Saulės Bliuvaitės filmas „Akiplėša“ nominuotas Europos kino apdovanojimui

Svarbiausius kino apdovanojimus Europoje rengianti Europos kino akademija paskelbė šiemetinius nominantus. Režisierės Saulės Bliuvaitės debiutinis filmas „Akiplėša“ varžysis dėl Europos atradimo – tarptautinės kino kritikus vienijančios FIPRESCI asociacijos apdovanojimo. Geriausieji bus paskelbti gruodžio 7 d. Liucernoje, Šveicarijoje, vyksiančiuose Europos kino apdovanojimuose.

Europos atradimo – FIPRESCI apdovanojimas yra vienas pagrindinių Europos kino apdovanojimų prizų, jis skiriamas pirmąjį ilgo metro filmą sukūrusiems režisieriams. 

Nominantus iš visų šiais metais sukurtų debiutinių Europos filmų šiam apdovanojimui rinko Europos kino akademija ir tarptautinė kino kritikų asociacija FIPRESCI. Šiemet dėl geriausio europietiško debiuto varžysis 6 filmai.

„Europoje kasmet sukuriama daugiau nei 2000 filmų, tad vien patekti į tokią atranką – didelė garbė, pasiekimas ir pasisekimas. 

O atsidurti galutinėse apdovanojimų nominacijose kartu su geriausiais europietiškais debiutais – išvis neįtikėtina. Esu labai laiminga“, – sako režisierė Saulė Bliuvaitė, Europos kino apdovanojimų ceremonijai sugrįšianti ten, kur sėkmingai prasidėjo tarptautinė filmo „Akiplėša“ kelionė – į Šveicariją. 

Čia vasarą vykusiame prestižiniame Lokarno kino festivalyje filmas nuskynė pagrindinį prizą – „Auksinį leopardą“.

Europos kino apdovanojimuose ir net Europos atradimo – FIPRESCI nominacijoje Saulė Bliuvaitė dalyvauja jau ne pirmą kartą. 2020-aisiais tokiam pačiam prizui buvo nominuotas režisieriaus Jurgio Matulevičiaus filmas „Izaokas“, kurio scenarijaus bendraautorė ir viena iš montažo režisierių buvo S. Bliuvaitė. 

„Akiplėša“ yra tik trečias lietuvių filmas, nominuotas šioje Europos kino apdovanojimų kategorijoje, o pirmasis 1992 metais čia buvo atrinktas Šarūno Barto filmas „Trys dienos“.

Geriausio europietiško debiuto nominantė „Akiplėša“ dėmesio sulaukia ne tik Europoje – filmas apkeliavo ar dar keliaus į kiekvieną pasaulio žemyną. „Akiplėša“ iš viso jau pelnė 8 tarptautinius apdovanojimus ir 10 nominacijų. 

„Šiuo metu turime daugiau nei 50-ies festivalių, kur buvo ar bus rodoma „Akiplėša“, sąrašą – nuo Kanados iki Australijos, nuo Indonezijos iki Brazilijos. Ir tai greičiausiai dar ne galutinis filmo kelionių tvarkaraštis“, – džiaugiasi filmo prodiuserė Giedrė Burokaitė.

Po pasaulinės premjeros Lokarne, filmas „Akiplėša“ jau buvo parodytas Sarajevo (Bosnija ir Hercegovina), Helsinkio (Suomija), „Manaki Brothers“ (Š. Makedonija), Varšuvos (Lenkija), Čikagos (JAV), Kalgario (Kanada), Vankuverio (Kanada), Reikjaviko (Islandija), Leideno (Nyderlandai), Gento (Belgija), Adelaidės (Australija), Rio de Žaneiro (Brazilija) ir kituose tarptautiniuose festivaliuose. 

Saulės Bliuvaitės filmas „Akiplėša“ seka dviejų į paauglystę žengiančių merginų tapatybės paieškas nykiame industriniame rajone, kur smalsumas ir pavojus egzistuoja kaip vienas nuo kito neatsiejami dalykai. 

Trylikametės merginos dar nežino, ką joms pačioms reiškia grožis, seksualumas ir meilė, tad vadovaujasi kiemo draugų suvokimais, bando atkartoti tai, kas aplinkoje laikoma „normalumu“. 

„Akiplėša“ – tai filmas apie norą pritapti ir kainą, kurią sumokame, bandydami pasiekti tobulumą.

„Akiplėša“ – debiutinis ilgametražis Saulės Bliuvaitės filmas. Jos anksčiau sukurto trumpametražio dokumentinio filmo „Limuzinas“ premjera įvyko Niujorko Moderniojo meno muziejaus (MoMA) organizuojamame JAV kino festivalyje „New Directors / New Films“, šis filmas Varšuvos kino festivalyje pelnė geriausio trumpametražio dokumentinio filmo apdovanojimą. 

Lietuvos žiūrovai filmą „Akiplėša“ galės išvysti 2025-ųjų pavasarį. Jame pagrindinius vaidmenis sukūrė debiutuojančios aktorės Vesta Matulytė ir Ieva Rupeikaitė, taip pat vaidino Giedrius Savickas, Eglė Gabrėnaitė, Vilma Raubaitė. Operatorius: Vytautas Katkus, dailininkas: Paulius Aničas, kompozitorius: Gediminas Jakubka, prodiuserė: Giedrė Burokaitė, vykdančioji prodiuserė: Justė Michailinaitė. Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder