Klaipėdoje - dar neišnaudotos 75 verslo galimybės

(1)

Ilgus metus iš Lietuvos daugiau žmonių emigruodavo nei atvykdavo į ją gyventi. Prieš šešerius metus ši tendencija apsivertė ir šiuo metu į Lietuvą atvažiuoja daugiau žmonių negu išvyksta iš jos.

Skaičiuojama, kad  vien Klaipėdoje šiuo metu gyvena apie 34 tūkst. užsieniečių ir ateityje jų tik daugės.

Suteikti kompleksinę pagalbą tik atvykusiems į šalį užsienio piliečiams, sėkmingai įveikti integracijos procesą,  paskatinti pasilikti gyventi ir dirbti Lietuvoje čia studijas baigusius studentus iš užsienio ypač padeda Vilniuje ir Klaipėdoje įsteigti centrai „International House“.

Uostamiestyje, verslo centre „Neapolis“ (Taikos pr. 52 C), įsikūręs centras „International House Klaipėda“  savo veiklą pradėjo tik prieš vienerius metus.

Visos paslaugos vienoje vietoje

Vienas iš svarbiausių šio centro tikslų – gerinti klientų aptarnavimą teikiant viešąsias paslaugas. Todėl „International House Klaipėda“ vienoje vietoje nemokamai teikiamos 

Migracijos departamento,  Valstybinės mokesčių inspekcijos, Sodros, Užimtumo tarnybos paslaugos ir konsultacijos užsieniečiams anglų, rusų kalba.

Pasak „International House Klaipėda“ vadovės Viktorijos Paldauskės, per pirmuosius metus centre „International House Klaipėda“ buvo aptarnauta daugiau kaip 2 200 užsieniečių iš daugiau nei 35 skirtingų pasaulio šalių.

„Daugiausia klientų buvo iš Ukrainos, Nigerijos, Indijos, Rusijos, Vokietijos. Apie trisdešimt procentų centro klientų buvo Klaipėdoje studijuojantys užsieniečiai. 

Taip pat pastebėjome, kad mūsų paslaugos aktualios ir iš užsienio grįžtantiems lietuviams. Ypač tiems, kurių seneliai, tėvai emigravo, o jie užaugę užsienyje nekalba lietuviškai“, - pasakojo  V. Paldauskė.

Anot pašnekovės, centre teikiamos paslaugos ir konsultacijos yra ypač reikalingos neseniai į Lietuvą atvykusiems užsieniečiams,  kurie pirmą kartą susiduria su valstybinių įstaigų procesais Lietuvoje, ir tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali naudotis Elektroniniais Valdžios Vartais ir gauti šias paslaugas internetu.

„Be to, net ir užsiregistravę konsultacijai valstybinėje įstaigoje, užsieniečiai nėra tikri, kad specialistas suteiks reikiamą informaciją užsienio kalba.

Atvykę į  „International House Klaipėda“ užsieniečiai visa reikalingą informaciją ir pagalbą gauna vienoje vietoje jiems suprantama kalba“, - akcentavo V. Paldauskė.

Aktualiausi - mokesčių klausimai

Pasak centro vadovės, dauguma užsieniečių į „International House Klaipėda“  kreipiasi bendrais vietos keitimo klausimais.

„Daugumai mūsų klientų svarbiausias klausimas - kur rasti darbą, aktuali informacija apie „Sodros“ mokesčius, pensiją, daug klausimų kyla apie vairavimo teises.

Pastaruoju metu itin aktuali buvo informacija ir pagalba deklaruojant pajamas ir susigrąžinant mokesčius“, - vardino paslaugų užsieniečiams centro vadovė.

Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė pasidžiaugė, kad „International House Klaipėda“, bendradarbiaudamas su Klaipėdos apskrities valstybine mokesčių inspekcija, užsienio piliečiams padeda išspręsti visus mokestinius klausimus vienoje vietoje. Taip gerinama klientų aptarnavimo kokybė, taupomas laikas.

„Per pirmuosius metus „International House Klaipėda“ patalpose pagalbą mokesčių klausimais suteikėme daugiau nei šimtui užsieniečių. 

Daugumai jų reikėjo pagalbos deklaruojant pajamas. Dažnai užsieniečiai kreipėsi dėl individualios veiklos registravimo bei iš jos gautų pajamų apmokestinimo.

Buvo ir tokių klientų, kurie konsultavosi prieš atidarydami įmonę ar tapdami pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais“, - komentavo L. Mačernienė.

Integraciniai renginiai: nuo „Regitros“ iki turgaus

Bendradarbiaudamas ne tik su valstybinėmis įstaigomis, įvairiomis Klaipėdoje veikiančiomis  asociacijomis, verslo įmonėmis „International House Klaipėda“ aktyviai organizuoja integracinius renginius  užsieniečiams,  padedančius geriau suprasti įvairius Lietuvos socialinio, ekonominio ir kultūrinio gyvenimo aspektus.

Per pirmuosius veiklos metus „International House Klaipėdaׅ“ organizuotuose renginiuose dalyvavo daugiau kaip 600 žmonių.

„ Viena mūsų renginių kryptis - tai internetu arba gyvai vykstantys informaciniai seminarai aktualia tema.  Organizavome seminarus žmonėms, vykdantiems individualią veiklą,  dirbantiems su darbo sutartimi.

Taip pat buvo seminaras apie Lietuvos pensijų sistemą, seminaras apie vairavimo teises su „Regitros“ specialistais.“, - vardino „International House Klaipėda“ renginius V. Paldauskė.

Populiarūs ir daug užsieniečių dėmesio sulaukė „International House Klaipėda“ kartu su Turizmo informacijos centru kartą per mėnesį rengiamas praktinių turų ciklas „Discover Klaipeda“.

„Vienas šio ciklo turas buvo skirtas Velykoms ir jų tradicijoms. Kito turo tema buvo „Klaipėda skyline“. Jo dalyviai ne tik fiziškai pažino Klaipėdą iš viršaus, bet ir sužinojo daugiau apie mūsų miesto ekonomiką.

Vasarą planuojame  turą į miesto turgus“, - anonsavo būsimus renginius pašnekovė.

Reikšminga pagalba studentams

Anot V. Paldauskės, kartą per ketvirtį  „International House Klaipėda“  organizuoja Karjeros dienas, kuriose kviečiama dalyvauti Užimtumo tarnyba, Klaipėdos įmonės, turinčios laisvų darbo pozicijų, kuriose gali dirbti ir užsieniečiai.  Taip pat buvo renginys, skirtas supažindinti užsieniečius su  Lietuvos darbo kultūra.

„Nukreipdami klientus darbo paieškoms bendradarbiaujame su Pramonės ir amatų rūmais, Pramonininkų asociacija, Laisvąja ekonomine zona. 

Taip pat kviečiame įmonių atstovus, kad atvyktų pas mus ir gyvai susipažintų su užsieniečiais.

Klaipėdoje šiuo metu studijuoja 1 300 užsieniečių. Tai yra jauni žmonės, kurie įgiję lietuvišką išsilavinimą, gali pasilikti Klaipėdoje gyventi ir dirbti.

Todėl vienas iš svarbių mūsų tikslų padėti jiems susikurti  sėkmingą karjerą Klaipėdoje, tarpininkauti surandant praktikos ar darbo vietą“, - akcentavo „International House Klaipėda“ vadovė.

Klaipėdos universiteto studijų prorektorė doc. dr. Aida Norvilienė patvirtino, kad „International House Klaipėda“ stipriai prisideda palengvinant užsienio studentų integraciją Klaipėdoje.

„Šiuo metu Klaipėdos universitete studijuoja apie 200 studentų iš užsienio ir kasmet šis skaičius auga. 

Studentams ypač aktualios šio centro teikiamos paslaugos: pagalba tvarkant migracijos, mokesčių susigrąžinimo dokumentus, įdarbinimo klausimai. 

„International House Klaipėda“ veikla užtikrina greitesnę ir sklandesnę užsienio studentų integraciją ne tik studijų metu, bet ir įsiliejant į darbo rinką.

Uostamiesčiui toks centras labai reikalingas siekiant pritraukti kuo daugiau talentų  iš kitų šalių ir didinant miesto konkurencingumą“, – įsitikinusi Klaipėdos universiteto atstovė. 

V. Paldauskės teigimu, Klaipėdoje  lengviausia susirasti darbą užsieniečiams, įgijusiems verslo administravimo ar informacinių tecnologijų specialybes.

Tokį išsilavinimą turintys specialistai sėkmingai dirba uosto, Laisvosios ekonominės zonos įmonėse,  atsikelia arba kuria naują verslą Klaipėdoje.

Kiek sunkiau įsidarbinti inžinieriams, nors šių specialistų miesto įmonėse labai trūksta.

Per pirmuosius „International House Klaipėda“ veiklos metus jo  vadovė taip pat pastebėjo, kad gana daug Klaipėdos  įmonių vis dar prisibijo įdarbinti užsieniečius.

„Viena iš priežasčių - norint įdarbinti užsienietį įmonei tenka rengti daug įvairios dokumentacijos užsienio kalba.

Turi būti išverstos visos darbo instrukcijos, darbo saugos ir kiti reikalavimai. Jeigu įdarbinamas tik vienas užsienietis – įmonei tiesiog neapsimoka tai daryti.

Taip pat pastebime, kad Lietuvoje  vis dar gajūs stereotipai, taikomi skirtingoms kultūroms ir amžiaus grupėms.

Kadangi užsieniečių mūsų šalyje  daugėja, būkime smalsūs ir pažinkime kitas kultūras, kelkime klausimą „kuo mes panašūs", o ne taikykim įsisenėjusius ir ne visuomet teisingus stereotipus.

Matau, kad  užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje yra vis  dar neišnaudota galimybė. Vien Klaipėdoje studijuoja jaunuoliai iš 75 šalių.

Verslui tai yra  75 potencialios šalys, į kurias galima nutiesti bendradarbiavimo tiltus pasitelkus šių jaunų žmonių žinias ir energiją“, - kalbėjo V. Paldauskė

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder