Garsusis bitininkas Algirdas Amšiejus: bičių pasaulis panašus į žmonių, o kai kuriais atvejais mes iš jų galėtume ir pasimokyti

Prieš kelerius metus populiarioje TV3 laidoje „Gero vakaro šou“ pasirodęs knygų autorius, mokslų daktaras ir laidos „Svajonių sodai“ vedėjas Algirdas Amšiejus žiūrovus nustebino ne tik įdomiais pasakojimais apie bites, bet ir puikiu savo humoro jausmu. Praėjus dvejiems metams,

Algirdas šio trečiadienio šou pasirodys ir vėl, o Dijora Petrikonytė ir Justinas Jankevičius šio itin laukto svečio apsilankymo proga netgi pasipuoš išskirtinėmis aprangomis.

Vos prisėdęs ant garsiosios „Gero vakaro šou“ sofos, A. Amšiejus visus apipils padėkomis. Pasirodo, pastarojo savo apsilankymo šioje laidoje jis taip pat negali pamiršti, o pokalbiai apie bites įstrigo visiems žiūrovams.

„Dėkoju visiems komandos nariams, kurie nors ir mažiausiai prisilietė prie gamtos ir bičių. Aną kartą labai daug sužinojome, išmokome ir visai Lietuvai papasakojome visokiausių dalykų. Juk kiti anksčiau galvojo, kad ir tranas turi geluonį…“ – sakys A. Amšiejus.

Tą laiką, kol nesimatė su laidos vedėjais, mokslų daktaras pasakos išnaudojęs produktyviai – per pandemiją parašė knygą „Bičių metai“. Kaip pasakos A. Amšiejus, ją perskaičius jau būtų galima ir pačiam turėti bičių avilį. Taip pat laidoje ne vieną kartą nuskambės A. Amšiejaus pasakymas, jog iš tiesų bičių pasaulis labai primena žmonių. Negana to, pastarieji iš bičių kai kuriose vietose galėtų netgi pasimokyti.

„Įsivaizduokite – bitės pradeda nešti nektarą tada, kai būna 21 dienos amžiaus. Tuomet bitei išsivysto sparnai, ji gali pradėti skristi, jos medaus pūslelė gali priimti didelį kiekį nektaro ir jį išlaikyti. Bitė sveria 100 miligramų, o jos pūslelėje telpa 50 miligramų, tad ji paima pusę savo svorio nektaro, skrenda 3 kilometrus, išpila nektarą, grįžta ir taip per 15 dienų jos amžius pasibaigia.

Suėjus 35 dienoms, ji miršta. Bet žiūrėkite, kas atsitinka: nektaras medumi pavirsta per 14–20 dienų, o bitė medų neša tik 15 dienų. Tad kam bitė jį neša?“ – netrukus laidos vedėjams ir žiūrovams užduos klausimą jis.

Kaip aiškins A. Amšiejus, būtent šioje vietoje bitės yra pranašesnės už žmones, mat daro gerus darbus ne vien tik dėl savęs, bet ir dėl kito. „Pagalvokite – jei ir žmogus taip gyventų, kad kažkuo pats nepasinaudotų, bet vietoje to paliktų kitam? Bitė aukojasi dėl kito. O kuo daugiau ji turi, tuo labiau elgiasi kaip žmogus. Pavyzdžiui, ką žmogus daro, kai uždirba pirmą milijoną? Pradeda kaupti antrą. Tai – klasika, kuri yra ir pas bites“, – sakys jis.

Archyvų nuotr.

Daugiau originalių A. Amšiejaus pamokų bei atsakymas, kodėl Dijora ir Justinas pasipuošė netikėtais kostiumais, – jau šiandien laidoje „Gero vakaro šou“ 19.30 val. per TV3!

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder