Kretingos Žiemos sodui - ekstremalūs išbandymai

Vienas populiariausių turistinių objektų Vakarų Lietuvoje ir lankomiausias Kretingos mieste grafų Tiškevičių XIX a. pastatytas Žiemos sodas nuo kovo 1-osios svečių nebepriima. Uždaryta ir populiarioji kavinė „Pas grafą“ oranžerijoje.

Šiuo metu vyksta išties ekstremalūs dar nuo praėjusių metų rudens prasidėję per 1 mln. eurų vertės oranžerijos tvarkybos ir kapitalinio remonto darbai, kurie statybininkus pavertė savotiškais tarzanais.

"Dabar bus keičiamas Žiemos sodo stogas, esantis 19 metrų aukštyje. Reikės kapitališkai atnaujinti, pakeisti apie 150 kv. metrų stogo konstrukcijų. Kaip iki ten nusigauti?

Patikėkite, mums tai buvo tikras iššūkis. Juk aplink - trapių augalų karalystė, visur veši egzotiški medžiai, jautiesi kaip džiunglėse. Jose reikėjo į viršų iškelti statybinius pastolius nepažeidžiant nė vieno augalo.

Visaip raitėme, visokiais kampais montavome, vamzdžius reikėjo kaišioti tarp augalų taip, kad jie liktų sveiki. Bet pavyko. Laukia nauji dideli iššūkiai„, - “Vakarų ekspresui„ pasakojo Žiemos sodo tvarkybos ir remonto darbų rangovo UAB “Pamario restauratorius" direktorius Aldas Kliukas.

Kretingos muziejaus vadovybė suka galvas, kaip į turistinį objektą privilioti lankytojus, kai Žiemos sodas uždarytas, ir jau sugalvojo keletą atraktyvių naujienų, pasiūlymų.

Žvaigždės augalams

Kretingos žaliuoju perlu vadinamas Žiemos sodas kapitalinio remonto nematė 33 metus. Restauruota buvo tik oranžerija, tačiau tai vyko sovietmečiu, tad jos būklė buvo apverktina.

Skyrus jungtinį apie 600 tūkst. eurų Kultūros paveldo departamento (per Kultūros ministeriją) finansavimą tvarkybos bei Kretingos rajono savivaldybės apie 400 tūkst. eurų finansavimą remonto darbams, šie prasidėjo 2021-ųjų rudenį. Šiuo metu tvarkomųjų statybos ir tvarkybos remonto darbų iš viso atlikta už daugiau kaip 240 tūkst. eurų.

Šiaurinėje objekto dalyje sumontuotas rekuperatorius, sukomplektuoti instaliacijos gaminiai, 129 kv. m plote stiklo paketais užsandarintos plokštumos, 15 kv. m plote suremontuoti aptarnavimo tilteliai.

Vykdant darbus paaiškėjo ir kai kurie niuansai: pavyzdžiui, projekte nebuvo tiksliai suskaičiuota, koks remontuotinų aptarnavimo tiltelių plotas - pritrūko 45 kv. m.

Taip pat nebuvo numatyti dažymo darbai, o apšvietimas - ne toks, kad jo užtektų visam Žiemos sodo-oranžerijos kupolui, todėl, suderinus su architektais, teko pakeisti išorės prožektorius.

Parenkant vėdinimo sistemai ortakius nebuvo atsižvelgta į Žiemos sodo-oranžerijos vidaus architektūrą. Pasitarus su specialistais, nutarta įsigyti juos estetiškesnės išvaizdos, derančius prie kupolo, lengvesnių konstrukcijų ir lengviau prižiūrimus.

„Vakarų ekspresui“ pasiteiravus, kokie didžiausi iššūkiai laukia dabar, A. Kliukas pateikė visą jų puokštę.

LAIKINA. Žiemos sodo-oranžerijos turistams lankyti nebegalima nuo kovo pradžios. Žaliojo Kretingos perlo remontą planuojama užbaigti iki 2023-iųjų. Artūro PATAMSIO nuotr.

LAIKINA. Žiemos sodo-oranžerijos turistams lankyti nebegalima nuo kovo pradžios. Žaliojo Kretingos perlo remontą planuojama užbaigti iki 2023-iųjų. Artūro PATAMSIO nuotr.

„Darbų yra atlikta tik apie 20 proc. Sunkiausia bus pakeisti Žiemos sodo stogą, tą kupolą arba “kepurę„, kaip mes vadiname. Ten yra pasenusi skarda, perpuvusios, suplėkusios lentos su izoliacine stiklo vata, statybinės medžiagos tiesiog išdegusios saulėje ir visa tai laikosi ant karkaso. Aukščiausias taškas skardinis, o žemiau - stiklo paketai. Reikės kapitaliai pakeisti visą stogą su aliuminio konstrukcijomis, skardos lakštus, medinius elementus. Ir visas šis darbas vyks apie 19 metrų aukštyje, o tai beveik prilygsta septynių aukštų daugiabučiam namui“, - pasakojo jis.

Kretingos muziejaus darbuotojas Artūras Patamsis neseniai socialiniame tinkle parašė intriguojančią žinutę: „Štai čia, tokiame aukštyje, netrukus prasidės žiemos sodo “kepurės„ demontavimas. Sodo augmenija pirmą kartą pamatys žvaigždėtą dangų.“

A. Kliukas tik nusijuokė patikindamas, kad atogrąžų, tropiniai augalai tikrai nebus palikti po atviru dangumi ir nenušals.

„Visą tą stogo “kepurę„ išrinksime, uždengsime ertmę plėvele. Na, tvarkybos metu gal ir bus tų momentų, kai augalai “matys„ dangų... Reikės sudėti naujas lentas, skardą, stiklo paketus. Iki balandžio mėnesio pabaigos turėtumėme pabaigti šiuos darbus. Tada metodiškai leisimės žemyn ir keisime aliuminio karkasą bei grūdinto stiklo paketo plokštes. Iš viso jų reikės apie 700 kv. metrų“, - detales atskleidė pokalbininkas.

Iššūkių - daug

Optimistinėmis prognozėmis, visi darbai turėtų būti baigti šių metų vėlų rudenį. Tačiau daug ką koreguoti gali kaip ant mielių augančios statybinių medžiagų kainos. Tai susiję ir su vykstančiu karu Ukrainoje, ekonominėmis sankcijomis Rusijai, kitokiais suvaržymais dėl Rusijos pradėtos brutalios agresijos prieš taikią, suverenią kaimyninę šalį.

„Avansu pirkti kad ir tą pačią aliuminio karkaso medžiagą mums neleidžia. Bėda, kad statybinių medžiagų, darbų kaštus skaičiavome 2021 m. kainomis, o dabar situacija - kardinaliai pasikeitusi“, - teigė A. Kliukas.

Praėjusį mėnesį vykusio tarpžinybinio pasitarimo metu Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė patikino, kad 2022-ųjų savivaldybės biudžete Žiemos sodo-oranžerijos rekonstrukcijos darbams numatyta 550 tūkst. eurų. Dar dalies pinigų nesumokėjo KPD, todėl viliamasi, kad lėšų net ir brangstančių medžiagų akivaizdoje turėtų užtekti renovacijai šiemet užbaigti.

„Rugpjūčio mėnesį vyks Kretingos rajono savivaldybės šių metų biudžeto perskirstymas, tad matydami, jog trūksta lėšų, kreipsimės dėl papildomo finansavimo. Išties mums nepasisekė, kad tokio sudėtingumo projektas vykdomas tokiomis ypatingomis, ypač sunkiomis geopolitinėmis aplinkybėmis, sąlygomis. Bet reikės prisitaikyti ir suktis iš padėties“, - „Vakarų ekspresui“ sakė Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Ji pripažino, kad bilietų pardavimas lankytojams į Žiemos sodo oranžeriją sudarė muziejaus metinių pajamų liūto dalį. Nuo spalio 1 d. iki balandžio 30 d. bilietas vienam žmogui kainavo 4 eurus, o nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d. - 5 eurus. Leidimas fotosesijai - 30 eurų. Komerciniais tikslais vykdomam fotografavimui - 100 eurų už valandą.

„Tikimės, kad bent kavinę “Pas grafą„ nuo rugpjūčio mėnesio galima bus atidaryti, nes muziejus gaudavo pajamų ir iš įmonės, kuri nuomojasi patalpas kavinės veiklai. Specialiosios programos lėšos, kurių per metus Kretingos muziejus surenka apie 120 tūkst. eurų, panaudojamos Žiemos sodui ir parkui prižiūrėti bei išlaikomos 7 pareigybės. Dabartiniu metu dėl pasikeitusio darbo organizavimo teko atleisti 2 eksponatų prižiūrėtojus. Kiek galime, mažiname visas išlaidas“, - teigė kretingiškė.

Vis dėlto muziejininkai neketina tik dūsauti ir sėdėti, sudėję rankas: po truputį planuojamos naujos veiklos, kurios pritrauktų lankytojus net ir be galimybės patekti į Žiemos sodo oranžeriją.

„Bus galima organizuoti vestuvių, krikštynų, kitomis progomis fotosesijas prašmatnioje dvaro Baltojoje salėje, rekonstruotoje verandoje su nuostabiu vaizdu į dvaro parką. Verandoje įrengsime nedidelę oranžeriją, bus padėtos prašmatnios kėdės, suoliukai. Na, o norintieji išgerti kavos, pasmaguriauti rankų darbo gardėsiais visada gali užsukti į autentiškame dvaro ansamblio pastate veikiančią saldaininę priešais muziejų, kitoje Vilniaus gatvės pusėje“, - siūlė V. Kanapkienė.

Kol Žiemos sodas uždarytas, aplankyti galima ekspozicijas dvaro rūmuose, malūne, ūkvedžio name. Vyks edukacijos Amatų centre.

Be kita ko, Kretingos muziejus jau siūlo ir nemokamas paslaugas karo pabėgėliams ukrainiečiams: jie dykai gali aplankyti muziejaus ekspozicijas, dalyvauti ekskursijose, skirtose 10-30 asmenų grupėms (reikalinga išankstinė registracija), edukacinėse programose (natūralaus muilo gamyba, dvaro kepiniai, saldumynai, rankdarbiai iš vilnos) ir kt.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder