Kas vyksta su Lenino kūnu mauzoliejuje: jam jau daugelį metų atliekamos unikalios procedūros
(1)Gandai nesiliovė net ir ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje, kai jų pasikartojimas buvo ypač pavojingas.
Viena jauna maskvietė rašytiniame demaskavime GPU tvirtino, kad jos pažįstama privataus pokalbio metu pareiškė, jog mauzoliejuje guli ne kas kita, kaip vaškinė lėlė.
Pirmaisiais metais tai buvo kartojama ir užsienio spaudoje.
Siekdama išsklaidyti gandus, ketvirtojo dešimtmečio viduryje partijos vadovybė į mauzoliejų pakvietė Vakarų žiniasklaidos atstovus.
Amerikiečių žurnalistas Louisas Fisheris rašė, kaip jiems dalyvaujant Borisas Zbarskis, kuris kartu su Vladimiru Vorobjovu pirmasis balzamavo Lenino kūną, atidarė hermetiškai uždarytą stiklinį sarkofagą, paėmė lyderį už nosies ir pasuko jo galvą į kairę ir į dešinę, kad parodytų, jog tai ne vaškinė figūra.
Du kūnai
Atidžiau pažvelgus į Lenino kūno medžiaginę sudėtį, paaiškėja, kad teiginiai apie jo pakaitalą turi realų pagrindą.
Viskas priklauso nuo to, kaip jis apibrėžiamas.
Lenino laboratorijos mokslininkams, kurie 92 metus rūpinosi šio kūno priežiūra, visada buvo svarbu išsaugoti jo dinaminę formą, t. y. fizinę išvaizdą, svorį, spalvą, odos elastingumą ir sąnarių lankstumą.
Net ir šiandien Lenino kūno sąnariai lankstosi, liemuo ir kaklas sukasi.
Jis nesukietėjo, netapo išdžiūvusia mumija, todėl neteisinga jį vadinti mumija, kaip nuolat daroma žiniasklaidoje.
Kad šis kūnas išliktų lankstus, jam jau daugelį metų atliekamos unikalios procedūros, dėl kurių biologinės medžiagos pakeičiamos dirbtinėmis.
Šis procesas yra lėtas, laipsniškas.
Viena vertus, dinaminės formos lygmeniu kūnas tikrai yra tikras, kita vertus, biomedžiagų, iš kurių jis sudarytas, lygmeniu jis labiau primena kopiją - viskas priklauso nuo požiūrio taško.
Sovietiniais metais speciali komisija, sudaryta iš partijos vadovų, medikų ir biologų, periodiškai tikrino Lenino kūno būklę.
Jie tyrė jo paviršiaus dėmes ir raukšles, vidinių audinių vandens balansą, odos elastingumą, skysčių cheminę sudėtį, sąnarių lankstumą.
Audiniai buvo gydomi, skysčiai pakeisti naujais, raukšlės išlygintos, kauluose papildytas kalcio kiekis.
Šių komisijų požiūriu Lenino kūno būklė netgi pamažu gerėjo.
Tačiau paprasti lankytojai visada matė jį nejudantį, sustingusį amžiams, stikliniame sarkofage, apsirengusį tamsiu kostiumu.
Iš atvirų erdvių lankytojai mato tik jo rankas ir galvą.
Niekas, išskyrus partijos vadovybę ir nedidelę mokslininkų grupę, nematė kitų Lenino kūno dalių, niekada negirdėjo apie jų būklę ar mokslines procedūras, kurios buvo atliktos kūnui.
Jis egzistuoja tarsi dviem regėjimo būdais.
Politinė vadovybė ir artimi specialistai visada matė vieną kūną, o paprasti piliečiai - kitą.
Politinis vaidmuo, kurį kūnas atliko sovietų istorijoje, tikriausiai toli gražu neapsiriboja vien propagandiniu simboliu, kuris buvo reikalingas tariamai mobilizuoti mases palaikyti partiją ir vyriausybę.
Parengta pagal užsienio spaudą
Rašyti komentarą