Balandėliai – vienas iš tų populiariųjų mūsų virtuvės patiekalų, kurio gamybos receptas perduodamas iš kartos į kartą beveik kiekvienoje šeimoje.
Galbūt todėl kiekvienos šeimininkės balandėliai yra vis kitokie...
Šis patiekalas Lietuvoje yra žinomas jau nuo Vytauto Didžiojo laikų, o balandėlių šaknis nesunkiai galima surasti Azijoje.
Čia jie vadinami „Dolma“, ir yra suvynioti į vynuogių lapus.
Kulinarijos istorijoje teigiama, kad Lietuva buvo bene pirmąja stotele, iš kurios balandėliai pasklido ir į kitas Europos šalis!
Kaip įprasta, Elena ir Gian Luca savo balandėlių versijas šį sekmadienį gamins ne vieni. Elenai į pagalbą atskubės lietuviškos virtuvės žinovas Raimondas Klimas, kuris atskleis autentišką savo močiutės Lalos balandėlių receptą.
O štai Gian Luca savąją patiekalo versiją ruoš su pasaulietiškos virtuvės atstovu Edvardu.
„Pjemonto regione, kur yra mano namai, mes turime gana panašų receptą, tik su savojiniu kopūstu. Toks patiekalas yra vadinamas „Caponet“. Tai – vienas tradiciškiausių šventinių patiekalų“, – atskleis Gian Luca.
O kurio virtuvės šefo patiekalas bus gardesnis šįkart, nuspręs trijų nepriklausomų vertintojų komisija!
Triukai, kurie padės paruošti balandėlius be jokio vargo
Anot Elenos, tradicinių balandėlių receptą lietuviai tikriausiai galėtų pasakyti net ir prikelti naktį. O kaip juos ruošia mūsų kaimynai? „Lenkai į balandėlius deda kiaušinį, citrinos žievelę ar netgi jų sulčių“, – ne visiems žinomą faktą atskleis Elena.
O pati kartu su Raimondu savųjų balandėlių įdarui naudos virtus ryžius, kiaulienos faršą, pipirų ir druskos. O kaip balandėliams paruošti tobulą padažą, pamatysite laidoje!
Begamindami, Elena ir Raimondas pasidalins ne vienu vertingu patarimu. Pavyzdžiui, ką daryti, jei jums nepatinka specifinis verdančio kopūsto lapas?
„Tokiu atveju kopūsto galvą galite užšaldyti – ją ištraukus iš šaldymo kameros ir atitirpinus, kopūsto lapai jau bus minkšti. Tai reiškia, kad jums jo nebereikės apvirti“, – pasakos Elena.
Tačiau tai – ne vienintelė gudrybė, kurią būtina žinoti apie kopūstus, į kuriuos vyniosite mėsos įdarą.
„Prisipažinsiu – aš turiu mėsos muštuką, ir ten, kur yra kiečiausia kopūsto dalis, visuomet lengvai padaužau, kad ji suminkštėtų“, – dar vieną kulinarinę paslaptį atskleis E. Karalienė.
Ne ką mažiau svarbus ir triukas, padedantis verdantiems balandėliams neiširti. „Galima juos surišti siūlu, tik svarbu, kad jis būtų nedažytas.
O Raimondas turi ir kitą laba gerą balandėlių vyniojimo techniką – svarbiausia suimti kraštus, kopūstą vyniojant link vidurio“, – pademonstruos E. Karalienė.
Ši komanda tikins, kad balandėliai be bulvių košės – ne balandėliai. O prie savojo patiekalo jie dar patieks ir marinuotų agurkėlių. Tačiau ar toks patiekimas patiks komisijai?
Itališkų balandėlių versija su neatsivalgomu padažu
Kartu su Edvardu gamindamas balandėlius, Gian Luca daugiau papasakos ir apie tradicijas, pagal kurias yra gaminamas itališkus balandėlius primenantis patiekalas „Caponet“.
Anot kulinaro, pagal senovines tradiciją, šio patiekalo įdaru galėdavo tapti bet kokie ingredientai, kuriuos žmonės turėdavo likusius namuose.
Šį sekmadienį savo patiekalo įdarui kulinarai naudos apkeptus lašinukus, svogūnus ir jautienos faršą, tačiau kituose regionuose, anot virtuvės šefo, įdaru tapti galėdavo net ir virtas saliamis! „Gamindami šį patiekalą, žmonės nieko neišmesdavo“, – pasakos jis.
Tiesa, įdarui bus panaudota ir dalis virto kopūsto. „Viskas ir dėl skonio, ir močiutės – ji sakydavo, kad negalima nieko išmesti.
Tai labai panašu ir Lietuvoje, ir Italijoje. Todėl gaminant šį patiekalą, panaudojamos visos kopūsto dalys“, – sakys Gian Luca.
Rašyti komentarą