Joanne  Rowling

Hario Poterio autorė Džoana Rouling ką tik laimėjo kultūrinį karą

Džoana Rouling (Joanne Rowling), visame pasaulyje dievinamos fantastinių knygų apie Harį Poterį serijos autorė, pastaraisiais metais tapusi kai kurių sluoksnių atstumtąja dėl savo požiūrio į transseksualus, regis, ką tik laimėjo kultūrinį karą, kuriame kovojo pastaruosius penkerius metus, rašo amerikiečių „Newsweek“ leidinys.

Tai neįtikėtinas sugrįžimas, primenantis patį Harį Poterį, „Berniuką, kuris gyveno“ (arba tamsos lordą Voldemortą, priklausomai nuo jūsų nuomonės).

Nuo 2019 m. D.Rouling sukėlė aistringas diskusijas ir pasipriešinimą dėl savo pasisakymų apie transseksualus-moteris ir primygtinio reikalavimo joms apibūdinti vartoti vyriškus įvardžius.

Didžiojoje Britanijoje gimusi rašytoja viešai palaikė moteris, abejojančias transseksualų-moterų lytinės tapatybės teisėtumu, ir didžiąją dalį savo kanalo „X“ tinkle, (buvusio Twitter), skyrė pasisakymams šiuo klausimu.

Pasaulio garsenybės pasmerkė jos pasisakymus, socialinės žiniasklaidos naudotojai jos pažiūras pavadino „šlykščiomis“, o aktyvistai išvadino ją „TERF“ – transseksualus atmetančia radikalia feministe.

Kita vertus, ji taip pat sulaukė palaikymo už savo poziciją, o socialiniuose tinkluose, kai tik vėl prasideda debatai, su pertraukomis pasirodo „#IStandWithJKRowling“.

Dabar, jau seniai po to, kai Džoana Rouling pripažino, kad galėjo nepataisomai sugadinti savo [moralinį] palikimą, ji vėl tvirtai sugrįžo į savo vietą.

Warner Bros. Discovery (WBD), pramogų milžinė, grąžinanti jos Hario Poterio frančizę į ekranus kaip HBO televizijos laidą, lapkritį pareiškė, kad ne tik dirbs su ja šiame projekte, bet ir nemato reikalo veltis į triukšmą dėl jos pasisakymų apie transseksualumą.

Lapkričio 12 d. spaudos renginyje HBO pirmininkas ir generalinis direktorius Casey Bloysas sakė, kad J. K. Rowling „labai, labai aktyviai dalyvavo rašytojo ir režisieriaus atrankos procese“, ir pridūrė, kad J. K. Rowling pasisakymai apie translytiškumą „neturėjo įtakos serialo atrankai, rašytojų ar prodiuserių samdymui“.

Po to tinklo atstovas spaudai paskelbė pareiškimą, kuriame D.Rouling indėlį [į kultūrą] pavadino „neįkainojamu“ ir pasakė apie jos kryžiaus žygį prieš transseksualumą: „D.Rouling turi teisę reikšti savo asmenines pažiūras. 

Mes ir toliau sutelksime dėmesį į naujojo serialo kūrimą, kuriam jos dalyvavimas bus tik į naudą.“

Tai nepaprastai garsus kompanijos, kuri ilgai tylėjo apie D.Rouling, baimindamasi gerbėjų pasipriešinimo, pritarimas. Kultūriniai debatai dėl transseksualų teisių įžengia į naują etapą, ir panašu, kad J. K. Rowling tapo viena iš nugalėtojų.

Joanos Rouling karas dėl transseksualumo problemų

Diskusijos dėl J. K. Rowling požiūrio į transseksualų klausimus prasidėjo 2019 m. gruodį ir suintensyvėjo 2020 m. birželį, po kelių pareiškimų ir veiksmų, kurie sukėlė plačias diskusijas.

2019 m. D.Rouling viešai palaikė mokslininkę Mayą Forstater, kuri po kritiškų pasisakymų apie lytį neteko darbo. Tviteryje Džoana Rouling rašė: „Renkitės, kaip tik norite. Vadinkite save kaip tik norite… 

Bet versti moteris išeiti iš darbo už tai, kad jos pareiškė, jog lytis yra tai, kas tikra?“

2020 m. Džoana Rouling savo interneto svetainėje paskelbė 3600 žodžių esė, kurioje gynė savo pažiūras. Ji išreiškė susirūpinimą dėl transseksualų aktyvizmo, vienos lyties erdvių saugumo ir moterų bei mergaičių teisių. 

Šios pažiūros susilaukė plačios LGBTQ+ teisių gynimo grupių, gerbėjų ir pavienių asmenų kritikos, kurie kaltino ją transfobija.

Internetinės gerbėjų bendruomenės atsiribojo nuo jos, kai kurios pašalino jos vardą iš gerbėjų turinio arba organizavo su Hariu Poteriu susijusių produktų boikotą. 

Pati D.Rouling pasinaudojo savo prieštaringu statusu ir bendravo su savo kritikais socialiniame tinkle „X“, vaizduodama save kaip asmenį, kovojantį prieš „Cancel kultūrą“ ir pasisakantį už moterų teises.

„Reikalas tas, kad tie, kuriuos gąsdina mano pozicija, dažnai nesupranta, kokia išties niekinga man atrodo jų pozicija“, – rašė ji esė šių metų pradžioje.

D.Rouling knygų herojaus, Hario Poterio, filmų žvaigždės Danielis Radcliffe’as, Emma Watson ir Rupertas Grintas, kurių karjerą pradėjo ši frančizė, viešai pasmerkė jos komentarus.

Eddie Redmayne’as, Rouling sukurtos „Fantastinių žvėrių“ serijos žvaigždė, taip pat prisijungė prie kritikų.

„Transseksualai moterys yra moterys. Bet koks priešingas teiginys ištrina transseksualų tapatybę ir orumą“, – rašė Radcliffe’as 2020 m. ne pelno siekiančiai organizacijai ‚The Trevor Project‘ skirtoje esė.

Pastebėta, kad 2022 m. J. K. Rowling nedalyvavo specialiame „Hario Poterio“ 20-mečiui skirtame filme, sukurtame kartu su šios frančizės žvaigždėmis, todėl pasigirdo nepatvirtintų šnekų, kad dėl savo pozicijos transseksualų klausimais ji tapo pernelyg toksiška kitiems. Pati Džoana teigė, kad atsisakė kvietimo dalyvauti specialiajame filme.

Kodėl „Warner Bros.“ dabar priima JK Rowling

WBD tikisi, kad Haris Poteris gali sugrąžinti magiją į sunkumų kamuojamą pramogų verslo milžinę. Pastaraisiais metais bendrovė susidūrė su dideliais finansiniais sunkumais, o antrąjį šių metų ketvirtį patyrė beveik 10 mlrd. dolerių nuostolių. Be to, WBD turi apie 40 mlrd. dolerių grynosios skolos.

Vadovaujant generaliniam direktoriui Davidui Zaslavui, bendrovė iš naujo įvertino savo turinio portfelį, sutelkdama išteklius į sėkmingas frančizes, kad padidintų pelningumą ir auditorijos įsitraukimą.

Planuojamas HBO Hario Poterio televizijos serialas – septynių sezonų projektas, kurio kiekvienas sezonas bus skirtas vienai iš knygų, – yra šios strategijos kertinis akmuo. Tikimasi, kad serialas bus pradėtas kurti kitais metais, o jo premjera įvyks 2026 m.

WBD, palaikydama Džoaną Rouling, mano, kad autorės dalyvavimas kūrybiniame procese yra naudingesnis už neigiamos reakcijos riziką.

„Viešai palaikydama J. K. Rowling, „Warner Bros.“ investuoja į itin kūrybingą ir sėkmingą autorę, o ne užima viešą poziciją prieštaringai vertinama transseksualų tema“, – „Newsweek“ leidiniui sakė pasaulinės ryšių su visuomene įmonės „Red Banyan“ generalinis direktorius Evanas Niermanas.

„Warner Bros.“ palaikymas Rouling atžvilgiu sustiprina jos atsparumą internetinių užgauliojimų akivaizdoje ir suteikia jai kūrybinės jėgos, kuri yra pernelyg svarbi Hario Poterio frančizės dalis, kad ją būtų galima ignoruoti. Jos atsisakymas būti „atšauktai“ po nuolatinių išpuolių rodo, kaip išvengti visiško nutildymo“, – pridūrė jis.

<…>

Posūkis debatuose apie transseksualus

WBD gina J. K. Rowling, o tai leidžia manyti, kad kultūrinis kraštovaizdis, susijęs su transseksualų teisėmis, keičiasi. Šio mėnesio pradžioje Donaldas Trampas (Donald Trump) prezidento rinkimuose triumfavo prieš Kamalą Harris, vykdydamas kampaniją, kurios metu transseksualų klausimai buvo iškelti į pirmą vietą.

„Kamala palaiko už juos. Prezidentas Trumpas yra už jus“, – teigiama vienoje Trumpo reklamoje, kuri buvo parodyta daugiau nei 15 000 kartų. Spalį vykusiame mitinge gimtajame Niujorke D. Trampas taip pat pažadėjo, kad jei bus išrinktas, „neleis vyrams dalyvauti moterų sporte“.

Amerikiečiai iš esmės pritaria tam, kad būtų užkirstas kelias transseksualų diskriminacijai. Tyrimų centro „Pew Research Center“ 2022 m. gegužės mėn. atlikta 10 188 suaugusių JAV gyventojų apklausa parodė, kad maždaug 8 iš 10 respondentų teigė, jog transseksualai yra diskriminuojami, o dauguma teigė, kad jie turėtų būti apsaugoti nuo diskriminacijos „darbo vietose, būstuose ir viešosiose erdvėse“.

Tačiau konkrečiais klausimais, pavyzdžiui, dėl dalyvavimo sporte, kurį pabrėžė D. Trampas, sutarimo yra gerokai mažiau. Sausį atlikta „YouGov“ apklausa parodė, kad 59% amerikiečių nepritaria tam, kad transseksualūs sportininkai galėtų žaisti jų prigimtinę lytį neatitinkančiose sporto komandose, o 19% tam pritaria.

Ta pati apklausa parodė, kad 50% amerikiečių nepritaria tam, kad transseksualams būtų leista naudotis jų biologinės lyties neatitinkančiais tualetais, palyginti su 31% tam pritariančių.

„Atsižvelgiant į D. Trampo perrinkimą, šis pokytis nestebina, ir manau, kad jis taps norma“, – sakė D. Niermanas.

D. Trampo pergalė įvyko pastaraisiais metais vis labiau besipriešinant prieš transseksualų teises. „Bud Light“ sprendimas suvienyti jėgas su transseksualu „TikTok“ influenceriu Dylanu Mulvaney 2023 m. paskatino šios įmonės alaus boikotą.

Dėl to tiesiogiai sumažėjo pardavimai. Su panašiais išpuoliais dėl LGBTQ+ rinkodaros susidūrė ir „Target“ bei kitos įmonės, kai kuriais atvejais patyrę realios žalos savo pelnui.

Šiais metais kelios įmonės vengė remti „Pride“ mėnesį ir dabar atšaukia įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) politiką.

Neseniai „Bud Light“ paskelbė apie naują partnerystę su prieštaringai vertinamu komiku Shane’u Gillisu, kuris buvo atleistas iš laidos „Saturday Night Live“ po to, kai rasistiškai įžeidžiamai atsiliepė apie azijiečius.

Oliveris Batemanas (Oliver Bateman), rašydamas internetiniam naujienų žurnalui „UnHerd“, šį žingsnį apibūdino kaip „korporacinės Amerikos būdą paskelbti, kad progresyvioji revoliucija oficialiai baigėsi“.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder