Gresia didelės baudos
Besidomintieji mada piktinosi, kad modelių agentūros pasiduoda spaudimui atsisakyti įprastų ir atpažįstamų itin liekno sudėjimo modelių.
A.Graham teigė, iš pradžių ir ji pati abejojusi idėja pristatyti naują „Victoria‘s secret“ kolekciją, tačiau vėliau sutiko, norėdama pristatyti „visus, nesvarbu, kokio sudėjimo bebūtų, žmones“.
Dar prieš keletą metų situacija buvo kitokia – mados pasaulyje vyravo pernelyg liekni modeliai. Tiesa, minčių tai keisti buvo seniai.
2017 m. Prancūzijoje įsigaliojo įstatymas, reikalaujantis, kad bet kokios komercinės modelių nuotraukos, kurios buvo skaitmeniškai retušuotos, turėtų įspėjimą „photographie retouchée“, rašo „Forbes“.
Kaip rašė laikraštis „Le Parisien“, buvusi Prancūzijos sveikatos ministrė Marisol Touraine tuomet inicijavo šio įstatymo idėją „Reikia veikti dėl tinkamo kūno vaizdavimo visuomenėje, kad būtų išvengta nepasiekiamų grožio idealų skatinimo ir anoreksijos tarp jaunimo“, – kalbėjo politikė.
2010 m. Australija taip pat bandė įvesti savanorišką „Elgesio kodeksą“ mados industrijoje, kuris draustų retušuoti nuotraukas arba privalomai pridėti įspėjimą, kai jis buvo atliktas.
Nuotraukų retušavimo epidemija yra tokia stipri, kad garsenybės tampa naujienų objektu, tik paskelbusios neredaguotą nuotrauką.
Pavyzdžiui, aktorė Bella Thorne paskelbė, kad pozuodama nuoga žurnalui „GQ Mexico“ reikalavo, jog jos nuotraukos nebūtų retušuotos, nes norėjo parodyti esanti „ne tobula“.
Drabužių linijos „New Look“ užsakymu atlikta internetinė apklausa „One Poll“, kurioje dalyvavo daugiau nei 2 tūkst.
Jungtinės Karalystės moterų, parodė, kad 15 proc. 18-24 metų amžiaus apklaustųjų mano, jog garsenybių ir modelių vaizdai žurnaluose tiksliai atspindi, kaip modeliai atrodo realybėje.
Neigiama įtaka paaugliams
Pagal įstatymą modeliai Prancūzijoje privalo pateikti medicininius pažymėjimus, įrodančius, kad jie yra sveiki, rašė „The Guardian“.
Gydytojams nurodoma atidžiai stebėti modelių kūno masės indeksą (KMI), kuris apskaičiuojamas atsižvelgiant į amžių, ūgį ir svorį.
Tačiau, skirtingai nei panašiuose įstatymuose, priimtuose Italijoje ir Ispanijoje, Prancūzijos modeliams nereikia pasiekti minimalaus KMI.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos gaires, suaugęs žmogus, kurio KMI yra mažesnis nei 18,5, laikomas nepakankamo svorio, KMI 18 rodo nepakankamą mitybą.
Vidutinio modelio, kurio ūgis yra 1,75 m ir svoris 50 kg, KMI siekia 16.
M.Touraine nurodė, kad šios gairės yra skirtos anoreksijos prevencijai, siekiant sustabdyti nepasiekiamų grožio idealų skatinimą: „Jaunų žmonių susidūrimas su normatyviniais ir nerealistiniais kūno vaizdais veda prie savivertės nuosmukio ir žemo savęs vertinimo, o tai gali paveikti su sveikata susijusį elgesį.“
Agentūroms, dirbančioms su modeliais, kurie neturi galiojančių medicininių pažymėjimų, gresia 75 tūkst. eurų bauda, o darbuotojai gali būti įkalinti iki šešių mėnesių.
Nepranešusi apie retušuotas nuotraukas įmonė gali sulaukti 37,5 tūkst. eurų arba iki 30 proc. reklamos išlaidų dydžio baudos.
Kovojama su anoreksija
Italijos Vyriausybė ir mados lyderiai 2007 metais paskelbė manifestą, kuriuo buvo siekiama kovoti su pernelyg liesų paauglių naudojimu ant podiumo, reikalaujant modeliams pateikti sveikatos įrodymus, kitaip jiems bus uždrausta dalyvauti mados šou.
Ši chartija taip pat draudė naudoti jaunesnius nei 16 metų modelius, teigdama, kad jie rizikuoja „siųsti neteisingą žinutę tokio paties amžiaus mergaitėms, kurios dar nepradėjo bręsti“.
Manifestas buvo parengtas didėjant spaudimui mados pasaulyje skatinti sveikesnę išvaizdą. Ispanija tais pačiais metais irgi uždraudė per lieknas manekenes Madrido mados renginiuose.
Brazilija taip pat pradėjo kampaniją, siekdama uždrausti nepilnametes, per mažo svorio manekenes ant podiumų po to, kai dėl anoreksijos komplikacijų mirė brazilų modelis, rašė „Reuters“.
„Vyriausybė ir mados asociacijos užmezgė strateginę partnerystę, kad pradėtų bendrą kovą su anoreksija“, – tuomet kalbėjo Italijos jaunimo ir sporto ministrė Giovanna Melandri.
Galingi Milano mados namai iš pradžių priešinosi raginimams sekti Ispanijos pavyzdžiu, o Italijos nacionalinių mados rūmų vadovas Mario Boselli teigė, kad tik „galbūt viena mergina iš šimto“ gali būti laikoma per liesa.
Tačiau manifestas reikalavo, kad modeliai pateiktų sveikatos pažymėjimus ir nurodė, kad tie, kurie turi „akivaizdžių valgymo sutrikimų“, būtų neįleidžiami į mados renginius.
Viena geriausių Ispanijos mados parodų 2006 metais atsisakė priimti daugybę modelių, argumentuodami, kad jos yra pernelyg liesos – tai precedento neturintis žingsnis prieš kūno įvaizdžius, kurie gali skatinti valgymo sutrikimus tarp jaunų žmonių, rašė NBC News.
Asociacija taip pat teigė, kad yra tikimasi, jog renginiuose dalyvaus modeliai, kurie atspindėtų „grožio ir sveikatos įvaizdį“ ir atsisakytų išsekusios, sulysusios išvaizdos.
Šį kartą Madrido regiono vyriausybė nusprendė įsikišti ir spausti organizatorius pasamdyti pilnesnio kūno sudėjimo moteris kaip pavyzdžius jaunoms merginoms, apsėstoms lieknumo ir linkusioms badauti tol, kol suserga, teigė regioninės administracijos finansų viceministrė Concha Guerra.
Komentaras
Gydytoja dietologė-psichoterapeutė Kristina Jasmontienė:
- Žiūrėdamas į žmogų, kuris pagal visuomenės standartus labiausiai atitinka grožio ir sėkmės etaloną, pasilygina kiekvienas, nors tai nėra nei sveika, nei naudinga. Kartais žmonių norai ir galimybės nelabai sutampa.
Pavyzdžiui, mergina nori būti balerina, bet jos fiziniai duomenys niekaip neatitinka balerinai keliamų reikalavimų. Žmogus, kurio ūgis siekia 180cm, tiesiog negali sverti 50 kilogramų.
Todėl ypač tėvams visada sakau, kad jie „turi nuostabią rožę, kuri niekada nebus tulpe“. Jeigu žmogus nuolatos svajoja būti kuo nors kitu, jis nemokės pasidžiaugti savimi.
Rašyti komentarą