Kodėl Antarktidoje atsiranda „kruvinų" krioklių

Antarktidoje, kur karaliauja amžinas šaltis ir begalinės baltos platybės, slepiasi nuostabi vieta - Kruvini kriokliai. Šis gamtos reiškinys audrina vaizduotę, kai nuo Teiloro ledyno į Bonnio ežerą teka purpurinės srovės.

Šio stebuklo atradimas priklauso Thomui Griffithui, geografui ir tyrinėtojui, kuris 1911 m. per „Terra Nova“ ekspediciją susidūrė su šiuo kraujo raudonumo kriokliu. Vėliau „kraujuojantis“ ledynas ir slėnis, į kurį jis suteka, gavo mokslininko vardą. Apie tai rašo Live Science.

Iš pradžių mokslininkai buvo linkę manyti, kad raudona vandens spalva atsiranda dėl raudonųjų dumblių žydėjimo. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tikroji priežastis slypi ne juose.

Tyrimai parodė, kad krioklio vandenyje gausu geležies. Tekėdamas iš ledyno plyšių, jis reaguoja su deguonimi, todėl įgauna tą baisią, bet kartu ir žavią purpurinę spalvą. Skirtingai nuo įprasto tirpstančio vandens, Kruvinojo krioklio vanduo yra sūrus. Tai rodo, kad po ledynu yra atskiras sūraus vandens šaltinis.

Mokslininkai, atlikę tyrimus, maždaug 400 m gylyje lede, už 90 m nuo Kruvinojo krioklio, aptiko tikrąją šio gamtos stebuklo „širdį“. Šios „širdies“ dydis tebėra paslaptis. Manoma, kad ji susidarė užliejus Makmerdo sausąjį slėnį senoviniu jūros vandeniu, o tada užšalo Teiloro ledynas. Kada tiksliai tai įvyko, mokslininkai tiksliai nežino.

Remiantis prielaidomis, galima daryti prielaidą, kad tai įvyko prieš 5,5-20 tūkst. metų. Dar vienas įdomus faktas yra tas, kad šio vandens telkinio vandens temperatūra, nepaisant ledyno stabilumo, yra gerokai žemesnė už nulį.

Mokslininkai tai aiškina tuo, kad vanduo užšaldamas išskiria šilumą, todėl šildo aplinką. Be to, sūriam vandeniui užšalti reikia žemesnės temperatūros nei gėlam vandeniui. Oregono valstybinio universiteto Žemės, vandenynų ir atmosferos mokslų koledžo profesorė Erin Pettit (Erin Pettit) sako, kad Teiloro ledynas yra šalčiausias žinomas ledynas, kuriame nuolat teka vanduo.

Yra žinoma, kad Kruvinasis krioklys vandenį pilsto ne nuolat, o tik retkarčiais. Šio reiškinio priežastys vis dar yra mokslo paslaptis. Taip pat reikėtų pažymėti, kad tyrimai parodė, jog sūriame Kruvinojo krioklio vandenyje yra mikroorganizmų.

Šis kraujo raudonumo krioklys yra tikra gamtos paslaptis, kuri vis dar vilioja tyrinėtojus ir žavi baisiu, bet kartu ir hipnotizuojančiu vaizdu.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder