Ar tikrai Majai numatė pasaulio pabaigą: ką iš tikrųjų reiškė šios prognozės
2012 m. įvyko keli reikšmingi įvykiai: mirė vienišas Džordžas, NASA roveris „Curiosity“ nusileido Marse, o Feliksas Baumgartneris nusileido parašiutu nuo kosmoso krašto.
Tai taip pat buvo didelio apokaliptinio šurmulio metai - daugelis žmonių tikėjosi, kad pasaulio pabaiga įvyks gruodžio 21 d., nes kai kurios majų kalendoriaus interpretacijos tą dieną nurodė kaip apokalipsės momentą, rašo IFLScience.
Tačiau iš tikrųjų majai niekada nenumatė pasaulio pabaigos, o archeologiniai tyrimai parodė, kad jie tikėjosi, jog pasaulis išliks nenutrūkstamai.
Majų kalendorius 2012 m. pabaigoje baigė pagrindinį ciklą, todėl ši data buvo klaidingai interpretuojama kaip laikų pabaiga.
Majų kalendorius
Majai buvo laiko matavimo meistrai ir naudojo du pagrindinius kalendorius:
Haab, sudarytą iš 365 dienų, ir Tzolkin, turėjusį 260 dienų.
Šie kalendoriai veikė sinchroniškai ir kas 52 metus susilygindavo.
Ilgesniam skaičiavimui majai sukūrė ilgo skaičiavimo kalendorių, kuris buvo suskirstytas į 13 laikotarpių, vadinamųjų baktunų.
Tryliktojo baktūno pabaiga 2012 m. buvo laikoma didžiojo laiko ciklo pabaiga, o ne apokalipse.
Pagal majų kalendorių kitas ciklas paprasčiausiai prasidėdavo iškart po to, kai baigdavosi ankstesnis, ir nėra jokių įrodymų, kad senovės majai būtų numatę katastrofiškus įvykius pasibaigus ilgajam skaičiavimui.
Tortugero pranašystė
Viena garsiausių nuorodų į 13-ąjį baktuną yra užrašas ant Tortuguero 6 paminklo, datuojamas VII amžiumi.
Šiame užraše minimas su karu ir kūryba siejamo Bolono dievo Joktės sugrįžimas, ir jis buvo daugybės interpretacijų, vėliau tapusių apokaliptinių teorijų dalimi, objektas.
Tačiau užrašą analizavę archeologai priėjo prie išvados, kad jis tiesiog dokumentuoja svarbų įvykį, o ne pranašauja pasaulio pabaigą.
Majai 2012 m. pasaulio pabaigos neprognozavo, bet tikėjo, kad pasibaigus kiekvienam laiko ciklui prasideda naujas.
Jų kultūroje nebuvo jokio paskutiniojo teismo dienos, planetos sprogimo ar ateivių išsigelbėjimo.
Archeologai rado majų astronominių lentelių, siekiančių tūkstančius metų į ateitį, ir tai patvirtina jų tikėjimą laiko ciklų begalybe.
Taigi iš tikrųjų majai tikėjo, kad pasaulis niekada nesibaigs, o kalendorius buvo tik įrankis stebėti nesibaigiantį laiko ciklą.
Rašyti komentarą