Maistingi saldėsiai: pasigaminkite sveikesnes puikiai žinomų saldumynų alternatyvas

Kad ir kaip stengiamės laikytis sveikos mitybos režimo, būna dienų, kai po pietų atsiradusį alkį numalšinti griebiamės to, kas papuola po ranka.

Dažniausiai tai saldumynai su kaltės prieskoniu, kurių „pakramsnojus” ranka ir vėl siekia maisto, kuris ne visada yra naudingas mūsų sveikatai.

Pasirinkti užkandžiai turėtų būti maistingi, sotūs ir suteikti energijos visai dienai. Jais pasirūpinę iš anksto ir pasigaminę namuose, su staiga užpuolusiu alkiu galėsite tvarkytis be sąžinės graužaties.

Užkandžiams specialistai rekomenduoja rinktis nekaloringus, maistingus, skaidulų ir baltymų gausius produktus. Sveikas užkandžiavimas gali išgelbėti nuo įpročio persivalgyti, sureguliuoti virškinimą ir palaikyti tolygų energijos lygį nuo kurio priklauso darbingumas, žvalumas bei nuotaika.

Dėl to svarbu pasirūpinti, kad tinkami maisto produktai būtų patogiai po ranka, kai išalksite.

Riešutai – universalus užkandis

Užkandžiaujant svarbu rinktis kuo daugiau neperdirbtų maisto produktų, vengti paslėpto cukraus, didelių druskos kiekių. Kramsnoti darbo metu puikiai tinka riešutai – baltymų bei naudingų mikroelementų šaltinis.

Tačiau riešutai tinka tikrai ne tik kramsnojimui, bet ir puikiai pasitarnauja sveikų saldėsių gamybai.

„Stebėdami pardavimų statistiką, matome, kad patys mėgstamiausi pirkėjų riešutai yra pistacijų – tiek pernai, tiek šiais metais daugiausiai nuperkama sveriamų ir fasuotų pistacijų riešutų.

Šio riešuto populiarumą galimai lemia itin didelės jo panaudojimo galimybės.

Šiais metais ženkliai paaugo fasuotų bertoletijos riešutų pardavimai, trečdaliu padidėjo fasuotų makadamijų riešutų paklausa bei fasuoti riešutų ir džiovintų vaisių mišiniai“, – lietuvių pomėgius analizuoja Ernesta Dapkienė, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Kitas mėgstamas kramsnoti užkandis – nekaloringi ir traškūs trapučiai. Pasak E. Dapkienės, praėjusiais metais lietuviai dažniausiai rinkosi kukurūzų trapučius, kurie šiemet dėl užkandžiautojų dėmesio aktyviai konkuruoja su kviečių trapučiais.

Planuokite ir gaminkite

Užkandžius dažnai perkame spontaniškai, o išalkus rankos tiesiasi ne į daržoves, bet sočiai atrodančias kaloringas bandeles ir šokoladus. Tačiau planuotas užkandžiavimas ne tik nesugriaus sveikos mitybos disciplinos, bet ją papildys.

„Pamėginkite į darbą atsinešti pačių pasigamintų užkandžių – diena bus malonesnė ir jums, ir kolegoms.  Juos pagaminti ilgai neužtrunka. Saldžių naminių užkandžių pagrindas yra įvairūs riešutai bei sėklos, saldumo ir rūgštelės suteikia įvairūs džiovinti vaisiai, o juos visus sujungia medus, sviestas šokoladas – produktai, kurie skystėja kaitinami ir sustingsta kambario temperatūroje“, – pasakoja Brigita Baratinskaitė, prekybos tinklo „Maxima“ Maisto departamento gamybos direktorė ir kviečia išbandyti tris receptus, kurie ne tik padės patenkinti saldėsių poreikį, bet ir nepakenks sveikatai.

Sveikesnis „Bounty” batonėlis prie kavos

Reikės: 100 gramų kokoso drožlių, vieno šaukšto kokosų aliejaus, vieno šaukšto medaus arba dviejų šaukštų klevų sirupu, 100 gramų juodojo šokolado ir dviejų šaukštų kokosų pieno (galima naudoti ir kitus augalinius pienus)

Įkaitinkite orkaitę, išklokite kepimo skardą kepimo popieriumi arba folija, ištepkite ją sviestu. Kokoso drožles, kokosų aliejų, kokoso pieną ir medų arba klevų sirupą suberkite į didelį dubenį ir rankiniu elektriniu trintuvu sutrinkite iki kol masė tampa lipni ir formuojama.

Masę išverskite ant kepimo popieriumi išklotos lentelės ir rankomis suformuokite stačiakampį.

Masę perkelkite į šaldytuvą pusvalandžiui, kad sutvirtėtų. Vėliau ją supjaustykite norimo dydžio stačiakampiais arba lipdykite kamuoliukus. Suformuotus skanėstus trumpam perkelkite į šaldiklį ir per tą laiką ištirpinkite šokoladą.

Kiekvieną batonėlį dėkite ant šakutės, merkite į šokoladą, atsargiai nuvarvinkite šokolado perteklių, ir rikiuokite ant kepimo popieriumi išklotos lentelės. Kad šokoladas sustingtų, dėkite trumpam į šaldytuvą, o tada galite drąsiai gabenti šiuos batonėlius į darbą!

Vegetarams ir veganams: energijos užtaiso kamuoliukai

Reikės: dviejų puodelių kepintų avižų, vieno puodelio pamėgto riešutų sviesto, pusės puodelio medaus, ketvirčio puodelio razinų, ketvirčio puodelio mėlynių ar kitų mėgstamų uogų.

Didesniame dubenyje sumaišykite kepintas avižas, riešutų sviestą, vandens vonelėje ištirpintą medų, razinas ir mėlynes, kol taps vientisa, klampia mase. Vienu valgomuoju šaukštu atskirkite masės dalį ir drėgnomis rankomis suvoliokite masę į kamuoliuką.

Tokiu pačiu principu formuokite kamuoliukus iš likusios masės, sudėkite juos į sandarų indelį ir keletą valandų palaikykite šaldytuve.

Riešutų sviesto ir uogų batonėliai puikiai pakeis įprastus šokoladukus

Reikės: keturių puodelių avižinių dribsnių su pasirinktomis uogomis ar razinomis, saujelės kepintų avižų, pusės puodelio rupių miltų, kelių liofilizuotų šilauogių, pusės puodelio smulkiai pjaustyto džiovinto obuolio, dviejų kiaušinių, trečdalio puodelio medaus, kelių valgomųjų šaukštų tiršto riešutų sviesto, kelių valgomųjų šaukštų ištirpinto sviesto, sviesto kepimui.

Įkaitinkite orkaitę, išklokite kepimo skardą kepimo popieriumi arba folija, ištepkite ją sviestu. Dideliame inde rankomis išmaišykite avižas, miltus, džiovintus obuolio gabaliukus, šilauoges.

Kitame inde išplakite kiaušinius, įmaišykite medų, riešutų sviestą, ištirpintą sviestą – visa tai užpilkite ant avižų mišinio. Gerai išmaišykite šaukštu, kol visi ingredientai susimaišys tarpusavyje ir gausis minkšta, tiršta masė.

Visa tai perkelkite į gilų kepimo indą, paviršių kietai prispauskite šaukštu arba mentele. Kepkite apie pusvalandį, kol kepinio krašteliai švelniai paruduos, o avižos apskrus. Kai viskas iškeps ir atvės, supjaustykite patiekalą kubeliais ir sudėkite į sandarias dėžutes.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder