Netikėta Romos imperijos žlugimo priežastis: Europoje sumažėjo intelekto koeficientas
Didėjanti geležies rūdos gavyba ir perdirbimas lėmė, kad imperijos klestėjimo laikotarpiu padidėjo oro tarša švinu. Mokslininkai mano, kad dėl to visoje imperijoje intelekto koeficientas sumažėjo 2-3 taškais.
„Mums pavyko kiekybiškai įvertinti oro taršą Europoje po 2000 metų ir įvertinti galimą poveikį sveikatai senovės Romos civilizacijai.
Rezultatai parodė, kad antropogeninė tarša daugiau nei 2000 metų darė didelę žalą žmonių sveikatai“, - sako daktaras Josephas McConnellis.
Nepaisant to, kad romėnų medikai žinojo apie švino keliamą pavojų, šis metalas vis tiek buvo plačiai naudojamas vandens vamzdžiams, puodams ir keptuvėms gaminti, taip pat buvo naudojamas vaistams, kosmetikai ir net vaikų žaislams gaminti.
Švinas taip pat buvo sąmoningai dedamas į vyną, kai romėnai pastebėjo, kad jis padeda vynui ilgiau išsilaikyti ir suteikia jam saldų skonį.
Nors apsinuodijimas švinu per vyną greičiausiai buvo aukštesniųjų Romos visuomenės sluoksnių problema, kiti gyventojai jį įkvėpdavo per orą. Pažymima, kad tuo metu švinas buvo šalutinis aukso ir sidabro gamybos produktas.
Siekdami nustatyti oro užterštumo švinu lygį, M. McConnell ir jo komanda tyrė Arktyje išgręžtas ledo šerdis. Šiuose branduoliuose buvo nustatytas švino koncentracijos atmosferoje nuo 500 m. pr. m. e. iki 600 m. e. m. e. laiko tarpas.
Po to mokslininkai sudarė švino pasiskirstymo Europoje žemėlapį. Tada mokslininkai apskaičiavo, kiek neurotoksiško metalo galėjo susikaupti vaikų organizme ir kokią įtaką tai galėjo turėti jų IQ.
Duomenys parodė, kad Romos imperijos pakilimo laikotarpiu vidutinis švino kiekis vaikų organizme galėjo padidėti 2,4 mikrogramo viename decilitre, o tai galėjo sumažinti jų intelekto koeficientą nuo 2,5 iki 3 balų. Taigi švino kiekis vaikų kraujyje galėjo siekti 3,5 mikrogramo decilitre.
Kai kurie istoriniai duomenys rodo, kad Romos imperijoje jos didžiausio suklestėjimo metu gyveno daugiau kaip 80 mln. žmonių. Tai reiškia, kad maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų galėjo būti užteršti švinu dėl kasybos ir lydymo.
Tokio apsinuodijimo švinu pasekmės galėjo būti tokios sunkios, kad mokslininkai neatmeta galimybės: tai galėjo lemti Romos imperijos žlugimą.
„IQ sumažėjimas 2,5-3 taškais gali atrodyti ne toks didelis, tačiau toks sumažėjimas buvo pastebėtas tarp visų imperijos gyventojų ir išliko beveik 180 Romos taikos metų“, - apibendrino McConnell.
Šaltinis: focus.ua
Rašyti komentarą