„Pagrindinis komandos tikslas – leisti studentams įvaldyti ir tobulinti savo inžinierinius įgūdžius. Komandos įkūrimo idėja man kilo prieš vienerius metus, sudalyvavus Vengrijoje vykusiame renginyje „Formula EAST“ – tai pasaulinės varžybos, kuriose komandos iš įvairių universitetų turi sukurti „Formula Student“ tipo veikiantį automobilį“, – pasakoja KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) Intelektinės robotikos sistemų programos studentas Martin Gomez.
„Didžiausia motyvacija įkurti šią komandą buvo ta, kad ši organizacija – universali ir apima daugybę sričių, todėl galiu mokytis įvairių disciplinų. Beje, daug išmokau apie lyderystę, motyvaciją, organizaciją ir valdymą“, – šypsosi Martin, Lietuvoje gyvenantis jau ketverius metus.
Taip pat vaikinas Kaune studentams rengia simuliacines varžybas, skirtas sukurti autonomines vairavimo sistemas: „Organizuodamas renginį pats geriau suprantu, į ką turi atsižvelgti profesionalūs vairuotojai ir inžinieriai, nes čia susijungia įvairios disciplinos – ekonomika, socialiniai verslo aspektai, produkto kūrimas ir visa jo inžinerinė pusė“.
3D spausdintuvu kuriamos buitinių prietaisų dalys
Martin pasigirti gali ne tik naujos organizacijos įkūrimu, bet ir veiklų gausa po studijų. Gyvendamas Ekvadore dar 2019 metais M. Gomez nusipirko pirmąjį 3D spausdintuvą. Kaip pats sako, nuo to laiko savo gyvenimą Martin pradėjo pildyti įvairiais projektais.
„Nuo paprastų 3D spausdintuvu atspausdintų objektų, pavyzdžiui, augalų vazonų, iki buitinių prietaisų, sugedusių atsarginių dalių. Tai įgūdis, kuris man suteikia laisvę įvertinti projektą iki menkiausių smulkmenų, pradedant mechaniniais ir struktūriniais aspektais, o užbaigiant išmaniosiomis gaminimo valdymo sistemomis“, – pasakoja M. Gomez.
Objektų kūrimą 3D spausdintuvu jis derina su kita veikla – dizaino kūrimu. Norėdamas ką nors suprojektuoti, vaikinas pirmiausia apsvarsto, kokias savybes turės atitikti kuriamas daiktas – ar tai labiau estetinės, ar funkcinės savybės.
„Įvertinęs pagrindinę objekto paskirtį, pradedu kurti eskizą popieriuje, vėliau – modeliuoju jį kompiuteriu. Per penkerius projektavimo metus supratau, kad kuriant detalę reikia atsižvelgti į daugybę dalykų – tai mėgstamiausia kūrimo dalis“, – pastebi Martin.
Įkvėpimo šaltinis – stalo žaidimai
Turėdamas daugybę įvairių pomėgių ir studijuodamas universitete M. Gomez turėjo išmokti suderinti viską tarpusavyje. „Laiko valdymas – vienas svarbiausių ir sunkiausių gebėjimų, kuriuos įgijau per savo gyvenimą. Geriausias mano patarimas kitiems – dirbti su savo asmeniniais įpročiais ir orientuotis į tuos, kurie veda į tikslą“, – ragina kitus jis.
KTU studentas šypsosi, kad Roma nebuvo pastatyta per vieną dieną ir viskas, ką darome yra procesas, kuriuo privaloma mėgautis. „Būna ir gerų, ir blogų dienų. Tikėjimas procesu mane motyvuoja blogomis dienomis, nes gera žinoti, kad tai proceso, kurį vadiname gyvenimu, dalis. Galiausiai mes nesame tobuli ir esame tik žmonės“, – teigia M. Gomez.
Procesu Martin mėgautis išmoko žaisdamas stalo žaidimus, o vienas jo mėgstamiausių – „Monopolis“. „Visiems stalo žaidimams būdinga tai, kad sprendimus, kuriuos priimame žaidime, galima vertinti kaip hipotetinius sprendimus realiame gyvenime. Manau, kad geriausi žaidimai yra tie, kuriuose net ir turint gerą strategiją, negauname tokio rezultato, kokio tikėjomės“, – apie stalo žaidimų unikalumą pasakoja jis.
Pasak KTU studento, stalo žaidimai – tik mažas atspindys to, kas vyksta realiame gyvenime: „Svarbiausia, ką galime pasiimti iš stalo žaidimų – kad visada turime žaisti sąžiningai, pagarbiai, mąstyti pozityviai ir stengtis iš visų jėgų.“
Kaunas – pozityvaus miesto pavyzdys
Nuo pat ankstyvos vaikystės Martin domėjosi inžinerijos ir technologijų sritimi, o savo jėgas svajojo išbandyti kitoje valstybėje. Iš pradžių jis net nebuvo girdėjęs apie Kauną, tačiau kartą bičiulis Martin užsiminė apie nedidelį ir gražų studentų miestą Lietuvoje.
Taip jis pradėjo domėtis Kaunu: „Sužinojau, kad čia geresnė studijų kokybė, didelis naujausių technologijų kiekis ir gausybė vietų, pritaikytų aktyviam laisvalaikiui.“
M. Gomez jau spėjo pamilti pagrindines Kauno vietas – Laisvės alėją, senamiestį, Kauno marias, o visai neseniai atrado naują vietą – Jiesios atodangą. „Vos tik atvykus į Kauną, labiausiai sužavėjo gamta – vienas įspūdingiausių reginių man pasirodė vasaros metu beveik vidurnaktį Santakoje besileidžianti saulė“, – šypsosi jis.
Tiesa, vaikinas netrukus susipažino su šaltomis žiemomis ir karštomis vasaromis, kurių orai nė iš tolo neprimena orų Ekvadore.
„Nustebino šaltos ir trumpos žiemos dienos, kai anksti nusileidus saulei tamsiais vakarais tenka ilgai mokytis ir dirbti. Vėliau pamažu oras keičiasi ir karštomis dienomis nebeįmanoma ištverti be ežero, muzikos ir draugų, kepančių šašlykus“, – sako M. Gomez.
Kasdienį miesto gyvenimą KTU studentui praturtina ypatingas Kauno paveldas. Mieste Martin lankosi įvairiose vietose – nuo kontraversiškų muziejų iki meno galerijų, vaizduojančių vietinių menininkų pasaulėžiūrą.
„Kaune gausu renginių, karaokės vakarų, įvairių protmūšių. Žmonės savo pavyzdžiu įkūnija pozityvų požiūrį į miestą, jo istoriją, studentus ir yra pasirengę padėti užsieniečiams“, – kalba vaikinas.
Lyginant kauniečius su kitų Lietuvos miestų gyventojais, Martin mano, kad iš pirmo žvilgsnio kauniečiai santūresni ir tylesni, bet su jais susipažinus, abejonių nelieka – kauniečiai labai svetingi.
„Norėčiau dar keletą metų likti Kaune ir geriau pažinti vietinius gyventojus. Be to, žinau, kad čia įgysiu daugiau kompetencijų ir profesinės patirties. O vėliau galbūt išvyksiu ieškoti naujų idėjų kitoje užsienio valstybėje“, – tiki jis.
Studijų procese nebijo klysti
Per laikotarpį praleistą Kaune M. Gomez gyvenime pasikeitė daugybė dalykų – studijų programa – vienas iš jų. Pirmiausia jis nusprendė studijuoti Mechatroniką, tačiau įsibėgėjus studijų procesui, jis suprato, kad vis dėl to, labiau norėtų gilintis į įvairių procesų automatizavimą, panaudojant dirbtinio intelekto sprendimus.
Pasak vaikino, studijuojant svarbu nebijoti klysti ir pajutus, kad nesi ten, kur norėtum būti, rinktis kitą, daug artimesnį kelią.
Kalbėdamas apie Intelektinės robotikos sistemų studijas, M. Gomez pabrėžia, kad čia vyrauja dinamiškumas – viskas keičiasi taip greitai, kad tenka iš naujo mokytis senus dalykus naujų procesų kontekste, žinoti, kaip juos pritaikyti pasikeitus sąlygoms.
„Per pastaruosius 50 metų sukurta daugybė automatizavimo sprendimų, sukėlusių revoliuciją pramonėje. Tiesa, atsiradus dar daugiau pažangių sprendimų, prasidėjo naujoji revoliucija – Pramonė 4.0, reikalaujanti platesnio požiūrio integruojant robotus į anksčiau sukurtu automatizavimo tinklus“, – pažymi KTU studentas.
Studijų metu vaikinas įgijo naujų kompetencijų mechanikos, elektronikos, programavimo, vaizdų atpažinimo srityse: „Šis nuolatinis mokymasis lemia žinių, charakterio ir asmenybės augimą, todėl žinau, kad esu visiškai kitoks nei atvykęs į Lietuvą – su platesniu požiūriu, drąsa ir gebėjimu keistis“.
Rašyti komentarą