Baltarusio nuotraukos iš Palangos užminė mįslę: kaip toks žmogus pateko į Lietuvą?
(2)Užsienio reikalų ministerija (URM) Delfi patikino, kad J. Serbenkovo sankcijų sąraše nėra, bet nėra ir duomenų, kad šis žmogus būtų gavęs vizą Lietuvos vizų tarnybose.
Sankcijos baltarusiškai bendrovei „Synesis“ buvo įvestos dėl to, kad ji padeda Aliaksandro Lukašenkos režimui persekioti opoziciją – tam jėgos struktūros naudoja įmonės sukurtą veidų atpažinimo programinę įrangą.
Tad kaip Lietuvoje atsidūrė asmuo, kuriam, Baltarusijos opozicijos duomenimis, pernai vasarą buvo perrašyta didžioji dalis bendrovės „Synesis“ akcijų?
Paskelbė net tikslų adresą
Apie tai, kad Baltarusijos režimui svarbios IT įmonės vadovas šiuo metu gali būti Palangoje, pirmadienį paskelbė kanalas „Motolko Help“.
„Mes išsiaiškinome, kad liepos pradžioje jis su žmona buvo Vilniuje, kur lankėsi ir ant Trijų Kryžių kalno. O paskutines keletą savaičių atostogauja Palangoje, prie Baltijos jūros“, – skelbia baltarusių kanalas.
Jis net pateikė tikslų adresą, kur šiuo metu yra apsistojęs J. Serbenkovas.
Kaip įrodymą, jog jis iš tiesų Palangoje, baltarusių opozicijos informacinis kanalas paskelbė kelias J. Serbenkovo instagramo nuotraukas.
Vienoje jis ilsisi krėsle, o užrašas skelbia: „Jauki Palanga“, kitoje matyti saulėlydis ir pažymėta, kad nuotrauka daryta Palangos paplūdimyje. Dar vienoje nuotraukoje J. Serbenkovas rūko kaljaną – iš aplinkos panašu, kad jis sėdi vienoje iš sostinės Vilniaus gatvės lauko kavinių.
Įrodymų, kad šis žmogus iš tiesų dabar yra Palangoje, pavyko aptikti ir Delfi.
Paskutinėje J. Serbenkovo asmeninėje feisbuko paskyroje skelbiamoje nuotraukoje baltarusis nurodo esantis Palangoje, ji publikuota sekmadienį.
Vilniuje J. Serbenkovas lankėsi liepos 2 dieną.
Vizos negavo, sankcijų sąraše nėra
Tačiau duomenų, kad J. Serbenkovui būtų išduota viza, URM neturi.
„Lietuvos nacionalinėje vizų išdavimo sistemoje nėra duomenų apie tai, kad Baltarusijos piliečiui Yuriy Serbenkov Lietuvos vizų tarnybose užsienyje būtų buvusi išduota Šengeno ar nacionalinė viza“, – rašoma ministerijos atsakyme Delfi.
Jame taip pat pateiktos nuorodos, kaip patikrinti, ar konkretūs asmenys yra įtraukti į sankcijų sąrašus.
„Jūsų minimo asmens šiame sąraše nėra“, – teigia URM.
Padeda sekti opoziciją
Baltarusių kompanija „Synesis“ į ES sankcijų paketą buvo įtraukta 2020 metų gruodį. Jos pritaikytos už tai, kad įmonė Baltarusijos institucijoms suteikė sekimo platformą.
ES priimtose sankcijose teigiama, kad per šią platformą Baltarusijos valdžios institucijos gali analizuoti filmuotą medžiagą bei panaudoti programinę įrangą, padedančią atpažinti veidus.
Todėl bendrovė esą yra atsakinga už Baltarusijos valstybės vykdomas represijas prieš pilietinę visuomenę ir demokratinę opoziciją.
ES sankcijos motyvuojamos tuo, kad Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) ir Vidaus reikalų ministerija yra įtraukti į „Synesis“ sukurtos sistemos naudotojus, todėl bendrovė gauna naudos iš Lukašenkos režimo ir jį remia.
Pažymėta, kad „Synesis“ įkūrėjas Aleksandras Šatrovas viešai kritikavo protestavusius prieš A. Lukašenką žmones.
Skubiai perrašė akcijas
Pernai vasarą radijo stotis „Euroradio“ paskelbė, kad kompanijos įkūrėjas A. Šatrovas didžiąją dalį turėtų „Synesis“ akcijų perrašė jau minėtam J. Serbenkovui, kuris, radijo stoties žiniomis, tuo metu ėjo įmonės vadovo pareigas.
Tai A. Šatrovas esą padarė po to, kai jam buvo nutekinta informacija, kad jo pavardė atsidurs kitame sankcijų pakete.
Taip ir įvyko – pernai birželį A. Šatrovas pats asmeniškai pateko į sankcionuotų asmenų sąrašą.
„Eidamas RAB „Synesis“ vadovo pareigas ir būdamas didžiausiu jos akcininku, A. Šatrovas buvo atsakingas už tos bendrovės sprendimą suteikti Baltarusijos valdžios institucijoms sekimo platformą „Kipod“, kuria galima atlikti paiešką vaizdo įrašuose ir juos analizuoti, taip pat naudoti veido atpažinimo programinę įrangą“, – buvo rašoma sankcijose jam.
„Kitos bendrovės, kurių savininkas ar bendrasavininkis buvo A. Šatrovas pavyzdžiui, „BelBet“ ir „Synesis Sport“, taip pat gauna naudos dėl vyriausybinių sutarčių.
Jis viešai kalbėdamas kritikavo asmenis, protestuojančius prieš A. Lukašenkos režimą, ir teisino demokratijos trūkumą Baltarusijoje. Todėl jis iš A. Lukašenkos režimo gauna naudos ir jį remia. Jis tebėra „Synesis“ akcininkas“, – buvo rašoma pernai birželio 21 dieną priimtose sankcijose.
Iš „Euroradio“ publikuoto registro išrašo matyti, kad 2021 birželio 18 dieną J. Serbenkovui atiteko 81 proc. „Synesis“ akcijų. Kam akcijos priklauso šiuo metu ir kas yra šios įmonės vadovas, informacijos nėra.
Lauryna Vireliūnaitė
DELFI
Rašyti komentarą