„Gero ūkininko“ čempionatas padeda atskleisti geruosius ūkininkavimo pavyzdžius

Jau ketvirtus metus vykstantis „Gero ūkininko“ čempionatas šiemet vėl kvietė siūlyti ūkius, kurie siekia ūkininkauti darnoje su gamta. Nuo metų pradžios komisijos vertinimui buvo pasiūlyta 34 ūkiai.

Po pirminės apžvalgos 13 iš jų buvo atrinkti, o 12 iš jų aplankė komisija. Atsižvelgiant į ekonominius, socialinius ir aplinkosauginius darnaus ūkininkavimo aspektus, gilią patirtį žemės ūkio ir gamtosaugos srityje turinti ekspertų komisija atrinko penkis „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorius, kurie visuomenei bus pristatyti artimiausiu metu.

A group of people standing in a fieldDescription automatically generated
„Gero ūkininko“ čempionato komisija lanko kandidatų ūkius. Ž. Morkvėno nuotrauka

Konkurse buvo kviečiami dalyvauti dideli bei maži ūkiai iš įvairių sričių, o juos nominuoti galėjo bet kas – tiek patys ūkiai, tiek žmonės. 

Ūkių vertinimo metu komisija lankėsi Vilniaus, Šalčininkų, Anykščių, Švenčionių, Panevėžio, Joniškio, Kaišiadorių, Kauno, Tauragės, Šakių, Lazdijų rajonuose. 

Lankymo metu ūkiai buvo vertinami atsižvelgiant į tai, kiek ūkis saugo ir gerina gamtos būklę savo ūkyje, ar ūkis kuria socialinę vertę vietos bendruomenei, ar ūkis yra gyvybingas, tvarus bei geba kurti aukštesnę pridėtinę vertę.

Aplankyti ūkiai – patys įvairiausi. Nuo mažų iki didelių, nuo nesenai įsikūrusių, iki veikiančių kelis dešimtmečius. 

„Šiemet ypač maloniai nustebino lankomų ūkių šeimyniškumas – atvykus, mus dažnai pasitikdavo bent keli šeimos nariai, kurie visi vienaip ar kitaip dalyvauja ūkio veikloje. 

O kai kurie ūkiai turi jau gana ilgą istoriją ir vyresnioji karta savo patirtį perduoda jaunajai kartai. Tai labai džiugina.“ – įspūdžiais dalinasi „Gero ūkininko“ čempionato komisijos narė, Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmų vyr. specialistė augalininkystei dr. Edita Karbauskienė. 

„Kiekvienais metais čempionate dalyvauja keli išskirtiniai ūkiai, kurie nustebina savo gebėjimu prisitaikyti prie kintančio laikmečio ir rasti nestandartinių sprendimų, kurie padeda pritraukti naujų klientų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. 

Jie nuolat eksperimentuoja ir dairosi naujų galimybių. Neabejojame, kad tokie ūkiai pramins naujus kelius ir taps geru pavyzdžiu daugeliui kitų ūkių.“ – sako E. Karbauskienė.

A group of people in a greenhouseDescription automatically generated
„Gero ūkininko“ čempionato komisija lanko kandidatų ūkius. Ž. Morkvėno nuotrauka

Komisijos nariai džiaugiasi, jog turi puikią galimybę savo akimis pamatyti, kokios yra ūkininkų vertybės ir kaip jos atsispindi kasdienėje veikloje. 

„Ypač įkvepia gerieji pavyzdžiai ir stebina ūkininkų motyvacija siekti gražiai sugyventi su gamta ir ją saugoti. 

Kiekvienas ūkininkas turi savas vertybes ir, deja, viešojoje erdvėje neretai uždominuoja ne patys geriausi pavyzdžiai. 

Dėl to apie Lietuvos ūkininkus kartais susiformuoja tam tikri, neigiami stereotipai. Tačiau aplankius čempionato kandidatus abejonių nelieka – yra daugybė ūkininkų, kuriems yra svarbu, kad mūsų aplinka būtų tausojama ir saugoma, o auginamas maistas – sveikas ir kokybiškas.“ – mintimis dalinasi „Gero ūkininko“ čempionato komisijos narė, Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento direktorė dr. Jurgita Stakėnienė.

A group of people in a fieldDescription automatically generated
„Gero ūkininko“ čempionato komisija lanko kandidatų ūkius. Ž. Morkvėno nuotrauka

Neretai patys ūkininkai visai nesureikšmina savo ūkio gamtai palankaus poveikio, o aplinka rūpinasi iš siekio vengti chemikalų bei auginti sveiką maistą. 

„Tai tik patvirtina, kaip stipriai žmogus yra susijęs su gamta – jei yra sveika tavo aplinka, tu irgi esi sveikas.“ – komentuoja E. Karbauskienė. 

„Daugelis ūkininkų intuityviai daro teisingus dalykus, vedini paprasto rūpesčio mus supančia gamta. 

Tačiau bendraudami su ūkininkais pastebime, kad yra juntama nemaža informacinė spraga apie ūkininkavimą darnoje su gamta. 

Matome, kad abipusis ūkininkų ir aplinkosaugininkų bendradarbiavimas, dalinimasis patirtimi bei žiniomis, gali atverti daugybę naujų galimybių, plėsti veiklas ir leisti dar daugiau nuveikti gamtos bei mūsų sveikatos labui.“ – priduria E. Karbauskienė.

Jau netrukus visi penki išrinkti „Gero ūkininko“ čempionato ambasadoriai bus pristatyti trumpose video istorijose, o visuomenė viešu balsavimu bus pakviesta išrinkti „Publikos simpatiją“.

 Ekspertai taip pat analizuoja šių metų deklaravimo statistiką, kad nustatytų seniūnijas, labiausiai prisidedančias prie agrarinės aplinkosaugos

„Gero ūkininko“ čempionato apdovanojimų ceremonija vyks 2024 m. lapkričio gale. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder