Atostogos kaip Turkijoje, tačiau be paso: kelionių ekspertė paaiškino, kaip tai įmanoma

(4)

Turkija – viena populiariausių keliautojų iš Lietuvos krypčių: ten atostogauti kasmet išskrenda per 200 tūkst. lietuvių. Tačiau mažai kas žino, jog Europoje yra kryptis, daugeliu aspektų panaši į Turkiją, kurią galima pasiekti ir be paso – tik su asmens tapatybės kortele. 

Tai – masinio turizmo dar nepaveiktas Šiaurės Kipras, rašoma „Itaka“ pranešime žiniasklaidai.

„Apkeliavau daug pasaulio šalių, tačiau ši kryptis – unikali! Šiaurės Kipras (oficialiai Šiaurės Kipro Turkų Respublika) – saulės nutviekstas kraštas, nusėtas viduramžių pilių griuvėsiais, didžiulių kadaise galingų klasikinių miestų likučiais ir autentiškais snūduriuojančiais kaimeliais.

Kitaip tariant, šiaurinė Kipro dalis gali pasiūlyti tai, ką ir pietinė, arba graikiškoji, tik dar daugiau“, –  pasakoja „Itaka“ kelionių ekspertė Laura Vaitkunskienė.

Kraštas, turtingas istorija ir auksiniais paplūdimiais

Nuo senovinių Salamio griuvėsių iki spindinčių Kirenijos pakrančių – Šiaurės Kipras sujungia senovės vaizdinius, siūlydamas prieglobstį tiek istorijos, tiek paplūdimių mėgėjams.

„Mane nustebino regione sukauptos istorijos kiekis, auksiniai paplūdimiai, Kirenijoje besidriekiantys kalnai ir visus metus vyraujantys geri orai. Saulė čia šviečia 300 dienų per metus, ir taip yra iš tikrųjų“, – pasakoja Laura.

Vienas įdomiausių istorinių objektų regione – Kirenijos pasididžiavimu tapusi Bellapais abatija. Tai vienuolynas, įsikūręs kaimelyje ant kalvos, galintis pasigirti istorija, siekiančia XIII amžių.

Jis apsuptas aukštų kiparisų ir apjuostas gotikinėmis arkadomis, kurios per amžius išliko beveik nepakitusios.

„Viduramžiais vienuolynas tarnavo kaip intelektualų ir menininkų susitikimo viena, o jo nuostabus gotikinio ir bizantiško stiliaus derinys, išlikęs iki šių dienų, vis dar primena apie savo buvusią didybę.

Iš čia laiptais galima pakilti ant stogo, iš kurio atsiveria nuostabūs vaizdai į lygumas iki pat jūros“, – akcentuoja „Itaka“ kelionių ekspertė.

Viskas ranka pasiekiama

Vienu iš regiono privalumų L. Vaitkunskienė įvardija tai, kad daugumą Šiaurės Kipro lankytinų objektų, miestų galima pasiekti viešuoju transportu.

Tačiau didžiausiu patrauklumu ji nurodo patogumą atvykti: norint patekti į Šiaurės Kiprą, nereikia paso.

„Taip yra todėl, kad Kipras yra Europos Sąjungos narė, tad atvykti čia užtenka ir asmens tapatybės kortelės.

Be to, salos lankytojai turi unikalią galimybę vienu metu pamatyti abi – šiaurinę ir pietinę – Kipro dalis: salos šiaurėje prasideda pagrindinis kelias, vedantis į pietų regioną“, – pasakoja Laura.

Kultūrų ir kontrastų sintezė

Nuo virtuvės iki architektūros – Šiaurės Kipras dvelkia pažįstamu ir egzotišku žavesiu: „Šiaurės Kipre galima pasijusti tarsi atsidūrus tautų mišinyje – nesijaučiau, kad būčiau Turkijoje, tačiau neatrodė, kad esu ir Europoje. Viskas čia – labai unikalu“, – savo kelionę į Šiaurės Kiprą prisimena „Itaka“ kelionių ekspertė.

Puikus šių kontrastų sintezės pavyzdys – Kipro Respublikos sostinė Nikosija, dar žinoma ir Lefkosijos pavadinimu. Tai – unikali, paskutinė padalinta Europos sostinė, kurioje susilieja osmanų, graikų, prancūzų ir venecijiečių kultūros.

Graikiškojoje pusėje ryškiausiai pastebimos XVI amžiaus sienos, supančios Nikosijos širdį – senamiestį. Jame verda aktyvus gatvės gyvenimas, stovi šimtmečių senumo restoranai, šaligatviuose išsibarsčiusios kavinės, mečetės, bažnyčios ir kolonijiniai pastatai.

Tuo metu turkiškoje pusėje veiksmo dar daugiau, o vaikštantieji po Šiaurės Nikosijos senamiesčio gatveles gali pasijusti tarsi nuklydę į ankstesnę miesto erą.

Užburianti vietinė virtuvė

Šiaurės Kipro virtuvė įvairi tiek, kiek įvairios buvo ją sukūrusios kultūros. Iš šviežių vietinių produktų ruošiami unikalūs delikatesai, patiekiami Šiaurės Kipro restoranuose arba „meyhane's“.

Delikatesams, atrodo, nėra galo, o kiekvienas kaimas ir metų laikas garantuoja unikalius pasiūlymus tiek vietiniams, tiek ir svečiams.

Šiluma bei saulė salai suteikia ir daugiau privalumų: ji čia sunokina ypatingai skanius ir didelius vaisius. „Karštos kiprietiškos saulės sunokinti vaisiai – nepalyginamai kvapnesni ir saldesni nei ragaujami Lietuvoje.

Ko vien verti bananai, apelsinai, kriaušės, vynuogės bei granatai – tarsi skanautum visus Šiaurės Kipro skonius vienu metu“, – pasakoja „Itaka“ atstovė.

Patiks ir paslapčių mėgėjams

Ieškantiems nerūpestingo poilsio, Šiaurės Kipre verta aplankyti legendinį Famagustos kurortą, kuriame driekiasi lygumos ir gražiausi smėlėti Šiaurės Kipro paplūdimiai.

Tačiau į pietus nuo šio ramaus kurortinio miesto yra įsikūręs kitas – Varošos kurortas, didžiajai daliai geriau žinomas kaip „miestas–vaiduoklis“.

Tai – kadaise klestėjęs kurortinis miestelis, dabar sustingęs laike, o po jo gatves aidi praeities šnabždesiai.

„Nepaisant vaiduokliškos atmosferos, šis autentiškas kurortas yra labai mėgstamas turistų. Varošą galima laikyti istorine Šiaurės Kipro dalimi, tikru turizmo objektu. Įspūdį padarys ir ten besisukiojančių, kiekvieną pastatą fotografuojančių žmonių kiekis.

Tad jei norėsis iš paslaptingojo Varošo parsivežti įspūdžių kupiną nuotraukų albumą, gali tekti ir pasispausti su kitais fotografais“, – juokauja „Itaka“ kelionių ekspertė L. Vaitkunskienė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder