Kaip karas Ukrainoje sukelia psichologines traumas milijonams žmonių

Nors suprantama, kad paprastai antraštėse rašoma apie žūtis Rusijos kare Ukrainoje, šiandien dėmesio centre atsidūrė žmonių, gyvenančių kraujo praliejimo apsuptyje, likimas.

Rašydami "Euronews", skirtą spalio 10 d. minimai Psichikos sveikatos dienai, sveikatos apsaugos vadovai teigia, kad psichologinė smurto trauma neturi precedento nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

"Šiuo metu beveik 10 mln. žmonių potencialiai gresia tokie psichikos sutrikimai kaip ūmus stresas, nerimas, depresija, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir potrauminio streso sutrikimas arba PTSS", - rašo Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono vadovas daktaras Hansas Kluge.

"Didžiausi poreikiai yra labiausiai nuo konflikto nukentėjusiose vietovėse, tačiau gyventojai palyginti saugesnėse šalies dalyse taip pat kenčia nuo nerimo ar liūdesio, miego sunkumų, nuovargio, pykčio ir nepaaiškinamų somatinių simptomų. 

"Visa tai yra normali reakcija į neįprastą situaciją, ir daugumai žmonių šie simptomai laikui bėgant pagerėja, ypač jei jie gali patenkinti savo pagrindinius poreikius ir gauti socialinę paramą - šiuo metu tai yra iššūkis."

"Kiekviena raketa buvo kauliukų metimas

Naujausiais JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) skaičiavimais, per karą žuvo mažiausiai 6 114 civilių gyventojų, įskaitant 390 vaikų.

Iš Ukrainos išvyko apie 7,6 mln. pabėgėlių, o dar 7 mln. buvo perkelti šalies viduje.

Organizatorių nuotr.

Alla priklauso pastarajai kategorijai ir gauna psichikos sveikatos pagalbą iš organizacijos "Gydytojai be sienų".

Po kelių bandymų jai pagaliau pavyko pabėgti iš Chersono - pietų Ukrainos miesto, kurį nuo pirmųjų karo dienų okupavo Rusija. 

"Apšaudymas vyko kiekvieną minutę, kiekvieną sekundę - dieną ir naktį. Kiekviena raketa buvo lyg kauliukų metimas, jie pataikė į atsitiktines vietas ir žmonės žuvo. 

"Pažinojau tiek daug žuvusių žmonių, tarp jų ir savo draugą.

"Vis dar buvo taip sunku palikti namus. Dabar esame čia [perkeltųjų asmenų prieglaudoje Dniepropetrovsko srityje], bet vis dar norime grįžti namo. 

"Ten viskas sugriauta, bet net jei tai tik griuvėsiai, tai vis tiek mūsų namai".

Organizatorių nuotr.

Jevgenija, motina iš vieno Chersono srities kaimo, pasakojo, kad rusai naudojosi jų namais, o jie kelias savaites praleido rūsyje. 

Jos vyras buvo nušautas ir pusantro mėnesio praleido ten be gydymo ar vaistų. 

Balandžio 3 d. jie sužinojo, kad per karą žuvo jų sūnus. 

"Mes atsigauname, bet negalime pamiršti to, ką išgyvenome", - sakė Jevgenija, kalbėdama iš perkeltųjų asmenų centro Dniepropetrovsko srityje. 

"Dabar neturime namų, jie buvo sugriauti. Bet mes vis tiek norime grįžti ir atstatyti savo kaimą."

"Jie sapnuoja košmarus, bijo labai garsių garsų

Žala psichikos sveikatai bus skaudžiausias karo Ukrainoje palikimas, teigia pagalbos grupės. 

Kartu su ja padaryta žala Ukrainos sveikatos priežiūros pajėgumams, nes per šešis mėnesius iki rugpjūčio mėn. buvo įvykdyta daugiau kaip 350 karinių išpuolių prieš šias įstaigas. 

Pagalbos grupės, įskaitant Raudonąjį Kryžių ir organizaciją "Gydytojai be sienų", išsiuntė darbuotojus, apmokytus teikti pirmąją psichologinę pagalbą. 

Ukrainos Raudonasis Kryžius taip pat eksploatuoja nacionalinę psichikos sveikatos pagalbos liniją, kuria gali paskambinti bet kuris šalies gyventojas. 

"Gauname daug prašymų, taip pat matome daug praradusių žmonių padarinius", - sakė Anna Didenko iš Ukrainos Raudonojo Kryžiaus.

"Jie atskirti nuo kitų šeimos narių, vaikai atskirti nuo tėvų, kai šie išvyksta į vakarinę Ukrainos dalį arba į užsienį.

"Matome vaikų reakciją į stresą.

Jie yra uždaresni, nenori integruotis, bendrauti su tėvais ar kitais vaikais.

Jie sapnuoja košmarus, bijo labai garsių garsų.

Pavyzdžiui, išgirdę kokį nors garsų garsą, per stiprų, vaikai krenta ant žemės ir užsidengia galvas rankomis, tai nenatūralu.

Dr. Kluge ir PSO atstovas Ukrainoje daktaras Jarno Habichtas gyrė Ukrainos žmonių "atsparumą", tačiau teigė, kad reikėtų didinti psichikos sveikatos pagalbą.

"Turime padėti jiems išmokti valdyti savo stresą ir palaikyti vieni kitus, užtikrinti, kad tie, kuriems išsivysto psichikos sveikatos sutrikimai, galėtų naudotis saugiomis ir įrodymais pagrįstomis paslaugomis", - sakė jie. 

"Reikėtų didinti psichologinių intervencijų ir klinikinio psichikos sveikatos būklių valdymo mastą."

Organizatorių nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder