
Mokslinės fantastikos rašytojai ir jų pranašystės: prognozės, kurios išsipildė
Sužinokime tai kartu ir prisiminkime labiausiai šokiruojančias mokslinės fantastikos rašytojų prognozes, kurios išsipildė 100 proc.!
Išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai - Arthuras C. Clarke'as ir jo „Kosminė odisėja“.
Įsivaizduokite 1964-uosius metus. Žmonių namuose nėra interneto ar kompiuterių, o telefonai - gremėzdiški aparatai su diskiniu rinkikliu. Ir tada britų mokslinės fantastikos rašytojas Arthuras C. Clarke'as užtikrintai pareiškia: "Ateityje dėl technologijų atstumas taps nesvarbia detale. Galėsite dirbti iš bet kurios planetos vietos - net iš Balio, net iš Londono“.
Ir jau po kelių dešimtmečių atsirado nešiojamieji kompiuteriai, išmanieji telefonai ir nuotolinis darbas.
Tačiau įdomiausia, kad Clarke'as ir režisierius Stanley Kubrickas planšetinius kompiuterius numatė dar 1968 m. filme „ 2001 m. kosminė odisėja“. Astronautai žiūrėjo naujienas ekranuose, kurie buvo neįtikėtinai panašūs į iPad! O pirmoji planšetė pasirodė tik 2010 m. Atrodė, lyg Klaras būtų žvilgtelėjęs į „Apple“ brėžinius!

Vaizdo skambučiai ir balso asistentai - štai ir vėl jis!
Anksčiau vaizdo skambučiai buvo tarsi iš „ Žvaigždžių karų“, o dabar tingime net įjungti kamerą pokalbio metu.
Clarke'as visa tai irgi numatė, be to, jis atspėjo dar vieną detalę - biometrinį balso atpažinimą. Jo knygose kompiuteris atpažindavo savininką pagal balsą. O dabar?
„Ei, Siri“, „Gerai, Google“, - ir mūsų telefonas iškart reaguoja. Skamba kaip magija, bet tai kaip tik tokia technologija, apie kurią rašė mokslinės fantastikos rašytojai.

Kosmosas: lūkesčiai ir tikrovė.
Prisimenate brolius Strugackius? Jie įžvelgė visuotinės gausos ateitį ir taip pat prognozavo:
„Google“ - jų knygų herojai turėjo duomenų bazę, kurioje buvo galima rasti bet kokią informaciją (sveiki, paieškos sistemos!).
Bepiločiai automobiliai - dabar „Tesla“ jau žengia pirmuosius žingsnius šia kryptimi.
Maisto pristatymas - mokslinės fantastikos knygose užsakymas buvo tiesiog teleportuojamas į butą, tačiau idėja ta pati.
Tačiau kosminių lainerių į Marsą dar neatsirado... Atrodė, kad žmonija skraidys aplink galaktiką, bet galiausiai - skraidysime daugiausia į TKS. Mokslinės fantastikos gerbėjai tikėjo mumis labiau nei mes patys savimi!
Žmogus prieš tikrovę: dirbtinis intelektas ir kibernetinė erdvė
1984 m. rašytojas Viljamas Gibsonas sukūrė žodį „ kibernetinė erdvė“ . Tuo metu tai skambėjo kaip laukinė mokslinė fantastika, bet....
Šiandien turime internetą, virtualiąją realybę ir skaitmenines meta visatas, o didžiausios bendrovės kalba apie skaitmeninimą. Aštuntajame dešimtmetyje tai buvo prognozė, o dabar tai tiesiog mūsų realybė.
Bet štai klausimas: ar Gibsonas galėjo įsivaizduoti, kad 2024 m. žmonės kovos su pokalbių robotais ir deleguos jiems dalį savo darbų?
Neuroniniai tinklai - jie buvo numatyti dar XIX a.!
Šokas, bet Puškinas jau galėjo skaityti eilėraščius, parašytus ChatGPT!
1820 m. Tadas Bulgarinas aprašė mašiną, kuri... rašė poeziją ir prozą!
„Ji kuria tekstus pagal taisykles, bet be prasmės...“
Visai kaip šiandieniniai neuroniniai tinklai, kurie arba stebina tikslumu, arba gąsdina keistais atsakymais. Jau prieš du šimtmečius žmonės žinojo, kur tai veda.
Robotai: svajonė ar košmaras?
1920 m. Karelas Čapekas sukūrė žodį „ robotas“, tačiau įsivaizdavo juos kaip androidus - humanoidines būtybes.
Tikrus mechaninius robotus išrado Izaokas Asimovas, o 1940-aisiais jis numatė jų raidą. Jis teigė, kad iki 2014 m. robotai padės žmonėms, bet netaps masiniu reiškiniu.
Ką gi, jis buvo beveik teisus! Dabar robotų jau yra parduotuvėse, gamyklose ir net ligoninėse. Tačiau iki „Blade Runner“ filmo androidų mums dar toli. Nors... o kas, jei ne taip jau toli?

Ar futuristai klysta? Žinoma, bet ne visada!
Kai kurie fantastikos rašytojai baisiai klysta. Pavyzdžiui, Herbertas Velsas (Herbert Wells) prognozavo, kad visi karai bus kariaujami... dviračiais, o kariuomenė keliaus oro balionais.
Tačiau reikia pripažinti, kad jis atspėjo internetinės bankininkystės ir kredito kortelių atsiradimą! Taigi net ir beprotiškiausios idėjos gali atsispindėti ateityje.
Mokslinės fantastikos rašytojai - ne tik svajotojai
Mokslinės fantastikos rašytojai yra vizionieriai, kurie įkvepia mokslininkus daryti atradimus. Jų knygas skaito būsimieji inžinieriai, programuotojai, išradėjai... ir fantazijas paverčia realybe.
Galbūt dabar koks nors studentas, įkvėptas knygos, po 10 metų sukurs technologiją, kurios mes niekada negalėjome įsivaizduoti.
Šaltinis: dzen
Rašyti komentarą