Naujajame tyrime teigiama, kad tam tikros muzikos rūšys gali padėti jausti mažiau liūdesio
Nėra abejonių, kad muzika kai kuriems gali nuraminti sielą, o pasirodo, kad ji taip pat gali būti laikinas fizinio skausmo malšintojas.
Remiantis naujo tyrimo, paskelbto žurnale ,,Frontiers in Pain Research", rezultatais, mėgstamų dainų klausymasis gali sumažinti žmonių skausmo suvokimą. Nustatyta, kad veiksmingiausios skausmą malšinančios priemonės buvo liūdnos dainos, kuriose aprašomi skaudūs ir emocingi išgyvenimai.
Tai nepakeičia vaistų nuo skausmo, kai skauda galvą, bet muzika gali padėti sumažinti skausmą, sakė Patrickas Stromanas, Karalienės universiteto (Kingstonas, Ontarijas) biomedicinos ir molekulinių mokslų profesorius.
Jis nedalyvavo naujausiame tyrime, tačiau pats atliko skausmo ir muzikos ryšio tyrimus. Jis pažymėjo, kad, skirtingai nei kiti vaistai, muzikos klausymasis neturi jokio šalutinio poveikio ar rizikos (tik reikia, kad garsas būtų nedidelis).
Nedideliame tyrime 63 jauni suaugusieji buvo pakviesti įsijungti dvi savo mėgstamiausias dainas, o vienintelis reikalavimas buvo tas, kad jų trukmė būtų ne trumpesnė kaip 3 minutės ir 20 sekundžių. Vienas pasirinkimas atspindėjo jų mėgstamiausią visų laikų muziką, o kitas - dainą, kurią jie pasiimtų su savimi į negyvenamąją salą.
Tyrėjai taip pat liepė jaunuoliams pasirinkti vieną iš septynių dainų, kurias komanda laikė atpalaiduojančiomis ir kurios tyrimo dalyviams buvo nepažįstamos. (Septynios, iš kurių jie galėjo rinktis, buvo šios: ,,Cotton Blues", ,,Jamaicare", ,,Légende Celtique", ,,Musique de Film", ,,Nuit Cubaine", ,,Reggae Calédonien" ir ,,Sega Mizik Kèr").
Melancholiškų dainų poveikis
Kiekvienam asmeniui buvo atliekami 7 minučių trukmės blokai, kurių metu jiems buvo nurodyta žiūrėti į monitoriaus ekraną klausantis mėgstamos muzikos, vienos iš septynių atpalaiduojančių instrumentinių dainų (kiekviena iš jų truko 6 minutes ir 40 sekundžių) arba abiejų dainų ir pasirinktos atpalaiduojančios dainos užkoduoto varianto.
Užkoduota muzika buvo triukšminga visų trijų dainų mišrainė, suskirstyta į fragmentus ir atsitiktinai permaišyta taip, kad jos neturėjo pirminės struktūros. Vieną 7 minučių trukmės bloką žmonės sėdėjo tyloje. Visą tą laiką tyrėjai prie dalyvių kairiųjų vidinių dilbių prikišo karštą daiktą - panašų į verdančio karšto arbatos puodelio skausmą ant odos.
Vertindami savo išgyvenimus, žmonės dažniau teigė jautę mažesnį skausmą klausydamiesi mėgstamų dainų, palyginti su nepažįstamos atpalaiduojančios dainos arba tylos klausymu. Užkoduoti kūriniai taip pat nesumažino skausmo, o tai, autorių nuomone, liudija, kad muzika yra daugiau nei nemalonios patirties atitraukimas.
Esant milijonams dainų, vieno žmogaus mėgstamiausia daina greičiausiai nėra tokia pati kaip kito. Apklausę dalyvius apie atsineštą dainą ir jų skausmo vertinimą, tyrėjai nustatė, kad žmonės, kurie klausėsi karčiai saldžių ir jaudinančių dainų, jautė mažesnį skausmą nei tada, kai klausėsi raminančių ar linksmų temų dainų.
Tai labai šaunus rezultatas, sakė pagrindinis tyrimo autorius Darius Valevičius, Monrealio universiteto neurologijos doktorantas.
Frissono pojūtį sukelianti muzika gali moduliuoti skausmą
Žmonės, kurie klausėsi karčiai saldžių dainų, taip pat nurodė, kad jiems dažniau pasireikšdavo šiurpuliukai, kuriuos pajuntame ant odos klausydamiesi malonios muzikos.
Šis pojūtis buvo susijęs su mažesniu nemalonumo vertinimu, kurį sukėlė deginantis skausmas, kurį jie jautė eksperimento metu. Nors čia nebuvo išsamiai ištirta, Valevičius sakė manantis, kad tie muzikiniai šiurpuliukai galėjo sukelti šį skausmą blokuojantį poveikį.
Nors šiame tyrime jis netyrė šiurpuliukų, Valevičius iškėlė hipotezę, kad šie pojūčiai gali būti sensorinio gatingo požymiai. Kad smegenys nebūtų perkrautos visais aplink žmogų esančiais dirgikliais, smegenys filtruoja tuos, kurie, jų nuomone, yra nereikalingi ar nesvarbūs.
Šiuo atveju smegenys galėjo prisitaikyti prie muzikos ir filtruoti kai kuriuos pranešimus apie ateinantį skausmą. Nors mūsų kūnas vis dar jaučia skausmą, pranešimai, verčiantys sąmoningą protą suvokti skausmą, gali būti neperduodami.
Jūsų smegenys, klausydamos muzikos, greičiausiai prisijungia prie organizme įdiegtos skausmo reguliavimo sistemos, sakė Stromanas. Kūno gebėjimas įtraukti emocijas ir jausmus padeda įvertinti, kiek svarbus tuo metu yra skausmas.
Stromanas ir jo tyrėjų komanda neseniai naudojo smegenų vaizdavimą, kad užfiksuotų, kas vyksta centrinėje nervų sistemoje, kai žmonės, klausydamiesi muzikos, patiria skausmą.
Kai žmonės klausosi muzikos, kuri jiems patinka, pagal mūsų matavimus tai gali 10 proc. sumažinti jaučiamą skausmą, sakė jis. Tačiau Stromanas įspėjo, kad toks elgesys nėra pakankamas analgetikas, kad nereikėtų vartoti vaistų ar naudotis medicinos paslaugomis.
Vis dėlto nėra nieko blogo pasirinkti optimistiškesnę dainą, jei tam teikiate pirmenybę. Muzika teikia daug kitos naudos sveikatai, įskaitant streso mažinimą ir gerą miegą.
Šaltinis: www.edition.cnn.com
Rašyti komentarą