Keisčiausios pasaulio religijos

Tikėjimas aukštesniosiomis jėgomis nuo seniausių laikų yra neatskiriama žmonijos gyvavimo dalis. Bet laikas bėga, žmonės keičiasi ir sužino vis daugiau apie juos supantį pasaulį, susiduria su naujais iššūkiais ir grėsmėmis. Kaip atsakas į tai atsiranda naujų religijų. Dabar - apie keisčiausias iš jų.

Pastafarizmas

Ši parodijinė religija 2005 m. atsirado Jungtinėse Valstijose ir greitai išpopuliarėjo pasaulyje. Jos išpažinėjai garbina Skrajojantį Spagečių Monstrą. Judėjimo pradininkas Bobis Hendersonas pirmą kartą aprašė Monstrą atvirame laiške, kuriame išreiškė protestą prieš Kanzaso valstijos valdžios sprendimą mokyklose mokyti apie gyvybės atsiradimą Žemėje pagal protingos aukštesniosios būtybės planą.

Skrajojančio Spagečių Monstro bažnyčia teigia, kad Visatą sukūrė nuo alkoholio apsvaigęs Skrajojantis Spagečių Monstras, o pirmieji pastafariai buvo piratai. Negana to, šiuolaikiniai žmonės esą kilę iš piratų, nes jų DNR „sutampa 99,9 proc.". Pastafariai turi savo dešimties Dievo įsakymų analogą - aštuonis perspėjimus „Geriau to nedaryti", draudžiančius religijos išpažinėjams Skrajojančio Spagečių Monstro vardu teisinti kitų žmonių engimą ir smurtą.

Kaip teigia penktasis „įsakymas", pastafariams nedera „su fanatiškomis, neapykantą skleidžiančiomis ir kitokiomis agresyviomis aplinkinių idėjomis kovoti tuščiu pilvu", taip pat leisti pinigus bažnyčioms statyti. Jiems rekomenduojama skirti lėšų kovai su skurdu, ligoms gydyti, taikiam gyvenimui ir interneto spartos mažinimui.

„Skrajojančio Spagečių Monstro" bažnyčia yra legali ir remiasi tiksliaisiais mokslais. Jeigu kas nors atrodo kaip humoras arba satyra - tai yra grynas atsitiktinumas", teigiama organizacijos tinklalapyje.

Scientologija

Tai viena iš naujų XX a. religijų, pagarsėjusi pirmiausia tuo, kad paplito tarp Holivudo žvaigždžių. Scientologijos šalininkai yra aktoriai Tomas Kruzas (Tom Cruise) ir Džonas Travolta (John Travolta) bei nemažai kitų Amerikos garsenybių.

Religijos pradininkas buvo Lafajetas Ronaldas Habardas (L.Ron Hubbard), religijos pamatą sudaro jo veikalai, kuriuose teigiama, kad žmogaus protas gali egzistuoti atskirai nuo jo kūno. Kaip tiki L.R.Habardo pasekėjai, žmogaus sąmonė - tetanas - egzistavo daugybėje kūnų iki dabartinio, o visi tetanai atsirado drauge su visos kūrinijos šaltiniu ir jų sąveika baigėsi Visatos atsiradimu.

R.Habardo manymu, tetanai pamiršo apie savo gebėjimus ir atsidūrė šiuolaikinio pasaulio spąstuose, todėl žmonės gali nukrypti nuo savo pirminės geros ir racionalios prigimties. Pagrindinė scientologų praktika - „auditingas", t.y. suintersuoto „kliento" bendravimas su scientologu, siekiant sureguliuoti psichologines problemas.

Tokia praktika specialistams kelia daug klausimų, nes, kaip rodo ekspertizių duomenys, pokalbio metu naudojama hipnozė. Šiuolaikiniai scientologijos vertinimai skiriasi: kai kas apie šią religiją atsiliepia teigiamai, kiti ją vadina „destruktyvia sekta".

Raelizmas

Raelizmas atsirado XX a. 8-ą dešimtmetį, jo pradininku yra laikomas prancūzų žurnalistas Klodas Vorilonas (Claude Vorilhon), kurį religijos sekėjai vadina Raeliu. Kaip jis teigė savo veikaluose, 1973 m. jį aplankė ateivis iš kosmoso ir įpareigojo papasakoti žmonėms apie jų kilmę.

Raeliečiai tiki, kad žmoniją sukūrė nežemiškos būtybės, elohimai, pasitelkusios naujausias savo civilizacijos technologijas. Sutinkamai su mokymu, garsūs didžiųjų pasaulio religijų pranašai yra specialiai sukurti elohimų ir žmonių hibridai, kurių paskirtis buvo parengti žmones informacijai apie jų tikrąją kilmę.

Ši religija - ateistinė, nes jos išpažinėjai atmeta kokių nors dievybių egzistavimo idėją. Tikinčiųjų įsitikinimu, žmonijos tikslas yra mokslo pažanga taikiais tikslais, o žmonėms pasiekus esminių laimėjimų šioje srityje, elohimai grįš į Žemę ir pasidalys savo technologijomis.

Tarptautiniam raelistų judėjimui priklauso dešimtys tūkstančių narių, dauguma jų gyvena Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos prancūziškai kalbančiuose regionuose. Šios religijos sekėjai ne kartą dalyvavo protestuose už moterų ir seksualinių mažumų teises bei prieš branduolinį ginklą.

Džedaizmas

Ši šiuolaikinė religinė srovė remiasi režisieriaus Džordžo Lukaso (George Lucas) kino saga „Žvaigždžių karai". Šio tikėjimo esminė sąvoka yra „Jėga", filmuose pavaizduota kaip „visų gyvų būtybių sukuriamas energijos laukas, kuris yra aplinkui mus ir mumyse. Jis apjungia visą galaktiką".

„Tikri džedajai negarbina Džordžo Lukaso, „Žvaigdžių karų" ar dar ko nors panašaus. Džedaizmo pamatas nėra grožinė literatūra, bet mitą mes vertiname kaip praktiškesnį būdą perteikti filosofijai, pritaikomai tikrajame gyvenime", - teigia Tarptautinė džedajų bažnyčia.

Bet principai, kurių laikydamiesi gyvena šio mokymo šalininkai, yra grindžiami džedajų filosofija iš Dž.Lukaso filmų. Pavyzdžiui, išpažįstantieji džedaizmą save pateikia kaip „taikos saugotojus", siekia tarnauti žmonijai ir kiekvienu savo poelgiu tobulinti pasaulį.

Princo Filipo judėjimas

Princo Filipo judėjimas - genties, gyvenančios Tanos saloje (Vanuatu Respublika), religinis kultas. Genties nariai tiki dabar jau mirusio velionės D.Britanijos karalienės Elžbietos II sutuoktinio princo Filipo dieviškumu. Judėjimas susiformavo jau XX a. viduryje senovinės vietos legendos pagrindu.

„Yaohnanen" genties nariai tiki, kad kalnų dvasios sūnus keliavo jūromis į tolimas žemes, kur vedė įtakingą moterį ir laikui bėgant grįš pas juos. Kai genties nariai pamatė, kokią pagarbą Elžbietai II rodo kolonijinės valdžios atstovai, jie pamanė, kad jos sutuoktinis ir yra tos kalnų dvasios sūnus.

Genties narių tikėjimas sustiprėjo po karalienės ir jos vyro vizito į Vanuatu 1974 metais, o pats princas tada dar nežinojo apie tokį kultą. Vėliau Elžbietos II sutuoktinis, pasiūlius nuolatiniam britų atstovui šalyje Džonui Čempionui (John Champion), į salą atsiuntė savo nuotrauką su autografu, o mainais iš jų gavo tradicinę kuoką. Edinburgo hercogo nuotrauka su kuoka rankoje taip pat buvo nusiųsta genčiai, 2000 m. Vanuatu pasiekė jo trečiasis atvaizdas.

2021 m. balandį princui Filipui mirus, genties vadas D.Britanijos karališkajai šeimai nusiuntė oficialią užuojautą, gentyje buvo paskelbtas gedulas, kurio metu vyko tradiciniai ritualai ir atminimo ceremonija. Tikima, kad princo dvasia po mirties turi grįžti į savo „dvasinius namus" - Tanos salą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder