9 namų apyvokos daiktai, kuriuos privalote reguliariai keisti

9 namų apyvokos daiktai, kuriuos privalote reguliariai keisti

Kada paskutinį kartą keitėte kasdien naudojamus namų apyvokos daiktus?

Nors tokie pagrindiniai daiktai kaip oro drėkintuvai ar virtuvės kempinėlės gali dar ilgai tarnauti, ekspertai atkreipia dėmesį, kad norint išvengti infekcijų ir kitų sveikatos problemų, svarbu reguliariai keisti namų apyvokos daiktus.

Nepakeitę šių daiktų, galime susidurti su galimomis infekcijomis, kvėpavimo takų ir odos sveikatos problemomis.

Pasak K. Wada, kai kurie produktai, pavyzdžiui, nelimpančios virtuvės indai ar plastikiniai maisto indai, gali būti veikiami tam tikrų cheminių medžiagų, kai jie naudojami pasibaigus jų naudojimo laikui.

Šios cheminės medžiagos dažnai turi žinomą poveikį hormonų ir imuninės sistemos sveikatai. Kai kurie gaminiai taip pat gali būti susiję su padidėjusia tam tikrų rūšių vėžio rizika.

Štai daiktai, kuriuos ekspertai rekomenduoja reguliariai keisti.

Pagalvės

Pagalvės, įskaitant dekoratyvines ant lovų ir sofų, laikui bėgant kaupia negyvas odos ląsteles ir bakterijas, o tai gali sukelti arba pabloginti alergiją ir paskatinti įvairias odos reakcijas.

Pagalvėse taip pat gali veistis dulkių erkutės, kurios gali sukelti alergijos simptomus ištisus metus.

Rekomenduojama pagalves keisti kas 1-2 metus, tačiau yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti tarp keitimo periodų, kad pagalvės būtų švarios ir higieniškos.

Pavyzdžiui, hipoalerginis pagalvių užvalkalas gali apsaugoti pagalves nuo dėmių, dulkių erkučių ir patalinių blakių. Palm taip pat rekomenduoja pagalves kas 1-2 mėnesius 10-15 minučių įkišti į džiovyklę ant didelio karščio , kad padėtų dezinfekuoti ir suvaldyti dulkių erkutes.

Jei jūsų pagalvės yra su poliesterio užpildu, t. y. kimštos sintetiniu poliesterio pluoštu, siūloma jas keisti kasmet.

Čiužiniai

Kaip ir pagalvės, čiužiniai, laikui bėgant, kaupia negyvą odą, bakterijas, dulkių erkutes ir grybelį, sakė gydytoja Palm. Tai gali būti pavojinga jūsų sveikatai, ypač jei turite jautrią odą arba kenčiate nuo odos alergijos ar astmos.

Negyvos odos ląstelės ir bakterijos ant čiužinio pritraukia dulkių erkutes ir mažus vabalėlius, kurie palieka išmatas ant čiužinio, o tai gali sukelti kontaktinį dermatitą, odos sudirginimą, dilgėlinę arba pabloginti esamą astmos būklę.

Jei reguliariai siurbsite čiužinį ir naudosite hipoalerginę čiužinio apsaugą, kuri blokuoja dulkių erkutes ir negyvas odos ląsteles, Palm sakė, kad greičiausiai galėsite jo nekeisti net 7 metus. Jei ne, ji rekomenduoja čiužinį keisti kas 5 metus - nebent jaučiate dirginimą, tuomet čiužinį reikėtų keisti nedelsiant.

Be dulkių siurbimo ir apsauginių užvalkalų naudojimo, kas savaitę skalbkite patalynę, pašalinkite perteklinius daiktus iš lovos (pvz., pliušinius gyvūnus ir dekoratyvines pagalvėles) ir neleiskite į miegamąjį įeiti naminiams gyvūnams - tai padės išvengti dulkių erkučių.

Vonios kempinėlės

Vonios kempinėlės savo kampeliuose ir plyšiuose kaupia bakterijas, pelėsį ir grybelį, ypač jei jos laikomos drėgname duše ar vonios kambaryje.

Naudojant nešvarią vonios kempinę, laikui bėgant gali prasidėti alergijos, astma, odos infekcijos ar atsirasti spuogų.

Palm paaiškino, kad šie dažnai naudojami daiktai gali sudaryti sąlygas jūsų odai susidurti su bakterijomis ir grybeliais, kurie gali sukelti bėrimus, sudirgimą ar odos niežulį.

Be to, jei prausiatės duše su atviromis žaizdomis ar pažeista oda, į odą patekus bakterijoms, nešvari kempinėlė gali sukelti infekciją.

Niujorke dirbanti gydytoja alergologė ir imunologė Tania Elliot teigė, kad ant vonios kempinių taip pat gali augti pelėsis, dėl kurio gali atsirasti sloga, niežulys, čiaudulys, sinusų problemos ir galvos skausmas, ypač jei esate alergiški.

Jei norite naudoti vonios kempinę, Elliot siūlo kas 2-4 savaites įsigyti naują. Jei prieš šį laiką jūsų kempinė įgauna keistą kvapą, greičiausiai tai ženklas, kad ją reikia išmesti.

Jei galite apsieiti be vonios kempinės, geriausia jos atsisakyti. Vietoj to naudokite reguliariai plaunamą šluostę, kuri yra daug saugesnis ir švaresnis variantas.

Nelimpančios keptuvės

Nelimpančios keptuvės nėra amžinos. Jei pastebėjote, kad danga suskilinėjusi, vadinasi, laikas keptuvę išmesti ir pradėti naudoti naują.

Daugelyje nelimpančių keptuvių dangų yra PFAS,  kurios yra susijusios su daugeliu sveikatos problemų. Jei danga suskilinėja, yra didesnė tikimybė, kad šių cheminių medžiagų pateks į organizmą.

Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, PFAS gali pakenkti kepenims ir imuninei sistemai.

Pjaustymo lentos

Pjaustymo lenteles su giliais grioveliais gali būti sunku tinkamai išvalyti, todėl jose gali daugintis bakterijos, pelėsis ir virusai.

Dėl to gali būti užterštas maistas arba net atsirasti infekcijos rizika.

Gerai prižiūrima pjaustymo lenta gali tarnauti mažiausiai metus, o kitos, pavyzdžiui, medinės, - iki penkerių. Tačiau jei ant jūsų pjaustymo lentelės yra gilių griovelių, laikas ją pakeisti.

Eliotas sakė, kad pjaustymo lenteles galima patvarkyti ir išvengti užkrato plaunant jas karštame muiluotame vandenyje, vengiant pjaustyti mėsą ir daržoves ant tos pačios lentelės ir dezinfekuojant ją specialiu tirpalu.

Virtuvės kempinėlės

Virtuvinėse kempinėlėse gali veistis bakterijos, jos gali būti užkrėstos pelėsiais ir grybeliu.

Iš tiesų, 2017 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad panaudotose virtuvės kempinėlėse gyvena 362 skirtingų rūšių bakterijų. Bakterijų tankis siekė iki 45 milijardų viename kvadratiniame centimetre.

Iš esmės tai reiškia, kad ant jūsų virtuvinės kempinės yra vietų, kuriose bakterijų koncentracija gali būti tokia pat didelė kaip tualete.

Rekomenduojama keisti virtuvės kempines kas dvi savaites, tačiau pastebėjus matomų pelėsio ar grybelio požymių galima ir anksčiau. Jei kempinėlė skleidžia nemalonų kvapą, tai dar vienas ženklas ją išmesti.

Jei įmanoma, siūloma kas antrą dieną dezinfekuoti virtuvės kempines indaplovėje. Tai sumažina bakterijų plitimą ir tikimybę, kad jos bus užterštos pelėsiu ir (arba) grybeliu.

Plastikinės laikymo talpyklos

Laikui bėgant plastikiniai laikymo indai gali susibraižyti, būti pažeisti ar sutepti. Kai kuriais atvejais dėl tokio nusidėvėjimo juose taip pat gali apsigyventi bakterijos, kurios kelia pavojų maistui.

Be to, kai kuriuose plastikuose yra tokių medžiagų kaip BPA ir susijusių junginių, kurie gali paveikti mūsų hormonų sveikatą ir padidinti tam tikro vėžio riziką.

Paprastai plastikinius maisto indus reikėtų keisti kas šešis mėnesius ar metus, tačiau jei jie yra subraižyti ar ėsdinti, turėtumėte juos pakeisti iš karto, sakė Wada. Užuot naudojusi plastikinius indus, ji siūlo, jei įmanoma, rinktis stiklinius.

Drėkintuvas

Nors oro drėkintuvai gali būti veiksmingi gydant nosies, gerklės ir lūpų sausumą ar net užkertant kelią transepiderminiam vandens netekimui miegant, dauguma žmonių nesuvokia, kad jie taip pat gali būti kenksmingų bakterijų ir pelėsių veisimosi vieta.

Nors dauguma žmonių žino, kad drėkintuvus reikia valyti bent kartą per savaitę, daugelis nežino, kad filtrą ar vandens skydelį laikui bėgant reikia pakeisti.

Jei oro drėkintuvai nekeičiami, galite susidurti su bakterijomis ir pelėsiais, kurie auga oro drėkintuvų filtruose.

Rekomenduojama oro drėkintuvų filtrus arba vandens skydelius keisti bent kas 1-2 mėnesius. Tačiau jei norite išvengti rūpesčių, rinkitės ultragarsinį drėkintuvą su nuolatiniu keraminiu filtru, kuris sulaiko vandenyje esančias priemaišas.

Oro kondicionieriai

Oro kondicionieriaus įrenginio ventiliacijos angos gali kaupti dulkes ir kitas ore esančias daleles, pavyzdžiui, žiedadulkes. Kietųjų dalelių ir šiukšlių, surenkamų ventiliacijos angose, kiekis priklauso nuo vietovės, o didesnė rizika kyla didelio oro užterštumo ir stipraus gaisrų sezono rajonuose.

Kai sezono pradžioje įjungsite kondicionierių, į orą pateks šių alergenų, kurie gali sukelti kosulį, čiaudulį ir slogą.

Jei turite AC įrenginį, siūlmao keisti įrenginio ventiliacijos angas kas 3-6 mėnesius. Jei to vengsite, ne tik pakenksite švariam orui, bet ir gali dažniau sugesti jūsų šildymo ir kondicionavimo sistemos.

Šaltinis: www.health.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder