Akys

Dėl gražių akių: kaip mus veikia „sielos veidrodžio“ išvaizda

Akys nuo seno laikomos svarbiausiu socialinio bendravimo elementu. Jos padeda žmonėms suvokti emocijas, ketinimus ir pasitikėjimo lygį. 

Pavyzdžiui, dideli akių vyzdžiai dažnai siejami su teigiamomis savybėmis, tokiomis kaip draugiškumas ir patrauklumas, o susiaurėję vyzdžiai gali kelti asociacijų su liūdesiu ar abejingumu. 

Tačiau iki šiol rainelės ryškumo vaidmuo stiprinant šį poveikį buvo menkai išaiškintas.

Tyrimui vadovavo Juanas Olvido Perey-Garcia, kuris daugiau nei dešimtmetį tyrinėja komunikacines akių funkcijas. 

„Mane visada žavėjo tai, kaip akys perduoda informaciją, - sako jis. - Iš pradžių daugiausia dėmesio skyriau žvilgsnio krypčiai ir kontrastui tarp rainelės ir akies baltymų. Ilgainiui mano susidomėjimas išsiplėtė ir pradėjau tyrinėti, kaip kiti akių elementai gali daryti įtaką kitų žmonių suvokimui.“

Pirmoje eksperimento dalyje 64 dalyviai iš Leideno universiteto žiūrėjo į 32 rūšių primatų nuotraukas, kurios buvo skaitmeniniu būdu pakeistos taip, kad matytųsi susiaurėję arba išsiplėtę vyzdžiai. 

Rainelė šio proceso metu liko nepakitusi. 

Dalyvių buvo paprašyta įvertinti kiekvieno primatų „mielumą“, draugiškumą ir patrauklumą bei nuspręsti, kiek jie norėtų paaukoti tos rūšies išsaugojimui.

Antrajame eksperimente dalyvavo 121 dalyvis. Šį kartą nuotraukos buvo dar labiau pakeistos: akių rainelės tapo šviesesnės arba tamsesnės. 

Dalyviai buvo vertinami pagal tuos pačius parametrus kaip ir pirmojo eksperimento metu, todėl tyrėjai galėjo ištirti ryšį tarp vyzdžio dydžio ir rainelės ryškumo.

Rezultatai parodė, kad primatai su didesniais vyzdžiais buvo suvokiami kaip mielesni, draugiškesni ir patrauklesni. 

Šie primatai taip pat gavo daugiau aukų.

Įdomu tai, kad šis poveikis buvo ypač pastebimas rūšims, turinčioms ryškias rainelės, dėl kurių mokiniai buvo ryškesni. Svarbu tai, kad didelių akių vyzdžių ir ryškių akinių derinys sustiprino teigiamą įspūdį, o siaurų akių vyzdžių ir ryškių akinių derinys sukėlė priešingą poveikį.

„Rezultatai mane nustebino, - prisipažįsta Perea-Garcia. - Visada skeptiškai žiūrėjau į darbus, kuriuose buvo teigiama, kad mokinių dydis daro reikšmingą poveikį suvokimui. Tačiau gauti rezultatai privertė mane persvarstyti savo požiūrį“.

Tyrimas taip pat atskleidė, kokią didelę įtaką žmonėms daro iš pažiūros nereikšmingos išvaizdos detalės, kurių jie nesuvokia. „Esame linkę vertinti pagal savo išvaizdą daugiau, nei manome, - sako Perea-Garcia. - „Svarbu to nepamiršti ir stengtis nepasikliauti pirmuoju įspūdžiu.

Vis dėlto šis darbas turi savo trūkumų. Vaizdų manipuliacijos, nors ir kruopščiai atliktos, gali nevisiškai atspindėti natūralius akių pokyčius.

Ateities eksperimentai galėtų papildyti išvadas naudojant vaizdo įrašus arba gyvą sąveiką.

Autoriai taip pat pažymi, kad nors daugiausia dėmesio buvo skiriama primatams, rezultatai gali būti naudingi siekiant suprasti žmonių elgesį. 

Pavyzdžiui, žmogaus tinklainėje amakrininės ląstelės naudoja panašius mechanizmus, kad pritaikytų regėjimą prie šviesos pokyčių.

„Akių evoliucija mane visada domino, - sako Perea-Garcia. - „Akys yra ir optimizuotos regėjimui, ir tarnauja kaip bendravimo priemonė.

Kaip šios funkcijos evoliucijos eigoje sąveikauja tarpusavyje - tai klausimas, kurį tikiuosi ištirti toliau“.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder