„Itališkas maistas daugeliui asocijuojasi su šeima, juoku, sotumo jausmu ir itin kokybiškais ingredientais. Šios šalies maistą yra labai pamėgę ir lietuviai. Pastebime, kad pirkėjai noriai perka, ieško itališkų produktų ir stengiasi į savo namus įnešti Itališkos virtuvės kvapo. Kalbant apie šios šalies maistą – jis neįsivaizduojamas be šviežių, vietinių produktų.
Patiekalai dažnai yra gardinami žolelėms, įvairiausiais sūriais, ypač kokybišku alyvuogių aliejumi, kumpiu. O vienas autentiškiausių ir ikoniškiausių itališkų patiekalų – makaronai“, – pasakoja V. Juodkazienė.
Italija suskirstyta net į 20 regionų, o kiekvienas regionas turi ne tik jam būdingas tradicijas, tarmę, bet ir, žinoma, jame gaminamus šviežiausius itališkus produktus bei autentiškus patiekalus. Italai labai didžiuojasi savo kilme, šalimi ir jos kultūra – paklausus italo iš kur jis yra kilęs, jis pasakys ne tik savo regioną ir bet ir mažiausio kaimelio pavadinimą bei papasakos, kodėl jo gimtame mieste makaronai ar kiti patiekalai yra skanesni negu gretimame.
Pavyzdžiui, Lombardijoje žmonės labiau nei makaronus mėgsta polentą, toskaniečiai – tikri duonos gaminimo meistrai, o Kampanija – dar vieno ikoniško Italijos patiekalo – picos – gimimo vieta.
V. Juodkazienė pasakoja, kad itališko maisto populiarumo paslaptis – lengvai paruošiami, šilti ir daug ingredientų nereikalaujantys patiekalai. O kad Italija kvepiančius patiekalus pasigaminti galėtumėte ir namuose, maisto ekspertė išskiria 5 produktus, kuriuos privalote turėti savo šaldytuve arba spintelėse.
Parmezanas. Be šio kietojo sūrio itališka virtuvė neįsivaizduojama. Jis yra kilęs ir gaminimas Emilijos-Romanijos bei Lombardijos regionuose. Parmezanas – organizacijos „Consorzio del Parmigiano Reggiano“ saugomas produktas ir yra gaminamas pagal nustatytas, oficialiai patvirtintas taisykles. Parmezanas – universalus produktas. Jį Italijoje naudoja ir picoms, makaronams, rizotui gardinti, tačiau jis valgomas ir vienas, kaip užkandis.
Parmos kumpis yra kilęs iš Italijoje esančio iš saulėtojo Parmos regiono. Šis gaminys, kaip ir balzamiko actas ar parmezano sūris, vadinamas vienu iš itališko maisto perlų. Svarbu ir tai, kad kiaulės čia šeriamos parmezano išrūgomis ir grūdais – tai suteikia kumpiui ypatingą skonį ir savitą spalvą. Parmos kumpis Italijoje dažnai patiekiamas su melionu arba derinamas su mocarela ar parmezano sūriu. Juo taip pat gardinamos picos ar makaronų patiekalai.
Alyvuogių aliejus. Vienas iš svarbiausių itališkos virtuvės ingredientų – ypač tyras, kokybiškas alyvuogių aliejus. Italai aliejumi gardina ne tik salotas, bet ir makaronų patiekalus, jį naudoja kaip padažą picoms, valgo kartu su duona. Alyvuogių aliejus – ne tik skanus, bet ir sveikas ingredientas.
Mitybos ir maisto gaminimo ekspertai sutaria, kad tai yra vienas iš universaliausių ir sveikiausių aliejų, jame gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, antioksidantų. Italai taip mėgsta alyvuogių aliejų, kad juo gardina netgi vanilinius ledus.
Makaronai. Dar vienas produktas, tapęs visiškai neatsiejamu nuo Italijos, – makaronai. Skaičiuojama, kad yra net 350 skirtingų makaronų rūšių, ir maždaug keturis kartus daugiau jų pavadinimų! Taip atsitiko dėl to, kad kai kurie makaronų tipai skirtingomis kalbomis turi skirtingus pavadinimus, o, pavyzdžiui, Italijoje makaronų pavadinimai skiriasi ir priklausomai nuo regiono ar vietovės.
Dažniausiai makaronai gardinami įvairiausiais padažais, sūriais, kumpiu, tačiau vienas populiariausių itališkų patiekalų, kuris yra gaminimas iš makaronų – lazanija. Makaronai taip pat dedami į sriubas, o šalti valgomi su salotomis.
Brusketa. Itališko maisto puota neįsivaizduojama ir be užkandžių. Sūriai, kumpiai, alyvuogės, pomidorai – dažniausiai valgomi itališki produktai, tačiau dar vienas užkandis be kurio dažnai neapsieina nė vienas itališko stiliaus vakarėlis – itališki sumuštiniai, kitaip dar vadinami brusketomis. Brusketos dažniausiai gaminamos iš šviežios itališkos duonos, kuri yra patiekiama su įvairiausiomis užtepėlėmis. Pavyzdžiui, pesto, alyvuogių ar saulėje džiovintų pomidorų.
Rašyti komentarą