Savęs nuraminimas gali padėti sunkiausiomis akimirkomis suvaldyti tokias emocijas kaip pyktis, liūdesys, skausmas bei gedulas.
Tai taip pat gali sustiprinti jūsų psichologinį atsparumą. 2019 atliktame tyrime pastebėta, jog prastai save vertinančioms moterims gebėjimas save nuraminti suteikė galimybę geriau patenkinti savo emocinius poreikius.
Daugumai žmonių, savęs nuraminimas yra natūrali savybė, kadangi to jie išmoko iš savo tėvų. Šį įgūdį žmonės įgauna, jei juos vaikystėje guodžia bei geba nuraminti tėvai.
Klausant ilgos istorijos apie tai, kas vaikui blogo nutiko tą dieną, padedant užmigti vaikui po košmaro, glostant susirūpinusios dukros kaktą. Tai yra būdai tėvams išmokinti vaikus save nuraminti.
Vaikai, vaikystėje gavę pakankamai raminimo bei paguodos iš tėvų, užauga įgavę šią savybę visam gyvenimui. Tačiau tai yra daug sunkiau vaikams, kurie augo su emociškai atsiribojusiais tėvais.
Kodėl emociškai atsiriboję tėvai negali išmokinti savęs nuraminimo?
Yra daug emociškai atsiribojusių tėvų tipų. Tėvai gali būti per daug susifokusavę į save, kas lemia dėmesio trūkumą vaikui.
Jie taip pat gali būti pervargę, nes stengiasi aprūpinti savo šeimą, kas gali lemti emocinės paramos trūkumą vaikui. Kiti tėvai gali nesuprasti ne tik savo vaikų emocijų, bet ir kitų žmonių.
To priežastis dažna tai, jog jie patys augdami negavo pakankamai emocinės pagalbos iš savo tėvų.
Jei jaučiatės, jog neturite įgūdžio nuraminti save, to galite išmokti.
Geros naujienos
Nėra sunku išmokti savęs nuraminimo būdų. Daugeliui žmonių šio įgūdžio mokinimasis taip pat leidžia geriau pažinti save emociškai.
Kiekvienas žmogus yra unikalus. Dalykai, kurie gali nuraminti jus, nebūtinai nuramins kitą žmogų.
4 savęs nuraminimo žingsniai:
Susirašykite sąrašą veiklų, kurios jus nuramina (jūsų nuomone). Tai bus jūsų strategijų sąrašas, kai to prireiks.
Atkreipkite dėmesį į save, kai jaučiate tokius jausmus kaip pyktis, liūdesys, skausmas ar kiti jausmai, kuriuos jums per sunku ištverti. Tai yra jūsų šansas išbandyti susikurtą veiklų sąrašą, aptartą pirmame punkte.
Išbandykite šias veiklas skirtingu laiku, kadangi skirtingos veiklos gali veikti skirtingiems jausmams. Išbandykite 1 veiklą ir, jei ji neveikia - bandykite kitą.
Jei kažkuri veikla netinkama ir neveikia - išbraukite ją iš sąrašo. Nepamirškite pildyti sąrašą naujomis sugalvotomis veiklomis.
Taip pat gali būti naudinga prisiminti vaikystę. Kas padėdavo jums nusiraminti? Taip pat pagalvokite ir apie būdus nusiraminti vyresniame amžiuje, paauglystėje, jaunystėje. Galbūt tiesiog pamiršote tai, kas padėdavo nurimti.
Venkite sveikatą žalojančių veiklų, tokių kaip persivalgymas, pinigų leidimas ar žalingi įpročiai.
Keli pavyzdžiai, kas gali būti įtraukta į jūsų sąrašą. Išbraukite jums netinkamas idėjas ir pridėkite tai, ką sugalvojate patys.
minčių rašymas dienoraštyje
šilta vonia ar dušas
grojimas instrumentu
muzikos klausymas
automobilio plovimas
sportas
naujo recepto išbandymas
Sudoku/kryžiažodžio sprendimas
laiko praleidimas su augintiniu
žaidimai su vaiku
pasivaikščiojimas
debesų stebėjimas
skambutis draugui
meditacija
Universalūs savęs nuraminimo būdai :
Pasikalbėkite su savimi
Pasikalbėjimas su savimi gali tapti labai galingu įrankiu nuraminant save. Tai galite atlikti bet kur. Pasikalbėkite su savimi tyliai galvoje apie tai, ką jaučiate ir kas gali būti to priežastimi. Priminkite sau tikrąsias tiesas, kurios leis pažvelgti į situaciją lyg iš kito žmogaus perspektyvos. Pavyzdžiai :
"Tai tik jausmas, jausmai greit praeina"
"Visi padaro klaidų"
"Tu stengeisi"
"Tereikia palaukti"
"Aš kažko iš to pasimokysiu ir paliksiu praeityje"
Išsiverkite
Viename tyrime pastebėta, jog verkimas padeda palaikyti biologinę homeostazę (pusiausvyrą) ir sureguliuoja širdies ritmą, kai esate nuliūdę.
Niekam nepavyksta pabėgti nuo stiprių jausmų. Visą savo gyvenimą jums prireiks gebėjimo save nuraminti. Jei užaugote emociškai šaltoje ir atsiribojusioje šeimoje, galite išmokti save nuraminti dabar.
Verkite, pasivaikščiokite, padainuokite, pasišnekėkite su savimi.
Turėkite savo veiklų sąrašą ir keiskite jį laikui bėgant. Šis svarbus įgūdis padės jums išlikti stipriems ir pasitikinčiais savimi.
Pagal psychologytoday parengė Ugnė KALNIŪTĖ
Rašyti komentarą