Tik Dainų šventėje gali pajausti Praamžiaus dvasią

Šimtmetį mininti Dainų šventė šiemet susideda iš dvylikos segmentų. Vienas jų - šokių diena „Amžių tiltais“, kuri vyks liepos 5 dieną Lietuvos futbolo federacijos stadione. Kaskart Šokių dienos koncerto žiūrovai laukia dėl nuostabą keliančio atlikėjų masiškumo. Anot organizatorių, 9000 šokėjų kompozicijas atlieka taip organiškai, tarsi visi kasdien repetuotų tūkstantiniame rate.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Šokio katedros vedėjas, profesorius, humanitarinių mokslų daktaras, lietuvių tautinių šokių kūrėjas Vidmantas Mačiulskis yra Lietuvos dainų švenčių Šokių dienos scenarijaus autorius, meno vadovas ir vyriausiasis baletmeisteris. Ta proga „Vakarų ekspresas“ kalbina maestro V. Mačiulskį apie jo Dainų šventės matymą, svarbą bei patirtis.

Kokį pirmą prisiminimą apie Dainų šventę esate išsaugojęs?

Dainų šventėje kaip šokėjas dalyvavau tris kartus nuo 1977 metų. Tada pirmąkart pamačiau Vilnių, įlipau į Gedimino kalną. O ir tas miegojimas mokyklose ant grindų, bendros naktinės šokėjų išdaigos atpirko dieninių repeticijų sūrų prakaitą ir nuovargį.

Kokia patirtis Dainų šventėje jums svaresnė: šokėjo ar šokių kolektyvo vadovo?

Tai labai skirtingos, bet kartu ir panašios patirtys. Jei esi šokėjas, tai daugiau jaudiniesi dėl šokio eigos, aikštės brėžinio. Kai esi vadovas, jau atsakai už visą kolektyvą.

Rūpinies, kad tavo šokėjai gerai žinotų šventės repertuarą, būtų sotūs ir išsivežtų iš šventės geriausius prisiminimus.

Ką jums reiškia Dainų šventė?

Man Dainų šventė - tai kažkas nerealaus, kai vienoje vietoje susirenka visa Lietuva, kai kiekvieno pasirodymo metu tarsi jauti visų bendrą alsavimą, bendrą širdžių plakimą.

Kai Šokių šventės pabaigoje visi 9000 šokėjų atlieka „Suktinio“ šokį, jauti virš stadiono sklandančią nematomą Praamžiaus dvasią, jauti bendrystės ir pasididžiavimo jausmą, kad esi šios valstybės pilietis.

Kokia būtų Lietuva be Dainų šventės?

Man Dainų šventė asocijuojasi su pačia mūsų valstybe. Juk į šventę susirenka dalyviai iš visų Lietuvos kampelių. Visą savaitę šurmuliuojantis Vilnius panašus į bičių avilį, bendrą mūsų korį.

Manau, kad būtent Dainų šventės prisidėjo prie nepriklausomybės atgavimo taikiu būdu. Jos palaikė tautiškumo ir savivertės jausmą, norą išlikti savitiems bei saugoti savo tėvų tradicijas.

Ar savo gyvenimą skaičiuojate laikotarpiais nuo vienos iki kitos Dainų šventės?

Priklausau šiai kategorijai žmonių. Tarp respublikinių Dainų švenčių vyksta Baltijos šalių studentų dainų šventės „Gaudeamus“, kuriose teko dirbti jau 7 kartus, taip pat Lietuvos moksleivių šventės.

Tad visas mano kūrybinis gyvenimas ir bėga nuo vienos šventės iki kitos.

Su kokiais šokių kolektyvais šiemet vyksite į Dainų šventę?

Vykstu su dviem šokėjų kolektyvais - Klaipėdos universiteto tautinio meno ansambliu „Vytinė“ ir kultūros centro Žvejų rūmų tautinio šokio sambūriu „Vėlunga“ šokėjais.

Kiek laiko ir kaip intensyviai šokių kolektyvai ruošiasi Dainų šventei?

Pasibaigus vienai Dainų šventei, jau vyksta pasiruošimas kitai.

Kaip šokių kolektyvų nariai vertina Dainų šventę?

Labai teigiamai. Visiems tai yra garbės reikalas, nes daugelio jų tėveliai ar artimi bičiuliai jau buvę Dainų šventėse. Tad visi nori pajusti tą bendrystės jausmą.

Šokių dienos koncerto „Amžių tiltais“ programoje vyks keturių dalių visų amžiaus šokių grupių meniniai pasirodymai. Svarbiausia Šokių dienos programos idėja - amžinas savųjų tiltų ieškojimas, vedantis į žmogaus, gamtos, tautos ir valstybės darną.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder