plaukų slinkimas

Plaukų slinkimas ir plaukų retėjimas nėra tas pats - kaip juos atskirti?

Plaukų slinkimas yra esminė plaukų augimo ciklo dalis. Vis dėlto, jei pamatysite sruogas šepetyje arba saujelę plaukų, užkimšusių dušo nutekėjimo vamzdį, tai gali kelti nerimą. Gali net kilti klausimas, ar jums iš tiesų krenta plaukai, o ne ,,normaliai" slenka. Svarbu suprasti skirtumą, nes nors plaukų slinkimo galima tikėtis, plaukų retėjimas gali būti pagrindinės problemos požymis. Taigi, norėdami suprasti, kaip atskirti plaukų slinkimą nuo retėjimo, pasiremsime ekspertų patirtimi. 

Kas yra plaukų slinkimas?

Plaukų iškritimas yra įprastas plaukų slinkimas, ir tai visiškai normalu. Pasak Yateso, mūsų plaukai natūraliai iškrenta (maždaug 150 plaukų per dieną), o iškritimas atspindi naujo augimo ciklo pradžią.

Mūsų sruogos turi keturis gyvavimo etapus: augimo (anagenas), perėjimo (katagenas), poilsio (telogenas) ir slinkimo (egzogenas). Slinkimas - tai būdas, kuriuo mes užleidžiame vietą naujam augimui, todėl, kai viena saujelė iškrenta, atsiranda kita. Šis procesas tarp egzogeno ir anageno gali trukti nuo dviejų iki penkių mėnesių.

Kas yra tikrasis plaukų slinkimas?

Plaukų slinkimas įvyksta, kai sruogos visiškai nustoja dalyvauti šiame augimo cikle ir nukrenta nuo galvos odos, neatnaujindamos augimo arba anageno fazės. Plaukų folikulas nebėra aktyvus, kai plaukai slenka. Kai nustoja augti nauji plaukai, žinote, kad tai yra plaukų slinkimas.

Constantine pažymi, kad tokie veiksniai kaip vėžys, spindulinė terapija ir griežtos dietos gali paspartinti slinkimą. Kas jį sukelia?

Jei tai susiję su menopauze, tuomet tai yra nuolatinis reiškinys, tačiau bet kuri kita pagrindinė priežastis gali būti laikina. Jei jums slenka plaukai, ko nereikėjo tikėtis, atkreipkite dėmesį į bet kokius drastiškus gyvenimo būdo pokyčius ir pasitarkite su gydytoju.

Plaukų slinkimas ir plaukų retėjimas

Plaukų slinkimas yra cikliškas, laikinas ir retkarčiais tikėtinas reiškinys, be to, yra daugybė priemonių, padedančių sumažinti pernelyg didelį slinkimą. Priešingai, plaukų retėjimą sukelia koks nors kitas išorinis ar vidinis veiksnys (pvz., stresas ir mityba), ir jis turi ilgalaikį poveikį, kurį sunkiau įveikti.

Tam tikri gyvenimo įvykiai ir sezoniniai veiksniai gali padidinti plaukų retėjimo tikimybę. Taip greičiausiai nutinka dėl vidinių pokyčių, pavyzdžiui, hormonų disbalanso, mitybos pokyčių ar itin didelio svorio kritimo.

Yatesas aiškina, kad hormonų pokyčiai, ypač moterims, atlieka didžiulį vaidmenį pernelyg dideliam plaukų slinkimui. Pasak Constantine, tokie veiksniai kaip gimdymas, žindymas ir kontraceptinių tablečių vartojimo nutraukimas gali turėti įtakos plaukų slinkimui.

Nors daugelis šių įvykių yra laikini, leidžiantys plaukams vėl atrasti pusiausvyrą, tikrasis plaukų slinkimas baigiasi kitoje pusėje. Dėl to gali atsirasti plaukų dėmė, kuri labiau tikėtina, kad yra alopecija areata.

Alopecija areata yra autoimuninė liga, dėl kurios organizmas puola savo imuninę sistemą, o plaukų slinkimas paprastai pasireiškia ant galvos ar veido ketvirtadalio dydžio ar didesnėmis dėmėmis. Priklausomai nuo pagrindinės priežasties, specialistas gali pasiūlyti plaukų slinkimo gydymo būdus.

Kada ieškoti profesionalios pagalbos

Dėl bet kokio netikėto plaukų slinkimo ar ilgalaikio pernelyg didelio slinkimo verta kreiptis profesionalios pagalbos. Kai pernelyg didelį slinkimą, dar vadinamą telogeniniu slinkimu, lydi akivaizdžiai plonesni plaukai, tai yra plaukų retėjimas, o ne slinkimas.

Jei dėl plaukų slinkimo laikui bėgant plaukai atrodo plonesni ir išlieka pernelyg ploni arba jei galvos oda yra jautri ar jautri liesti, turėtumėte kreiptis į dermatologą. Jei įtariate, kad jūsų pernelyg gausaus slinkimo laikotarpis susijęs su mitybos pokyčiais, pokalbis su endokrinologu taip pat gali būti naudingas.

Yates sako, kad yra daugybė būdų, kaip kovoti su stipriu pleiskanojimu, todėl gali būti verta apsilankyti pas vidaus ligų gydytoją ir sudaryti geriausią planą. Tuo tarpu pateikiame keletą prevencinių patarimų, kuriuos galime reguliariai taikyti, kad išsaugotume plaukų sveikatą.

Kasdien atlikite galvos odos masažą

Kasdien mažiausiai 4 minutes masažuodami galvos odą, sumažinsite įtampą ir įtempimą bei pagerinsite kraujotaką. Keletas tyrimų parodė, kad paprastas galvos odos masažas padeda pagerinti galvos odos sveikatą ir mažina plaukų slinkimą.

Venkite galvos odą tepti sunkiais aliejais

Tai gali užkimšti folikulus ir trukdyti plaukų augimui ateityje.

Ribokite kasdienį šampūno naudojimą

Plaukus plaukite ne kasdien, o kas antrą dieną, nes plaukus išplaunančios priemonės gali sukelti sausumą ir galvos odos sudirginimą.

Jei jums slenka plaukai plikimo pavidalu ir nesate tikri dėl pagrindinės priežasties, nedelsdami kreipkitės profesionalios pagalbos. Kalbant apie paprastą slinkimą, tai - normalu.

Netgi pernelyg didelis slinkimas gali būti laikinas. Kreipimasis į specialistą, kai simptomai pasireiškia kartu su plonėjimu, plikimu, padės jums parengti geriausią strategiją, kaip sugrąžinti plaukų ciklą į įprastas vėžes ir gydyti priežastį.

Tuo tarpu periodiškas plovimas, masažas ir bendra galvos odos priežiūra padės išlaikyti plaukų augimo ciklo pusiausvyrą.

Parengta pagal: www.byrdie.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder