Egzistuoja net posakis „pražilo per vieną naktį“, kuomet kalbama apie didelį sukrėtimą patyrusį žmogų. Mitas tai ar tiesa, aiškinosi mokslininkai.
Kodėl plaukai pražyla?
Kodėl visi žmonės senatvėje tampa žili, nepaisant to, kad būdami jaunesni turėjo įvairiausių spalvų plaukus?
Moksliškai kalbant, žili plaukai nėra spalvą pakeitę plaukai. Iš tiesų jie tampa tiesiog bespalviai.
Žmogaus genetika suteikia tam tikrą plaukų spalvą visam gyvenimui. Tačiau senstant jūsų plaukų folikulai gamina vis mažiau tos spalvos pigmento, kol galiausiai iš vis liaujasi.
Taigi, pilkšvi plaukai reiškia, kad jūsų kūnas negeneruoja pigmento tokiu pat greičiu, kaip anksčiau.
Ar galime pražilti dėl streso?
Nors visų plaukai ilgainiui papilkėja, egzistuoja keli veiksniai, kurie gali pagreitinti procesą, ypač stresas.
Naujame 2020 m. Harvardo universiteto tyrime pastebėtas ryšys tarp streso ir žilų plaukų. Tyrėjai visų pirma norėjo sužinoti, kaip įvairus fizinis ar psichologinis stresas veikia plaukų spalvos pokyčius. Tyrimo su gyvūnais metu tiriamieji buvo paveikti įvairių stresorių. Tyrimo pabaigoje jiems pasirodė per anksti pilkėjančio kailio požymiai.
Mokslininkai daro prielaidą, kad kai kūnas patiria nuolatinį stresą, jis gali išbalansuoti chemikalus bei hormonus, o tai padidina plaukų folikulų silpnėjimą. Savo ruožtu tai gali paveikti melanino gamybą, kuris yra atsakingas už tai, kad jūsų plaukai turėtų tam tikrą spalvą.
Kokie kiti veiksniai skatina žilų plaukų atsiradimą?
Nors stresas neabejotinai gali sukelti ankstyvesnį pražilimą, yra ir kitų elementų, kurie skatina šį procesą.
Sveikatos ekspertai nurodo netinkamą mitybą ir tam tikrus vaistus kaip galimas priešlaikinio pražilimo priežastis dėl to, kad jie gali pakeisti subtilią kūno cheminę pusiausvyrą.
Vis dėlto, mokslininkai mano, kad genetika čia vaidina didžiausią vaidmenį. Štai kodėl vieni žmonės ima žilti dar jaunystėje, o kiti ryškiais plaukais džiaugiasi iki gana brandaus amžiaus.
Ar galite sustabdyti plaukų žilimą?
Nors natūraliai pražilusių plaukų spalvą pakeisti gali tik dažai, yra būdų, kaip atitolinti šį procesą ir ilgiau išlaikyti natūralią savo plaukų spalvą.
Įsitikinkite, kad jūsų racione gausu geležies, kalcio, keratino, įvairių B grupės vitaminų, cinko ir vitamino D. Papildai taip pat gali padėti gauti maistinių medžiagų, tokių kaip B grupės vitaminai, žuvų taukai ir biotinas. Jei esate rūkalius, metimas rūkyti taip pat gali pailginti natūralios plaukų spalvos gyvavimą.
Kalbant apie kasdienį gyvenimą, vienas iš geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti, yra rasti jums tinkančią streso valdymo praktiką: nesvarbu, ar užsiimtumėte joga ar meditacija, ar kelias minutes skirtumėte žurnalui, mėgstamam hobiui.
Rašyti komentarą