Klaipėda prieš 100 metų (9)
Prieaugis
Prieš šimtą metų lapkričio 18-ąją „Klaipėdos žinios“ suskaičiavo, kiek per pirmus du 1924 m. ketvirčius ir kiek per 1921-1924 m. buvo vedybų, gimimų, kiek mirčių ir koks buvo prieaugis Klaipėdos krašte.
"Pirmą 1924 m. bertainį (ketvirtį. - Autor. past) Klaipėdos krašte užregistruotos 186 vedybos, 976 gimimų (tarp jų 36 kūdikiai gimė negyvi), 654 mirimai (įskaitant negyvus naujagimius). Tuo būdu prieaugio skaičius siekia 322. Antrą 1924 bertainį užregistruotos 286 vedybos, 1021 gimimų (tarp jų 34 gimę negyvi), 563 mirimų, tad prieaugio skaičius 458.
Kudirkos paminėjimas
"1899 metais, lapkričio 16 d., mirė didis lietuvių tautos atgimimo vyras, D-ras Vincas Kudirka. Š. m. lapkričio 16 d. sukanka lygiai 25 metai nuo V. Kudirkos mirties.
Jam pagerbti Klaipėdos lietuvių gimnazija ir suaugusiųjų kursai, Mokytojų seminarijos salėje surengė šventę sekančia programa: Gimnazijos direktoriaus P. Mašioto pranešimas iš V. Kudirkos biografijos, V. Kudirkos eilių deklamavimas, Kudirkos išpažinties skaitymas, arba kaip V. Kudirka iš sulenkėjusio virto lietuviu. Šventė baigiama Tautos Himnu, kuris taip pat V. Kudirkos parašytas ir sukomponuotas."
Mėsos eksportas į Prancūziją
1924-ųjų lapkričio 19-ąją „Klaipėdos žiniose“ informuojama apie pirmąją mėsos eksporto partiją laivais į Prancūziją.
Buvo rašoma: „Šiomis dienomis bendrovės “Maistas" siunčia savo pirmutinį mėsos transportą į Paryžių.
Žinomas pirklys P. Drucanas, kuris jau pirmiau gabeno į Paryžių mėsą ir dešras, dabar yra pasiėmęs transportuoti užsakytą mėsą jūrės keliu, iš Klaipėdos į Paryžių.
Tuo tikslu yra užsakytas prancūzų laivas su šaldytuvais, kuris jau randasi pakely į Klaipėdą.
Šį kartą išvežama 16 000 kg avienos, 8 000 kg jautienos ir 2 000 kg konservų. Pranešama dar, jog po kokių 5-6 dienų išvyksiąs mėsos transportas iš Kauno, ir bendrai laukiama daug užsakymų iš Paryžiaus, nes prancūzai susidomėję mėsos gabenimu iš Lietuvos."
Žinomas pirklys P. Drucanas, kuris jau pirmiau gabeno į Paryžių mėsą ir dešras, dabar yra pasiėmęs transportuoti užsakytą mėsą jūrės keliu, iš Klaipėdos į Paryžių.
Kalėjimas už lietuvių kalbą
Tame pačiame laikraštyje yra ir toks pranešimas, kad „Šilutės valsčiaus teismas nubaudė pil. Lėbartą 50 litų pabaudos arba 5 dienoms kalėjimo už tai, kad pastarasai, būdamas š.m. lapkričio mėn. 17 d. liudininkas vienoje byloje, pageidavo tiesiog teisėjui savo parodymus duoti lietuvių kalba. Lėbartas už šį pageidavimą eisiąs 5 dienas kalėti“.
Statyba Klaipėdos mieste
1924 m. lapkričio 21 d. „Klaipėdos žiniose“ publikuotame straipsnyje „Statyba Klaipėdos mieste“, kurį pasirašo Stulpas, informuojama, kad statybos mieste intensyviai vyksta.
„Ryto“ spaustuvės namų statymas Simono Dacho - Šaulių gatvėje jau šauniai pažengęs. Dirba keletas dešimčių darbininkų išsijuosę. Namai (sulig projekto) žada būti labai reprezentatyvūs. Sieberto spaustuvės namai ką tik užbaigti statyti. Henningo spaustuvė irgi deda plytą ant plytos ir nori susikurti sau geresnę buveinę.
P. Gubernatoriaus vila Moltko gatvėje jau gatavai pastatyta ir baigiamas įrengimas. Priešais baigta statyti kita vila. Moltko gatvė dabar kaip ir gražiausia visam mieste, žiūrint gatvės architektūros. Bet būtų dar gražesnė, jei būtų išvengta tie gotiškieji namų galų profiliai.
Liepojaus gatvėje Direktorija baigia statyti naują tos pat rūšies namą, kaip ir kiti toje aikštėje. Tame naujame name kambariai yra mažesni, negu kituose namuose, idant daugiau šeimynų sutilptų. Gyvens čia valdininkai. Butai užimti jau nuo pavasario. Apačioje Klaipėdos moterų draugija įrengs naują viešą įstaigą.
Ties Liepojaus aikšte baigta statyti viena (sinagogos stiliuje) vila ir vienas gyvenamas namas. Stato pirklys Marcus Millner.
Akcinė Bravorų bendrovė pastatė savo direktoriams toje pat gatvėje puikius namus ir dar rengiama kažin kas, tur būt krautuvė arba „alaus mėginimo kampelis“.
Liepojaus g. 21, šalia Tautinio Lietuvių Banko, remontuojamas namas iš pamatų. Vietoj dviejų buvusių krautuvių įtaisoma viena didelė, lietuvio pirklio Pempės drožerija.
Palangos gatvėj kurpius Hinz ką tik pasistatė namuką su krautuvėle apačioje. Pirmiau toj vietoj stovėjo apgriuvusi sovietiško styliaus „bakužė“ iš kažin kiek senų laikų.
Miesto Skerdyklos padidino savo įmonę ir pastatė naują trobą galvijams.
Priemiesty, šalia Paupio dvaro (kur yra Konservatorijos orkestro internatas), pradėta statyti Kr. Direktorijos namai socialiniam reikalams. Statoma tik pirmoji dalis. Iki Kalėdų gal bus po stogu.
Statomų namų Smeltės ir Vitės gale negalima čia suminėti. Bet statyba visur judri."
O kas negali sau pasistatyti naujų namų, aptepa ekzotiniomis spalvomis seną trobą ir išrodo kaip nauja. Reikia mokėti gelbėtis.
Rašyti komentarą