Kodėl rožių gerbėjai keliauja į Bulgariją?

Rožių festivalis, jau 121 metus vykstantis Bulgarijoje, Kazanleko regione, yra išskirtinė galimybė prisiliesti prie rožių distiliavimo proceso nuo rožių žiedlapių skynimo iki rožių rožės karūnavimo.

Šis itin romantiškas renginys yra žinomas rožių gerbėjų visame pasaulyje. Šias metais pajusti Rožių festivalio atmosferą ir truputį jame padalyvauti pavyko ir man.

Rožių puodas

Kazanleko regionas yra Bulgarijos viduryje, daugiau kaip 200 km nutolęs tiek nuo sostinės Sofijos, tiek nuo pajūrio kurortų, įsikūręs Rožių slėnyje, apsuptame Stara Planinos ir Sredna Goros kalnų. Subtoropinio klimato gamtinės sąlygos yra idealios auginti vynuoges, vaismedžius, levandas ir itin kvapnias damaskines rožes.

Dažni krituliai, vėsios naktys, nekaitri saulė, drėgmė bei padidėjęs debesuotumas Rožių slėnyje pailgina rožių žydėjimo laikotarpį ir nuslopina kvapniųjų komponentų išgaravimą. Tai leidžia iš šių gėlių žiedlapių išdistiliuoti itin kvapnų rožių vandenį ir aukščiausios kokybės eterinį aliejų.

Manoma, kad rožes iš Kašano miesto (Iranas) į Bulgariją pirmieji atgabeno Aleksandro Didžiojo kariai. Netrukus pastebėta, kad klimato sąlygos rožėms auginti yra palankesnės Kazanleke nei Kašane.

Tradicija Bulgarijoje gaminti eterinius aliejus siekia XVII amžių, kai turkai į slėnį atvežė tūkstančius rožių sodinukų. Turkiškas ir Kazanleko miesto pavadinimas. „Kazan“ reiškia puodą, „lek“ - rožę.

Rožių skynimo ritualas

Dabar iš Bulgarijos Rožių slėnyje surinktų žiedų pagaminama net 85 procentai viso pasaulio rožių eterinio aliejaus.

Didžiąją jo dalį superka Japonija. Daugiausia šios šalies atstovų buvo tarp Rožių festivalyje dalyvaujančių užsieniečių. O iš esmės ši šventė labiausiai vietinių bulgarų vertinamas ir lankomas renginys.

Viena įspūdingiausių ir įdomiausių Rožių festivalio pramogų - rožių skynimas su folkloriniais bulgarų dainų ir šokių kolektyvų pasirodymais.

Šis ritualas organizuojamas visą mėnesį nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio kiekvieną savaitgalį vis kitoje Kazanleko apskrities vietovėje.

Man tai teko pamatyti ir patirti Pavel Banya rajone esančiame „Rosa Damascena“ etnografiniame komplekse.

Pasirinkau jį todėl, kad tai yra pirmoji privati rožių distiliatorinė Bulgarijoje, įkurta 1991 metais, kuri yra rožių eterinio aliejaus gamybos lyderė šioje šalyje.

Visiems atvykusiems į „Rosa Damascena“ etnografinį kompleksą buvo išdalinti krepšeliai rožių žiedlapiams rinkti. Lauko aikštelėje prie rožių laukų svečius pasitiko tautiniais bulgarų drabužiais vilkintys muzikantai, šokėjai, dainininkai. Jų pasirodymas su rožių žiedlapių sklidinais krepšiais - tai labai gražus, archajiškas padėkos ritualas už rožių derlių.

Po pasirodymo žiedai iš atlikėjų krepšių buvo supilti į distiliavimo aparatus, o turistai pasklido po rožių laukus pasirinkti dieviško aromato žiedų.

Žinoma, visa tai - tik demonstracinė rožių rinkimo versija.

Skystasis Bulgarijos auksas

Iš tiesų, rožių žiedlapiai renkami tik prasiskleidę, labai anksti ryte, kol rasa dar nenudžiūvusi ir kol bitės dar neapsilankė. Tada jie yra patys kvapniausi. Vos surinkti žiedlapiai distiliuojami nedelsiant, kol lakus rožių aromatas neišsisklaidė.

Rožių žiedai beriami į vandenį, į 100-120 l talpos varinius puodus, ir kaitinami. Atvėsinti garai tampa distiliuotu rožių vandeniu arba hidrolatu, o jo paviršiuje susikaupia eterinis aliejus.

1 kg eterinio aliejaus išdistiliuoti reikia apie 5 tonų rožių žiedlapių! Todėl rožių eterinis aliejus yra vienas brangiausių ir dar vadinamas skystuoju Bulgarijos auksu.

„Rosa Damascena“ komplekse galima susipažinti su rožių distiliavimo istorija, apžiūrėti senosios buities daiktų ekspoziciją, skirtingų veislių rožių sodą, įsigyti įvairių rožių produktų.

Komplekse yra kultūros centras su įspūdingu amfiteatru, kuriame tarp žiūrovų vietų eilių auga rožės. Amfiteatre Rožių festivalio proga vyko įvairūs dainų, šokių, cirko pasirodymai.

Taip pat yra edukacijų erdvė, kurioje vyksta įvairios kosmetikos gamybos užsiėmimai. Šventės metu buvo demonstruojama, kaip gaminamas rožių muilas.

Didžiuojasi istorija

Taip pat kaip rožėmis bulgarai didžiuojasi savo proistore.

„Rosa Damascena“ etnografiniame komplekse galima apžiūrėti Panagyurište aukso lobio radinių kopijų ekspoziciją.

Šis lobis, rastas Bulgarijoje, netoli Panagyurište miesto, 1949 m. yra didžiausias aukso lobis pasaulyje. Jį sudaro devyni iš gryno aukso pagaminti indai, kuriuose vaizduojamos senovės Trakijos mitų užuominos.

Skaičiuojama, kad lobis buvo pagamintas apie III-IV a. prieš Kristų ir galbūt priklausė Trakijos karaliui Seufesui III.

Kazanlekas nuvylė

Pagrindiniai Rožių festivalio renginiai vyksta Kazanleko mieste. Pirmas įspūdis tik įvažiavus į miestą kiek nuviliantis, nes pasitinka aptriušę daugiabučiai. Miesto centre taip ir nepavyko rasti padoraus restorano, kuriame būtų galima paragauti bulgariškų patiekalų. Tik kavinės arba barai su gėrimais ir užkandžiais, ir visuose sausakimša žmonių. Apskritai atmosfera Kazanleke labiau primena sovietmetį, o ne europinį miestą.

Nors visai netoliese esančiame Pavel Banya miestelyje teko apsistoti nuostabiame moderniame viešbutyje su mineralinio vandens baseinais ir puikiu SPA centru. Beje, nakvynę jame pasirinkau, nes Kazanleke alternatyvos kaip ir nebuvo.

Atrodo, kad pats Kazanlekas dar nesupranta, kokią ekonominę naudą gali turėti iš rožių ir Rožių festivalio.

Nuotaiką Kazanleke pataisė pačiame miesto centre esantis parkas - rozariumas. O jame - daugybė įvairių rožių. Žmonės prie jų stoviniuoja, uosto, fotografuojasi.

Rozariumo centre - Rožių muziejus. Tai vienintelis pasaulyje muziejus, skirtas rožėms. Jame eksponuojama daugiau nei 15 tūkstančių eksponatų, susijusių su rožių skynimu bei eterinio aliejaus gamyba Bulgarijoje. Būtų įdomu ją atidžiau panagrinėti, jeigu nebūtų minios turistų (vėlgi japonų).

Rožių mugė be rožių

Vienas iš Rožių festivalio svarbių akcentų - mugė. Tikėjomės, kad joje išvysime ir susipažinsime su rožių augintojais, pristatančiais savo produkciją, tačiau ir šį kartą teko nusivilti. Mugėje sutikome vos keletą rožininkų, o dominuoja masinė didžiosiose gamyklose pagaminta rožių produkcija ir apskritai labai daug prekių, kurios neturi nieko bendro ne tik su rožėmis, bet ir apskritai su amatais, tautodaile.

Kiek geresnį įspūdį paliko mugės kontekste surengta alkoholinių gėrimų paroda, kurioje dominavo Bulgarijoje gaminamas rožių vynas.

Svarbiausiame Rožių festivalio renginyje - Rožių parade - šįkart dalyvauti neteko. Gal ir gerai. Gal būčiau nusivylusi. Kita vertus - bus proga sugrįžti.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder