Kėdainiai

Kėdainiai ateityje pasmerkti išnykimui

(3)

Gimimų ir mirčių statistika byloja, kad Kėdainių rajonas ateityje yra pasmerktas išnykti. Pastaruosius penkerius metus mirčių skaičius šiame rajone yra net daugiau kaip du kartus didesnis nei gimimų. Be to, gimimų statistiką čia gerokai išpučia užsienyje gimę, bet Kėdainiuose užregistruoti kūdikiai, kurių nemaža dalis greičiausiai čia niekada net nesugrįš. O jei neskaičiuotume užsienyje gimusių vaikų, situacija atrodytų dar labiau apgailėtina.

 

Dalis Kėdainių rajone gimusių vaikų čia yra tik popieriuje

Ir nors Lietuvos gyventojų skaičius pastaruosius penkerius metus yra gana stabilus, teigiama, kad jis siekia maždaug 2,8 mln., tačiau Kėdainių rajone gyventojų skaičius sparčiai traukiasi.

Štai praėjusiais metais Kėdainių rajone mirė 709 žmonės, o gimė tik 242 kūdikiai.

Gimimų statistiką šiek tiek pagerina ir išpučia užsienyje kėdainiečių pagimdyti dar 47 mažyliai, tad statistika rodo, kad 2023-iaisiais Kėdainiuose esą gimė 289 kūdikiai.

Matant, kaip Kėdainiuose gimusių vaikų skaičius neatitinka realių statistinių skaičių, galima daryti prielaidą, kad panaši situacija gali būti ir kituose rajonuose, tad ar tikrai Lietuvoje yra 2,8 mln. gyventojų, dar klausimas.

Atotrūkis tarp mirčių ir gimimų skaičiaus – šokiruoja

Atotrūkis tarp mirčių ir gimimų skaičiaus Kėdainių rajone išties šokiruoja. Jei priskaičiuosime ir Kėdainiuose priregistruotus, bet užsienyje gimusius ir greičiausiai ten likusius kūdikius, paaiškėtų, kad 2023-iaisiais Kėdainių rajone mirė 420 žmonių daugiau nei gimė, 2022-aisiais – 453, 2021-aisiais – 566, 2020-aisiais – 496, 2019-aisiais – 323 žmonėmis mirė daugiau nei gimė.

Daugiausia gimusių – 2019-aisiais

Per pastaruosius penkerius metus daugiausia kūdikių Kėdainių rajone gimė 2019-aisiais – 442, tačiau net 122 iš šių mažylių gimė užsienyje. Vadinasi, Kėdainiuose realiai tais metais gimė 320 naujagimių. Tais metais mirė 765 rajono gyventojai (323 dagiau nei gimė).

2020-aisiais metais gimė 293 kūdikiai Kėdainių rajone ir 66 – užsienyje, o mirė 855 rajono gyventojai.

2021-aisiais gimė 326 kūdikiai Kėdainių rajone ir 64 užsienyje, o mirė – 956 rajono gyventojai.

2022-aisiais gimė 316 kūdikių Kėdainių rajone ir 72 užsienyje, o mirė 841 rajono gyventojas.

2023-iaisiais gimė 242 kūdikiai Kėdainių rajone ir 47 užsienyje, o mirė 709 rajono gyventojai.

Kalta emigracija?

Tyrėjai ir mokslininkai sutaria, kad pastaruosius dešimtmečius didžiausia Lietuvos problema ir iššūkiai, su kuriais teko susidurti, buvo emigracija. Tad tikėtina, kad Kėdainių rajone būtent dėl emigracijos taip drastiškai ir sumažėjo vaikų gimstamumas.

Tačiau, kaip pastebėjo Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas Daumantas Stumbrys žurnale „Spectrum“, „migracijos neto rodiklis kelerius pastaruosius metus (nuo 2019 m.) yra teigiamas. Tai reiškia, kad į Lietuvą atvyksta daugiau gyventojų, negu išvyksta. Nors didžiąją dalį teigiamo migracijos neto rodiklio sudaro užsienio piliečiai, atvykstantys į Lietuvą, tačiau nuo 2020 metų sugrįžtančių Lietuvos piliečių skaičius kasmet keliais tūkstančiais viršija išvykstančių Lietuvos piliečių skaičių“.

Apmaudu, tačiau tokios tendencijos aplenkia Kėdainių rajoną.

O juk gerai žinoma taisyklė sako: norint bent jau stabiliai išlaikyti demografinę padėtį ir kartų kaitą, vienai mirčiai turi tekti du gimimai.

Deja, bet bent jau kol kas tokie siekiai mūsų rajono valdžiai atrodo tolimi tarsi šviesmečiais nutolę žvaigždynai. O kur dar vidinė migracija, kai gyventojai juda iš mažesnių miestų į didesnius taip palikdami regionus toliau merdėti ir senti…

D. Stumbrys pastebi, jog „šalyje turime aiškias migracijos kryptis iš periferinių šalies regionų į didžiuosius miestus ir juos supančias žiedines savivaldybes. Šis vidinės migracijos srautas palaiko didmiesčių „demografinę sveikatą“, tačiau prisideda prie periferinių regionų senėjimo ir kitų neigiamų demografinės struktūros pokyčių“.

Taigi, Kėdainių rajono valdžiai tikrai yra apie ką pagalvoti, norint bent jau išlaikyti čia gyvenančius darbingus rajono gyventojus.

Jei požiūris nesikeis, paslaugų nebus kam teikti

Jei ir toliau gimstamumas rajone mažės tokiais tempais, o rajono valdžia galimai galvos, kaip iš visų savivaldybės įmonių postų iškrapštyti kitaip mąstančius ir į juos pasodinti savus, greitu metu gali nebereikėti nei tų įmonių, nei jų paslaugų, nes tiesiog nebeliks, kam jų teikti.

Tad be visų rajono valdžios išsikeltų naujametinių tikslų, ji veikiausiai turėtų išsikelti ir dar vieną, bene svarbiausią tikslą – skatinti gimstamumą ir siekti, kad Kėdainių rajone gyventų kuo daugiau jaunų šeimų.

O perfrazuojant rašytoją Žydrūną Sadauską, kuris sakė: „Laisva šalis yra ne ta, kuri leidžia tau bet kur išvažiuoti, o ta, kuri daro viską, kad tu norėtum joje pasilikti“, galima būtų tą patį pasakyti ir apie gyvenimą rajone, kuriame iki gero gyvenimo panašu, kad dar toli toli…

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder