Vilius Kavaliauskas: „Vilniaus Beatričę“ prisiminė Anykščiuose

Beatričė Kleizaitė-Vasaris (1925-2023) paliko pėdsaką daugelyje Lietuvos muziejų, daugelyje miestelių. Vis dėlto jos didžiausias darbas paliktas sostinėje – tai ji, kai mes viską tik griovėme ir dėl visko riejomės, mums pastatė Gedimino paminklą. Beatričė už tai apdovanota Gedimino ordinu, o Vilniuje ji tapo pirmąja Barboros Radvilaitės medalio dama. 

Bet Vilniaus valdžia dabar to gal ir neatsimena, juo labiau, kad dar Šimašius likvidavo ir iš aukso gamintą Barboros medalį. Dabar Renesanso legendą primins tik dvi kaukolės ant pagalvių (taip atrodys miesto valdžios ir Dailininkų sąjungos paminkliukas prie Mindaugo tilto).

Todėl Beatričės Vasaris gimimo 100-ąjį gimtadienį minėjo ne sostinėje, o Anykščių Angelų muziejuje. 

Dėkingi anykštėnai pagerbė moterį, kuri ne tik inicijavo, bet ir dovanojo literatūros miestui nepaprastai optimistiškai nuteikiantį muziejų. 

Ta proga muziejuje vyko ir Vytautui Kašubai (Gedimino paminklo autoriui) skirta skulptūros paroda. Tai jo kūrybos pergabenimu į Lietuvą rūpinosi Beatričė. 

Neabejotinai šią energingosios kultūrininkės sukaktį minės ir Marijampolė – ten veikia taip pat mecenatės dovanota Menų galerija. 

Ir kai Vilniaus ar Kauno muziejuose praeisime pro Adomo Galdiko ar Vytauto Igno drobe,s prisiminkime, kad jos čia – Beatričės dėka. 

Reikėjo tik vienos moters, kad pas mus tiek pagausėtų kultūros.

Nuotraukoje: minėjimo Anykščiuose iniciatoriai menotyrininkai Nijolė Tumėnienė, Vytautas Balčiūnas ir Angelų muziejaus vadovas Tomas Tuskenis prie Beatričės pagrindinio darbo – Gedimino paminklo Vilniuje modelio.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder