Kritinis mąstymas: kodėl šiuolaikiniame pasaulyje jis tapo būtinas?
(3)Prisiminkime, kad mūsų sėkmingą ir efektyvų gyvenimą lemia mūsų minčių kokybė, mūsų mąstymo kokybė. Taigi, kritinį mąstymą verta ugdyti arba stiprinti, nes tai procesas, leidžiantis mums analizuoti, suprasti ir vertinti informaciją ir idėjas, remiantis logika ir įžvalgomis, o ne priimti jas tiesiogiai ar nekritiškai.
Smegenys yra plastiškos, taigi, įvairių įgūdžių, tarp jų ir kritinio mąstymo, galime mokytis bet kuriame amžiuje, reikia tik sąmoningo pasirinkimo ir apsisprendimo tai daryti ir aiškaus suvokimo, kam to reikia. Tuomet atsiranda ir laiko tam, ir energijos, nes, kaip ir bet kurio kito įgūdžio mokymasis, tam reikia nuoseklumo, pastangų ir teigiamo požiūrio į nesėkmę, nes ne visada tai greitai pavyksta.
Visame pasaulyje atlikti tyrimai parodė kritinio mąstymo įtaką priimant sprendimus dėl mūsų sveikatos, politikos, santykių, finansų, vartojimo, švietimo, darbo ir kt.
Šis įgūdis tampa dar svarbesnis šiandien nei bet kada anksčiau dėl kelių pagrindinių priežasčių:
• Pirmiausia, informacijos srautas. Šiuolaikiniame pasaulyje mes esame ne tik informacijos amžiuje, bet ir informacijos pertekliaus amžiuje.
Per socialinius tinklus, internetą, televiziją ir kitus kanalus mus nuolat pasiekia didžiulė informacijos lavina. Tai reiškia, kad svarbu būti gebančiam kritiškai vertinti šią informaciją, atskirti faktus nuo dezinformacijos, įžvelgti paslėptas manipuliacijas ir tiesas.
Apskaičiuota, kad žmonės visame pasaulyje per dieną praleidžia vidutiniškai 2,5 val. socialinėje žiniasklaidoje (Ali ir AJLabs 2023), tačiau per tą laiką pateikta informacija nėra visų požiūrių reprezentacija. Visose pagrindinėse socialinės žiniasklaidos svetainėse naudojami algoritmai, kurie pateikia mums turinį pagal kiekvieno mūsų domėjimosi sritis (pvz., vaizdo įrašus, kuriuos peržiūrėjote, kuriais dalinotės arba pažymėjote „Patinka“).
Šie algoritmai surenka apie mus pakankamai informacijos, kad pradėtų teikti informaciją, atitinkančią mūsų interesus ar esamus įsitikinimus. Tokiu atveju mes nebegauname informacijos, kuri neatitinka ir konfliktuoja su mūsų įsitikinimais. Nebelieka poreikio kelti sau klausimų, analizuoti, stebėtis... Tai neskatina kritinio mąstymo, daro mus „negyvais“ žmonėmis.
• Antra, technologijų įtaka. Technologijų plėtra šiais laikais eina neįtikėtinai sparčiu tempu, o tai kelia naujus iššūkius ir galimybes. Kritinis mąstymas yra būtinas, kad būtume pajėgūs suvokti, kaip šios technologijos veikia, kokią įtaką jos daro mūsų gyvenimui ir kaip galime jas panaudoti maksimaliai naudingai, vengiant galimų pavojų ir šalutinių poveikių.
• Trečia, socialinės ir politinės įtampos. Šiais laikais daugybė šalių patiria socialinę ar politinę įtampą dėl įvairių priežasčių. Kritinis mąstymas padeda mums suprasti šiuos reiškinius iš skirtingų perspektyvų, įžvelgti pagrindines jų priežastis ir ieškoti taikių, suderintų sprendimų.
Kaip galima ugdyti / stiprinti savo kritinį mąstymą?
• Pasirinkite temą ar sritį, kurią norėtumėte ištirti, ir pradėkite tyrinėti su ja susijusią informaciją. Skaitykite knygas, straipsnius, mokslinius tyrimus ir kitus šaltinius, kurie suteiks jums platų ir įvairų požiūrį šia tema.
• Būkite kritiški skaitydami ir klausydamiesi informacijos. Išsiaiškinkite šaltinį, patikimumą ir motyvus. Atskirkite faktus nuo nuomonių ir įsitikinimų. Stenkitės išsiaiškinti kiekvieno argumento pagrįstumą.
• Dalyvaukite diskusijose su kitais žmonėmis įvairiomis temomis. Kai žmogus išsako nuomonę, kuri labai skiriasi nuo jūsų, ramiai išklausykite, tuomet išsakykite savo nuomonę. Užduokite klausimus apie išsakytą kitokią nuomonę ar požiūrį.
• Kritinis mąstymas yra įgūdis, kurį reikia nuolat tobulinti. Nepaisant to, kiek daug jūs jau žinote, visada būkite atviri naujai informacijai ir naujoms idėjoms. Taikykite kritinio mąstymo principus savo kasdieniame gyvenime ir profesinėje veikloje. Nutikus kažkokiai situacijai, lavinkite įgūdžius mąstyti ir klausti: „O kodėl aš dabar taip galvoju?“, „Kuo pagrįstas toks mano mąstymas“, „Kokios pasekmės bus tokio mano galvojimo?“, „O kas jeigu ...?“
Gebėjimas kritiškai mąstyti negarantuoja mums gero gyvenimo, kuriame nėra šališkumo ar klaidų, ir negarantuoja, kad netapsime blogų patarimų socialiniuose tinkluose aukomis, tačiau tai gali apsaugoti mus nuo tam tikrų neigiamų gyvenimo įvykių.
Neignoruokime kitaip mąstančių, neskubėkime vertinti visko pagal savo prizmę. Pripažinkime, kad kažko nežinome, nesuprantame, suklydome, nes tai ir daro mus gyvais žmonėmis.
Neignoruokime kitaip mąstančių, neskubėkime vertinti visko pagal savo prizmę. Pripažinkime, kad kažko nežinome, nesuprantame, suklydome, nes tai ir daro mus gyvais žmonėmis.
Neskubėkime priimti sprendimų, daryti išvadų, o visada duokime sau laiko pagalvoti.
Tačiau kritinis mąstymas nėra lengvai įgyjamas įgūdis. Tai reikalauja praktikos, nuolatinio skaitymo, diskusijų ir iššūkių priėmimo. Tačiau investicija į šiuos įgūdžius yra verta, nes kritinis mąstymas yra raktas į sėkmę tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Tai leidžia mums tapti sąmoningesnėms ir efektyvesnėms asmenybėms mūsų kintančiame pasaulyje.
Neignoruokime kitaip mąstančių, neskubėkime vertinti visko pagal savo prizmę. Pripažinkime, kad kažko nežinome, nesuprantame, suklydome, nes tai ir daro mus gyvais žmonėmis.
Rašyti komentarą