
Idėja: ar ne laikas Europai atsisakyti tualetinio popieriaus?
(8)Per visą savo istoriją tualetas labai pasikeitė. Iki praėjusio šimtmečio jis nebuvo siejamas su jaukumu, prie kurio dabar pripratusi didžioji Europos dalis.
Mokslininkai mano, kad, pavyzdžiui, romėnų laikais kaip asmens higienos priemonės buvo naudojami keramikos fragmentai, vadinami „pessoi“.
Nedaug komforto.
Britų medicinos žurnalo „British Medical Journal“ straipsnyje ekspertai apie tai kalba gana subtiliai: „Abrazyvinės keramikos savybės leidžia manyti, kad ilgalaikis ‚pessoi‘ naudojimas galėjo sukelti vietinį sudirginimą, odos ar gleivinės pažeidimus ir išorinio hemorojaus komplikacijas“.
Jei kas nors nepatiko, buvo galima naudoti kempinę ant lazdelės.
Skamba maloniau, tik žinote, kad kempine dažnai būdavo bendrai dalijamasi.
Kada buvo išrastas latrinas?
Šiuolaikinis tualetas, dar žinomas kaip vandens spintelė, su nuleidžiamojo vandens klozetu ir kitomis prabangos priemonėmis buvo išrastas tik praėjusiame amžiuje.
Tobulėjo ir savaiminio apsivalymo būdai.
Užėję į bet kurio žemyno tualetą pamatysite krūvą tualetinio popieriaus ritinėlių, paruoštų naudoti, tačiau pirmasis supakuotas tualetinis popierius buvo išrastas tik 1857 m., o ritinėliais jo buvo galima įsigyti tik 1907 m.
„Tai labai, labai lėta supratimo ir elgesio transformacija, kuri paspartėjo XX amžiuje“, - sako daktaras Peteris Wardas, Britų Kolumbijos universiteto istorijos profesorius emeritas ir knygos ‚Švarus kūnas: šiuolaikinė istorija‘ (Clean Body: A Modern History) autorius.
P. Wardą nustebino spartūs mūsų higienos įpročių pokyčiai, kai jo senelis papasakojo, kad vaikystėje prausdavosi tik du kartus per metus.
„O mano dukros, būdamos paauglės, kartais prausdavosi du kartus per dieną. Taigi su mano artimiausia šeima susijusi ištisa milžiniškų kultūrinių pokyčių chronologija“, - sako jis.
Ar tualetinis popierius kenkia aplinkai?

Kadangi masinio vartojimo ekonomika į rinką atnešė daugybę higienos priemonių, o tualetinis popierius tapo plačiai paplitęs, kyla klausimas apie jo poveikį aplinkai.
Apskaičiuota, kad vidutinis JAV, Kanados ir Vakarų Europos gyventojas per metus sunaudoja nuo 15 iki 25 kg tualetinio popieriaus.
Europos aplinkos apsaugos biuras teigia, kad medienos pavertimas popieriumi teršia aplinką, o kvapiosioms medžiagoms į tualetinį popierių pridėti dažnai naudojamos nereikalingos cheminės medžiagos.
„Servetėlės sudaro apie 10 proc. pasaulinės popieriaus gamybos, šie kiekiai nėra tokie dideli kaip pakuočių, tačiau jų dalis auga“, - sako Sergio Buffoni, Aplinkosaugos popieriaus tinklo vyresnysis kampanijos koordinatorius.
Aplinkosaugos organizacijos kritikuoja kai kuriuos didžiuosius pasaulio gamintojus dėl to, kad jie prisideda prie miškų kirtimo, o kai kuriais atvejais yra susiję su žmogaus teisių pažeidimais.
ES patvirtino taisykles, pagal kurias draudžiama parduoti produktus, pagamintus iškirstoje miško žemėje.
Tačiau praėjusiais metais iškilo grėsmė jų įvedimui, nes Europos Parlamente prasidėjo aplinkosaugos aktyvistų protestas prieš tualetinio popieriaus naudojimą.
Grupės „Canopée“ nariai įžengė į parlamento pastatą ir pasikeitė tualetiniu popieriumi su užrašais už naująjį reglamentą.
Draudimas jau priimtas, tačiau jo įvedimas atidėtas metams - iki 2025 m. gruodžio 30 d. didelėms ir vidutinėms įmonėms ir iki 2026 m. birželio 30 d. labai mažoms ir mažoms įmonėms - kad jos turėtų daugiau laiko laikytis reikalavimų.
Tualetiniame popieriuje rasta „amžinų cheminių medžiagų

Tačiau atsirado nauja problema, susijusi su tualetiniu popieriumi.
Floridos universiteto tyrėjai 2023 m. ištyrė 21 pagrindinį Šiaurės Amerikos, Vakarų Europos, Afrikos, Centrinės ir Pietų Amerikos tualetinio popieriaus prekės ženklą dėl PFAS (per- ir polifluoralkilinių medžiagų), dar vadinamų „amžinosiomis cheminėmis medžiagomis“.
„Mūsų rezultatai rodo, kad tualetinis popierius turėtų būti laikomas potencialiai dideliu PFAS, patenkančių į nuotekas, šaltiniu“, - daro išvadą autoriai, pridurdami, kad reikalingi tolesni tyrimai.
Ar tai reiškia, kad turėtume atsisakyti tualetinio popieriaus ir ieškoti jam alternatyvų?
Kokios yra kelios tualetinio popieriaus alternatyvos?
Daugelyje pasaulio šalių populiarūs bidė arba sanitarinės žarnos.
Tačiau kai kuriose šalyse jie taip ir neprigijo.
„Istoriškai bidė naudojo prostitutės, - aiškina Wardas. - Iš tikrųjų tai buvo siejama su šios profesijos atstovių elgesiu, todėl šis itin praktiškas ir išmanus prietaisas įgijo gana purvinos reputaciją.
Pietryčių Azijoje vietoj tualetinio popieriaus plačiai naudojamas higieninis dušas.
Bidė šalininkai teigia, kad naudojimasis bidė arba bidė tualetu yra tvarus būdas sumažinti tualetinio popieriaus suvartojimą.
„Bidė ne tik gerokai sumažina tualetinio popieriaus suvartojimą, bet ir vienam naudojimui sunaudoja mažiau vandens nei miško pluošto servetėlių gamybos procesas“, - teigiama JAV nevyriausybinės organizacijos Gamtos išteklių gynimo tarybos (Natural Resources Defense Council) metinėje ataskaitoje „The Issue with Tissue Scorecard".
Ginant tualetinį ritinėlį

Tačiau Salerno universiteto aplinkos ir sanitarijos inžinerijos docentas Giovanni De Feo teigia, kad aptariant tualetinio popieriaus poveikį aplinkai reikėtų nepamiršti ir jo teikiamos naudos.
„Niekas neturi nulinio poveikio“, - mano jis. - Tualetinis popierius yra revoliucinis išradimas, kuris išsprendė sanitarijos problemą“.
Mokslininkai teigia, kad prastos sanitarinės sąlygos ir jų sukeliamos bakterinės infekcijos per visą žmonijos istoriją pražudė daugiau žmonių nei ginkluoti konfliktai.
De Feo mano, kad tualetinis popierius suvaidino svarbų vaidmenį gerinant sanitarines sąlygas ir mažinant mirčių skaičių.
„Mums reikia tualetinio popieriaus, - tęsia jis. - Tačiau galime sumažinti naudojamo tualetinio popieriaus kiekį, nes net ir sunaudodami vieną gabalėlį galime sutaupyti tris litrus vandens.“
De Feo įkūrė iniciatyvą „Greenopoli“, kuria siekiama didinti jaunimo ekologinį raštingumą.
Vienas pagrindinių jo mokymo rekvizitų - tualetinio popieriaus ritinėlis, kuriuo jis iliustruoja produktų gyvavimo ciklą, kad mokiniai galėtų susimąstyti apie jų poveikį aplinkai.
„Aš net parašiau eilėraštį apie tualetinio popieriaus ritinėlį“, - dalijosi ekspertas. - Nes pabaigoje sakau, kad mūsų gyvenimas yra tarsi vienas gabalėlis.
Žingsnis po žingsnio, gabalėlis po gabalėlio, diena po dienos, kol lieka tik mūsų siela“.

Šaltinis: euronews
Rašyti komentarą