Antrinių žaliavų parduotuvės jau seniai tapo neatsiejamu bet kurio miesto ar net mažo kaimelio atributu ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio miestų.
Tokiose parduotuvėse galima nusipirkti absoliučiai visko: nuo drabužių iki baldų, nuo aksesuarų iki smulkios ir net stambios buitinės technikos ir pan. Įdomiausi faktai apie dėvėtų drabužių parduotuves.
Kodėl naudotų daiktų parduotuvės turi tokį pavadinimą?
„Second hand" (iš anglų kalbos - antra ranka) - tai šiuolaikinis terminas, reiškiantis: naudotų drabužių, avalynės ir kitų namų apyvokos daiktų rinkimo, rūšiavimo ir pardavimo procesą. Naudotų daiktų pirkimas, dar vadinamas taupiu pirkimu, apima naudotų daiktų, pavyzdžiui, drabužių, baldų ir namų apyvokos daiktų, pirkimą.
Nepaisant to, kad kiekviena tokia parduotuvė turi visiškai kitokį pavadinimą, kaip ir bet kuri kita, retas kuris prisimena jas vartojant skambų terminą „second hand“.
Be to, posakis „second hand“ vartojamas kalbant apie absoliučiai bet kokį naudotą daiktą: nuo drabužių iki baldų. Taip pat į šią kategoriją dažnai patenka akcijiniai drabužiai, avalynė, aksesuarai - visiškai nauji daiktai iš pasenusių kolekcijų, kurių pardavėjai atsikrato prieš pasirodant naujiems.
Naudotų daiktų parduotuvėmis naudojasi 70 proc.
Kasmet pasaulyje pagaminama daugiau kaip 150 mlrd. drabužių. Vidutiniškai kiekvienas daiktas dėvimas apie 7-10 kartų, o kai kurie iš viso nenaudojami. Turtingose šalyse dėvėtų drabužių parduotuvėse dažnai galima rasti originalių ir nebrangių daiktų, neturtingose šalyse - tai beveik vienintelis būdas atnaujinti savo garderobą.
Šalyse, kuriose įprasta drabužius ir batus atiduoti labdaros organizacijoms arba parduoti per išpardavimus, šie daiktai įgyja antrą gyvenimą su naujais savininkais. Naudotais drabužiais tam tikru mastu naudojasi 70 % pasaulio gyventojų.
Beje, second hand iš pradžių atsirado kaip turtingesnių miestiečių pagalba vargingesniems. Jie atiduodavo jiems savo dėvėtus drabužius ir kitus daiktus, kad išvalytų lentynas.
Vėliau atsirado tokių, kurie buvo pasirengę šiek tiek sumokėti už reikalingus, net jei ir ne naujus daiktus, todėl atsirado pirmoji pasiūla ir paklausa. Na, o šiandien dėvėti daiktai yra ištisa pramonė, kurios vertė siekia milijardus dolerių.
Yra ištisos įmonės, kurios specializuojasi būtent šioje srityje: renka, rūšiuoja, dezinfekuoja, perdirba naudotas prekes ir jas perparduoda.
Iki 2028 m. pasaulinė naudotų daiktų rinka pasieks 350 mlrd. dolerių, teigiama „ThredUp“ ataskaitoje.
Šou verslo žvaigždės dėvi vintažinius drabužius
Į aukcionus parduodami prašmatniausi drabužiai ir aksesuarai, įskaitant vintažinius.
Išleidžiami specialūs katalogai, kuriuose pristatomos partijos su tuo, kas bus parduodama. Daugelis žvaigždžių gana ramiai apsipirkinėja tokiose parduotuvėse. Pavyzdžiui, aktorė Džulija Robert 2011 m. „Oskarų“ teikimo ceremonijoje vilkėjo tokiame aukcione įsigytą vintažinę Valentino suknelę.
Bella Hadid, Billie Eilish ir Dua Lipa dažnai matomos „Instagram“ socialiniame tinkle dėvinčios perdarytus vintažinius drabužius iš „Sami Miro Vintage“ parduotuvės Los Andžele, o Kim Kardashian ir Madonna perka prabangų vintažą iš panašios asortimento parduotuvės.
Rihanna ir jos mylimasis A $AP Rocky yra dideli unikalių vintažinių kūrinių gerbėjai.
Apibendrinant galima teigti, kad pastaraisiais metais apsipirkimas iš antrų rankų išpopuliarėjo, nes daugelis žmonių palaiko tvarios mados ir sąmoningo vartojimo tendencijas.
Kartais dėvėtų drabužių kišenėse galima rasti ką nors įdomaus
Nors dėvėti drabužiai pereina daugybę rūšiavimo ir apdorojimo etapų, vis tiek jų savininkų paliktų daiktų galite rasti kišenėse arba po rankinės pamušalu. Tarp radinių yra monetų, banknotų, kvitų, žiedų ir kt. Nors, žinoma, tai labiau atsitiktinumas nei taisyklė.
Specifinis kvapas
Visi dėvėti drabužiai iš anksto apdorojami. Tas specifinis kvapas yra tik ženklas, kad jie buvo dezinfekuoti. Kvapas yra gana patvarus, tačiau jis išnyksta išskalbus ir išdžiovinus atvirame ore.
Paprastai tai yra formaldehido ir metilbromido, kurie yra stiprūs toksinai, naudojami vabzdžiams, dulkių erkutėms, grybeliams ir bakterijoms naikinti ant drabužių, patalynės ir kitų daiktų, kvapas. Todėl parsinešus namo naudotų daiktų pirmiausia reikia juos išskalbti.
Daugeliui dizainerių dėvėti drabužiai yra idėjų vieta
Daugelis pradedančiųjų mados dizainerių noriai naudojasi dėvėtais drabužiais. Pigūs drabužiai yra puikus būdas nebrangiai įsigyti kokybišką, kartais firminį daiktą ir sužinoti jo kirpimo ir apdailos ypatumus. Kai kurie dizaineriai perdirba negabaritinius daiktus, ir kartais tai išeina tikrai šauniai.
Tačiau net ir ne dizaineriams dėvėtų drabužių parduotuvė yra ideali vieta rasti daiktų perdarymui, dekoravimui, rankdarbiams, nes joje parduodama gausybė užuolaidų, tiulio, audinių atraižų, mezgimo siūlų ir daug kitų daiktų, kurie įgudusiose rankose gali atrasti antrą gyvenimą.
Šaltinis: focus.ua
Rašyti komentarą