, bet tikrai ne viską“, - teigė S. Valevičienė.

Mama - vaikų draugė

Daina KAVECKIENĖ, verslininkė

Daina KAVECKIENĖ, verslininkė

Šiandien mama yra ne tik mama. Ji tapo savo vaikų drauge, su kuria galima diskutuoti, ginčytis, nuomonės gali sutapti arba ne. Seniau kaip mama pasakydavo, taip ir būdavo. Dabar mama diskutuoja ir ieško bendro, visiems tinkamo ir patogaus sprendimo.

Sąvokoje „mama“ dar turi tilpti ir moteris, ir karjera...

Rima PERAUSKYTĖ, dainininkė

Rima PETRAUSKYTĖ, dainininkė

Manau, kad per daugelį metų niekas nepasikeitė. Pasikeitė tik pats laikmetis. Savo akimis visada mačiau savo pačios mamą, Ant jos laikėsi visas mano pasaulis. Užduočių kaip mama ji turėjo labai daug, nes ir laikmetis buvo kitas. Nebuvo nei kompiuterių, nei skalbimo mašinų, todėl viskas buvo daroma rankomis. Atrodo, kad šiuo metu viskas turėtų būti lengviau, tačiau laikotarpis, kuriuo gyvename, yra kur kas sudėtingesnis dėl paties suvokimo, kaip būti ta mama. Anksčiau buvo vienintelė sąvoka - mama, o šiuo metu šioje sąvokoje dar turi tilpti ir žodžiai „moteris“, „karjera“ ir t. t. O dar nepamirškime, kad ir išvaizdos kultas labai svarbus. Tad nors laikmetis ir pasikeitė, tačiau mamos pareigų nesumažėjo. Jeigu kurioje nors vietoje yra labai lengva, tai kitur turėsime įdėti labai daug pastangų, kad atitiktume šiuolaikinį standartą.

Kada mama pati jautėsi turtingesnė?

Daiva MOLYTĖ-LUKAUSKIENĖ, rašytoja, poetė

Daiva MOLYTĖ-LUKAUSKIENĖ

Daiva MOLYTĖ-LUKAUSKIENĖ, rašytoja, poetė

Šiuolaikinės mamos galimybės yra labai įvairios, jeigu palyginsime, kokios jos buvo kad ir prieš 30 metų, kaip mamos augino vaikus, kaip atrodė jų priežiūra. Mama šiandien jau nebėra užsisklendusi, ji aktyvistė ir dalyvė. Taip pat daug galimybių atveria ir socialiniai tinklai, kur mamos gali dalintis įvykiais, patirtimis, įspūdžiais ir rūpesčiais. Tačiau kyla klausimas - kada mama pati jautėsi turtingesnė? Ar tada, kai su vaiku bendravo natūraliai, skalbdama rankomis vystyklus ir džiaustydama juos vėjyje, ar šiandien, kai galima turėti viską ir poreikiai yra kur kas lengviau patenkinami?

Mama turi pasirūpinti savimi ir tik tada grįžti prie santykių su vaiku.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder