9 faktai apie geriausiu brolių Coenų laikomą filmą „Šioje šalyje nėra vietos senukams“

Kino renginių ciklas „Pamatyk kine“ kviečia sausio 9 d. iš naujo atrasti geriausiu režisierių brolių Coenų filmu laikomą „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ („No Country For Old Men“) kino salėje. 9-faktai apie šį filmą:

  • Tai yra pirmasis filmas, kurio scenarijų broliai Coenai adaptavo pagal to paties pavadinimo Cormaco McCarthy romaną. Iki šiol šis filmas laikomas geriausiu brolių Coenų darbu. Veiksmas vyksta 1980-tųjų Vakarų Teksase, JAV. Vietnamo karo veteranas Levelynas Mosas (vaid. J. Brodlin) randa lagaminėlį su 2 mln. JAV dolerių. Samdomas žudikas Antonas (vaid. J. Bardem) deda visas pastangas, kad tuos pinigus atgautų. Vietinis šerifas Edas Toma Belas (vaid. T. L. Jones) bando išsiaiškinti šį nusikaltimą. Tai detektyvas su juodo humoro elementais, sekantis tokių brolių Coenų anksčiau sukurtų filmų („Fargo“ (1998 m.), „Auginant Arizoną“ (1987 m., angl. „Raising Arizona“) ir „Paprastas kraujas“ (1984 m. „Blood Simple“)) tradiciją. Būtent dėl to „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ laikomas stipriausiu brolių Coenų filmu.
     
  • Kai aktoriui Javierui Bardemui buvo pasiūlytas sadistiško samdomo žudiko vaidmuo, aktorius atsakė, kad „Aš nevairuoju, angliškai kalbu labai prastai ir negaliu pakęsti smurto“, broliai į tai atkirto: „Būtent todėl tave ir pasirinkome“. J. Bardemas sutiko vaidinti tik todėl, kad labai norėjo būti brolių Coenų režisuotame filme.
     
  • Filme beveik neskamba muzika. Kompozitorius Carteris Burwell`s sikūrė tik 16 minučių muzikos. Didžioji jos dalis skamba bėgant filmo titrams.
     
  • Neplanuotai viena brangiausių išlaidų tapo vaidybinis kraujas, kainavęs 800 JAV dolerių už galoną (~ 3.85 litro). Po vienos susišaudymo scenų daugybę masinių scenų aktorių gulėjo vaidybinio kraujo „balose“. Jei būtų naudotas įprastas – pigesnis vaidybinis kraujas, kurio sudėtyje paprastai yra cukraus, tuomet masinių scenų aktoriai būtų apipulti musėmis ir kitais cukrų mėgstančiais gyviais. Tik brangesnis kraujo pakaitalas padėjo to išvengti.
     
  • 2007 m. kino sales pasiekęs filmas debiutavo Kanų festivalyje. Nors filmas nepelnė pagrindinio prizo, jis sulaukė daug teigiamų kritikų įvertinimų, o vėliau puikiai pasirodė kino salėse ir uždirbo 171 milijoną JAV dolerių.
     
  • Filmas pelnė 4-ias „Oskaro“ statulėles: už geriausią metų filmą, geriausią režisūrą, geriausią adaptuotą kinui scenarijų ir geriausią antro plano aktorių Javierą Bardemą. Filmas taip pat buvo įvertintas 3-imis „BAFTA“ apdovanojimais, 2-iem „Auksinius gaubliais“ ir 67-iais kitais apdovanojimais.
     
  • Filmo (ir knygos) pavadinimas referuoja į Viljamo Batlerio Jeitso eilėraštį „Plaukimas į Bizantiją“ (angl. „Sailing to Byzantium“). Eilėraštyje – seno žmogaus mintys apie artėjančią mirtį ir kas jo laukia pomirtiniame gyvenime. Tam tikra prasme šios mintys atkartojamos šerifo Edo linijoje, kai jis mąsto apie savo būsimą ateitį palikus šerifo darbą.
     
  • Šio filmo montažo režisierius – Roderickas Jaynesas. Iš tikrųjų – tai brolių Coenų pseudonimas, kurie kartu montavo, rašė ir režisavo visus savo filmus nuo „Paprastas kraujas“ iki „Baladė apie Basterį Skragsą“ (2018 m. „The Ballad of Buster Scruggs“). Griežtos Kino meno ir mokslo akademijos taisyklės, neleidžia dviem asmenims užimti montažo režisieriaus pareigų, todėl broliai sukūrė tam pseudonimą. Tiesa, Roderickas Jaynesas buvo nominuotas „Oskarui“ už montažą ne tik už „Šioje šalyje nėra vietos senukams“, bet ir už „Fargo“, tačiau kol kas dar nelaimėjo.
     
  • Filmavimas vyko Marfos miestelyje, Teksase, o netoliese kita kompanija filmavo P. T. Andersono filmą „Bus Kraujo“ („There Will Be Blood“). Filme pasakojama apie naftos išgavimą. Vieną dieną filmuojant „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ teko stabdyti darbus, nes iš gretimai filmuojamo „Bus kraujo“ atskrido didžiulis juodų dūmų debesis. Pasirodo P. T. Andersonas paprašė pirotechnikų padaryti naftos statinio padegimo testą ir ugnis įsiliepsnojo ir sukūrė didžiulį juodų dūmų debesį, kuris sutrukdė brolių Coenų filmavimo darbus. 2008 m. abu šie filmai buvo ne tik puikiai įvertinti kritikų, bet ir neretai konkuravo dėl pagrindinių kino apdovanojimų.

Filmo „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ anonsas:

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/458497826441949

Filmo „Šioje šalyje nėra vietos senukams“ galima bus pamatyti tik sausio 9 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Bilietų skaičius ribotas.

Išskirtinių filmų seansų serija „Pamatyk kine“ siekiama dideliame kino ekrane parodyti visų pamėgtas juostas. Nuo 2017 metų specialiuose seansuose buvo parodyti 28 filmai.  Seansus organizuoja kino naujienų tinklalapis KINFO.LT.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder